SEB ajakohastas grupiülest jätkusuutlikkuse strateegiat, mille raames seab pank kliimavaldkonnas uued eesmärgid ning hakkab mõõtma investeeringute ja laenuportfelli keskkonnamõju. Sealjuures toetatakse kliente rohe-eesmärkidega seotud üleminekul ja vähendatakse fossiilsete energiaallikate rolli SEB portfellis.
„SEB on koostöös oma klientidega olnud finantssektoris rohe-eesmärkide elluviimisel eestvedaja. Järgmise sammuna sätestasime valdkonna strateegias jätkusuutlike toodete, nõustamisteenuste ja investeeringute jaoks kasvueesmärgid, pannes samal ajal paika konkreetse kava fossiilkütuste krediidipositsiooni vähendamiseks,“ ütles SEB Panga juhatuse esimees Allan Parik.
Pariku sõnul on ajakohastatud grupiülene jätkusuutlikkuse strateegia osa SEB äriplaanist aastateks 2022–2024 ning SEB 2030. aasta strateegia nurgakivi. „Jätkusuutlikkuse strateegia, mis keskendus esialgu kliimaga seotud küsimustele, laiendab SEB jätkusuutlikkuse alase töö ulatust, selgitab SEB rolli süsiniku jalajälje vähendamisel ning integreerib jätkusuutlikkuse toodetesse, protsessidesse ja otsustesse,“ lisas Parik.
„Pangad on rohepöörde liikumiskiiruse tempo seadjatena keskses rollis. Mõju ja muutus tekib läbi pakutavate toodete ja teenuste,“ sõnas SEB jätkusuutliku panganduse juht Evelin Allas. „Meil on oluline roll klientide toetamisel ja nõustamisel, et nad annaksid oma panuse jätkusuutlikumasse ühiskonda. Üksikisiku tasandil me ei saa võib olla teha kõike, aga kõik me saame teha midagi, et keskkond ja kliima püsiksid stabiilsed.“
SEB süsinikukoormuse indeksi (Carbon Exposure Index) eesmärk on vähendada 2030. aastaks fossiilkütuste osakaalu SEB energiasektori laenuportfellis 45–60 protsenti. See hõlmab nii energiatootmist ja -jaotust kui ka naftat ja gaasi.
Jätkusuutlikkuse tegevusindeksi (Sustainability Activity Index) abil jälgitakse rohelise rahastamise, jätkusuutliku rahastamise nõustamise, jätkusuutlike investeeringute ja keskkonnahoidlike investeeringute arengut, eesmärgiga suurendada sellealase tegevuse mahtu 2030. aastaks 6–8 korda.
Ülemineku suhtarv (Transition Ratio) kajastab seda, kuidas viivad SEB kliendid ellu muutusi kooskõlas Pariisi kliimaleppega. Suhtarvu kasutades saab SEB parema ülevaate sellest, kuidas toimub klientide üleminek ning kuidas kliente toetada süsiniku jalajälje vähendamisel.
Veebruaris 2021 võttis SEB vastu ajakohastatud fossiilkütuste valdkonna tegevuspõhimõtted, millega täpsustati panga suuniseid, et hõlmata rohkem valdkondi ja selgemaid seisukohti, sealhulgas tegevuskava selle kohta, kuidas SEB loobub järk-järgult kivisöe ja nafta osakaalust portfellis. Samal ajal tugevdas SEB fondiettevõte SEB Investment Management oma jätkusuutlikkuspoliitikat, mille hulka kuulus välistamiskriteeriumide rakendamine kõigis SEB juhitud fondides, mis kõik välistavad fossiilkütused.
SEB töötas oma esimese konkreetse jätkusuutlikkuse strateegia välja 2009. aastal ja on viimastel aastatel pööranud suuremat tähelepanu kliimavaldkonnale. SEB allkirjastas 2019. aastal ÜRO algatuse „Vastutustundliku panganduse põhimõtted“ (Principles for Responsible Banking), mis tähendab seda, et SEB on võtnud kohustuseks oma äristrateegiat pidevalt kohandada, et joonduda ÜRO kestliku arengu eesmärkide ja Pariisi kliimaleppe järgi ning neisse panustada.
Lisainfo:
Maarja Kalamas
kommunikatsioonijuht
SEB Pank
mobiil +372 5304 5743
aadress Tornimäe 2, 15010 Tallinn
e-post maarja.kalamas@seb.ee