Üleilmsed aktsiaturud jätkasid veebruaris hoogsat tõusu, kuigi samal ajal kahandati tänavust peamiste keskpankade intressilangetuse ootust umbes poole võrra. See, kuidas aktsiaturud intressilangetuse tõenäosuse ümberhindamist täielikult ignoreerisid, jätab õhku küsimuse, kas majanduse tegelik seis ongi parem, kui investorid varem kartsid, või elatakse turul luuludes ja krabatakse aktsiaid kinnisilmi. Makronäitajad viitavad siiski sellele, et majandus tasapisi kosub, ilma et see inflatsiooni kiirendaks, ja turgude hea meeleolu pole veel aktsiamulli tekitanud. Me jälgime majanduse tervise ja inflatsiooniga seotud riske tähelepanelikult, kuid käesoleva aasta vaates oleme turgude suhtes mõõdukalt optimistlikud.
Majanduses käib reaalne taastumine. Selle aasta algusega võrreldes on intressiturud märgatavalt muutnud Föderaalreservi intressikärbete prognoosi, oodates tänavu varasema kuue asemel nüüd vaid kolme 0,25%-list langetust. Aktsiaturg on seni suutnud seda märkimisväärset muutust täielikult eirata ja liikunud võrreldes võlakirjaturuga vastassuunas. Tahes tahtmata tekib küsimus, kas USA majandus on nii tugev, et ei vajagi taastumiseks intressikärpeid. Praegu tundub see olevat nii. Ka üleilmne majandus näib paranevat kiiremini, kui turud ootasid. Globaalne tootmissektori ostujuhtide indeks kerkis veebruaris esimest korda viimase poolteise aasta jooksul neutraalse 50 punktini ja mitmed kindlustunde indikaatorid viitavad selle edasisele tugevnemisele. Andmed näitavad tööturu vastupidavust ja tarbijate kindlustunne paraneb. Börsiettevõtete 2023. aasta neljanda kvartali tulemused olid samuti igati korralikud, sest MSCI World indeksisse kuuluvad ettevõtted saavutasid keskmiselt ligi 7% suurema kvartalikasumi, kui analüütikud olid prognoosinud.
Inflatsiooni aeglustumine on pidurdunud. Majanduse kiirem taastumine selgitaks, miks hoolivad aktsiaturud intressimäärade liikumisest senisest vähem. Aga majanduse hoogsamast toibumisest on kasu üksnes kuni teatud piirini: ootamatult tugev majandus võib pöörata inflatsiooni aeglustumise trendi ümber ja sundida keskpanku intressikärpeid veelgi edasi lükkama või need selleks aastaks üldse tühistama. Baasinflatsiooni mõõdik, mida Föderaalreserv enim jälgib, on 12 kuu arvestuses endiselt langev, kuid kolme kuu baasil mõõdetuna on see näitaja hakanud taas tõusma. Hoolimata kõrgetest intressidest osutus USA majandus eelmisel aastal kardetust tugevamaks, seda eriti aasta teises pooles, mil kvartaalne majanduskasv ulatus aastases võrdluses 3%-ni. Arvestades aga USA tootlikkuse paranemist, ei peaks niisugune kasvutempo veel takistama inflatsiooni edasist aeglustumist. Selle aasta esimeses pooles muutub USA majanduskasv tõenäoliselt siiski aeglasemaks ning jahtuv tööturg surub alla ka palgainflatsiooni. Sellisel juhul saab Föderaalreserv ikkagi alustada baasintressi kärpimist aasta keskel ja sama teed läheb eeldatavasti ka Euroopa Keskpank.
Euroopa peaks aktiveerima eelarvepoliitika. Seni toetab üleilmse majanduse kosumist peamiselt USA majandus. Euroala 2024. aasta majanduskasvu prognoosi on viimase kuue kuu jooksul kärbitud 1%-lt 0,5%-le, samal ajal kui USA prognoosi on kergitatud 0,6%-lt 2,1%-le. Euroopa majanduse nõrkus tuleneb osaliselt sellest, et pärast pandeemiat on eelarvepoliitikat karmistatud, samas kui USA-s ja Hiinas on seda hoopis leevendatud. Euroopa Keskpank on pühendunud eelkõige inflatsiooni ohjeldamisele ja pole seni majandusele omapoolset tuge pakkunud. Paraku suurendab euroala majanduse kiratsemine ka poliitilisi pingeid, mille tagajärjeks võib olla mõni üllatus juunis toimuvatel europarlamendi valimistel. Selleks et majandus saaks ummikseisust väljuda, tuleks tõenäoliselt riigipoolseid investeeringuid ajutiselt suurendada.
Tehisaru ei ole veel mulli tekitanud. Globaalse majanduse ja turgude edasise liikumise positiivse prognoosi üks oluline eeldus on see, et tehisaru võimaldab lähiaastatel tootlikkuse kasvu kiirendada samamoodi, nagu seda tegi interneti levik 1990-ndate keskel. Seda potentsiaali on praegu väga raske hinnata ja jääb risk, et tehisaru edu on mingis osas lihtsalt mull. Samas lisas näiteks tehisaru kiipe tootva NVIDIA neljanda kvartali aruanne kindlust, et selle ettevõtte tulemused toetavad aktsiahinna senist kõrget lendu. On selge, et peamised tehisaru arendajad teevad praegu tohutuid investeeringuid, mis võimaldaksid suurendada tehisaru käitamiseks vajalikke arvutusvõimsusi. See ei pruugi aga kohe tähendada tehisaru laialdast rakendamist majanduses ega kasvatada tootlikkust nii kiiresti, nagu praegu loodetakse. Tehisaruga tegelevate tehnoloogiafirmade viimase kvartali tulemused vähendasid meie hirme võimaliku mulli ees, kuid selle sektori aktsiahindade edasise tõusu suhtes tuleks olla ettevaatlikum.
Trend on su sõber, kuni ta kestab. Investorite sentiment on viimastel kuudel selgelt paranenud. Samas pole see nii äärmuslikult positiivne, et annaks lausa vastupidise signaali ja vihjaks, et käes on hea hetk aktsiate müügiks. Meeleolu võib püsida neutraalsest kõrgemal pikema aja jooksul ning tugevale trendile viitab ka raha jätkuv sissevool aktsiafondidesse. Taustal näitab maailmamajandus pärast kerget tagasilööki taastumise märke. Tootlikkuse kasv paistab kiirenevat, mis tähendab, et majanduse taastumisega ei pea kaasnema inflatsiooni kiirenemine. Selline keskkond, kus majandus võtab jalgu alla rahapoliitika leevenemise ajal, on ajalooliselt olnud aktsiatele soodne. Siit võib järeldada, et kuni aktsiatele puhub tugev pärituul, võib lasta sel ennast kanda. Samas tuleb hoida tähelepanu riskifaktoritel, sealhulgas inflatsioonil, likviidsusel ja geopoliitikal, mis võivad käivitada trendi murdumise. Kuigi intressilangetuste edasilükkamine vähendab lühemas perspektiivis võlakirjade tõusupotentsiaali, ootame selles varaklassis aasta kokkuvõttes samuti korralikku tulemust. Sellest lähtuvalt peame praegu mõistlikuks jätkata investeerimisportfellides tasakaalustatud paigutustega, hoides neutraalset aktsiate ja võlakirjade osakaalu.
Sander Danil
SEB privaatpanganduse strateeg