Otsus osta oma kodu on tähtis ja emotsionaalne samm, mida me ei tee iga päev. Mõte uuest kodust toob elevust ja rõõmu, aga samas võib protsessi käigus tulla ette ka üksjagu hirmu ning teadmatust. Eriti kui ostad oma esimese kodu. Otsus kodu ostmiseks pangast raha laenata on tõsine samm. Laen on pikaajaline kohustus, mis võib mõjutada Sinu ja Sinu pere heaolu tulevikus. Seetõttu on enne laenulepingu allkirjastamist vaja leida vastused kõikidele küsimustele.
Et otsus oleks lihtsam ja ebakindlust vähem, pakume pisut mõtteainet teemadel, mille küsimine ei pruugi enne laenu võtmist alati pähe tulla.
1. Kes saavad kodu ostmisel kasutada KredExi (EISi) käendust?
KredExi eluasemelaenu käendus on mõeldud inimestele, kes soovivad võtta laenu uue eluaseme ostmiseks või olemasoleva renoveerimiseks ning vähendada omafinantseeringu kohustust. Sihtrühma kuuluvad noored spetsialistid, noored pered, lasterikkad pered ning kodu ostjad, kes soovivad parandada oma eluaseme energiatõhusust. KredExi käendust kasutades on võimalik laenu saada alates 10% omafinantseeringuga, lasterikka pere puhul alates 5% omafinantseeringuga. Lasterikka pere hulka kuulub pere, kus kasvab vähemalt kolm kuni 19-aastast last. Lisateavet sihtrühma kuulumise kohta saab lugeda KredExi kodulehelt. KredEx maapiirkonna eluasemelaenu käendusega kodulaenu SEB ei paku.
2. Kas saan kodulaenu kasutada ka muuks otstarbeks?
SEB annab kodulaenu sihtotstarbeliselt: isikliku eluaseme ostmiseks, ehitamiseks või remondiks. Seetõttu ei ole võimalik SEB kodulaenu kasutada muuks, näiteks välismaal puhkamiseks või uue auto ostmiseks. Nendeks oled oodatud valima teise sihtotstarbega laenu, näiteks väikelaenu või liisingu.
Pea meeles, et meil on tarvis kontrollida, kas laenu on kasutatud õigel otstarbel, mistõttu võivad pangatöötajad paluda Sul esitada dokumente, mis tõendavad raha otstarbekohast kasutamist, näiteks dokumente kodu ostmisest, fotosid renoveeritud korterist või muid tõendeid.
3. Kas mul peab olema SEB-s konto, kui soovin võtta kodulaenu?
Jah, sest nii on Sinule ja pangale kõige mugavam. Pank võtab laenu kuumakse lepingus kokkulepitud kuupäeval (maksepäeval) Sinu arvelduskontolt maha ning Sa ei pea muretsema raha ülekandmise pärast. Laenumakse tasumiseks peab kontol olema vaid piisav summa.
4. Mis juhtub, kui ma ei tasu laenumakset õigel ajal?
Kui Sa laenulepingust tulenevat makset lepingus määratud tähtpäevaks ei tasu, arvestame viivist lepingus toodud määras. Üle 45 päeva kestnud võlgnevuste kohta edastame info maksehäireregistri pidajale. Kui oled maksetega viivituses kolmel järjestikusel korral, võime laenulepingu üles öelda, nõuda kogu võla tasumist ning asuda tagatisi realiseerima.
Seetõttu võta laenumaksete tasumist alati tõsiselt ja kui tekib olukord, et maksete tasumine muutub võimatuks, võta meiega kohe ühendust, et aruta läbi, mida selles olukorras teha. Rääkides on võimalik leida lahendus, maksmiskohustust ignoreerides aga probleem vaid süveneb. Üheks lahenduseks võib olla pangaga kokkuleppele jõudmine maksepuhkuses. Samas tuleb silmas pidada, et maksepuhkuse ajal kuulub tasumisele vaid intressimakse, ning laenu põhiosa ei vähene. Seetõttu laenult tasutava intressi kogukulu suureneb.
5. Kas ma saan laenu varem tagasi maksta?
Laenu või selle osa on võimalik ennetähtaegselt tagasi maksta teatades sellest meile 10 päeva ette. Ennetähtaegsel tagastamisel on pangal õigus ennetähtaegse tagastamise tasule, mille suurus sõltub lepingu tüübist ja sellest, kas kehtib fikseeritud või fikseerimata intressimäär. See, kuidas ennetähtaegse tagastamise tasu arvutatakse, on kirjas Sinu lepingu tingimustes.
Kui tead juba enne lepingu sõlmimist, et Su rahaline olukord muutub peagi paremaks, näiteks plaanid müüa kinnisvara, saad päranduse või kingituse ning soovid saadud summaga katta kodulaenu, siis võta see jutuks juba laenulepingut sõlmides. Siis teame leppida Sinuga kokku eritingimusi ennetähtaegse tagastamise jaoks.
6. Kas pärast lepingu sõlmimist saab laenust taganeda?
Seadus näeb ette, et eraisikust kliendil on õigus hüpoteegiga tagatud laenulepingust taganeda 7 päeva jooksul alates laenulepingu allkirjastamisest. Taganemisõiguse kasutamiseks pead tähtaja sees esitama pangale taganemisavalduse ning tagastama pangale 30 päeva jooksul juba välja makstud laenu ja tasuma tagastamise päevale eelneva päevani arvestatud intressi.
7. Mida tähendab iga laenusaaja vastutus?
Võttes kodulaenu koos kaaslaenusaajaga, näiteks elukaaslase või abikaasaga, olete mõlemad laenuvõtjatena vastutavad lepinguliste kohustuste täitmise eest.
8. Kas kodulaenu lepingu tingimusi saab muuta?
Lepingu tingimuste muutmine pärast lepingu sõlmimist on võimalik laenusaaja ja panga kokkuleppel. Kui lepingut muudetakse laenusaaja soovil, kaasneb muudatusega lepingu muutmise tasu.
Enne kui otsustad
Kindlasti tutvu enne lepingu sõlmimist kõikide tingimustega hoolikalt ning vajadusel aruta neid spetsialistiga. Kui midagi jääb endiselt ebaselgeks ja Sul on küsimusi, ära karda uuesti küsida. Kodulaenu võtmine on spetsiifiline protsess, mille üksikasju ei peagi teadma, ning laenueksperdi silmis pole seega ükski küsimus liigne või rumal.
Kui oled oma unistuste kodu juba välja valinud, täida kodulaenu taotlus. Seda saab teha nii SEB veebilehel kui ka pangakontoris. Kontorikülastus on tarvis broneerida.
Kui Sa alles mõtiskled laenuvõtmisest, kuid Sul on veel küsimusi, võid tulla nõustamisele. Selle käigus annab panga spetsialist nõu, kuidas taotlust õigesti täita, selgitab tagasimaksevõimalusi, intressiliike ning omafinantseeringu üksikasju.