Investeerimisega alustamiseks pole õiget vanust. Mida varem aga kogumisega alustada, seda kauem on rahal aega kasvada ning väikestest panustest saavad ajapikku suured.
Kujuta ette inimest, kes tahab tulevikus olla terve ja end hästi tunda, aga lükkab trenni minemist edasi. Ta ootab õiget tunnet või hetke, kui on juba piisavalt trenni teinud, et siis trenni minna. Tundub ju ebaloogiline? Nii on ka tulevase sissetuleku kogumisega: parem on kohe pihta hakata. Ei tarvitse enne suurt summat kokku koguda, et seda siis investeerima hakata, mõistlikum on raha paigutada jupikaupa ja jõukohaste summadena.
Just noorena on kõige mõistlikum alustada raha paigutamist, sest nii saab koguda aastakümneid ning investeering elab üle turgude kõikumised, ilma et investor peaks ka kehvematel aegadel ülemäära muretsema. Seepärast just aega investori kõige paremaks sõbraks nimetataksegi.
Miks valida kolmas sammas?
Üks hea viis investeerimiseks on teha seda vabatahtlikku, kolmanda samba pensionifondi investeerides, kasutades ära tulumaksusoodustusi.
Pensionifondi saad valida riskitaseme, investeerimisstrateegia ja juhtimise järgi. Peale varaklasside jälgitakse fondide puhul veel näiteks investeeringuid kohalikku majandusse või jätkusuutlikkust. Noorele ja riskialtile inimesele sobivad üldjuhul kõrgema riskitasemega fondid, aga alati on võimalik nõu küsida, milline lahendus sinu riskivalmidusega kõige paremini kokku sobib.
Mõnikord kardetakse, et kui nooremas eas on sissetulekud väiksemad, polegi nagu midagi kõrvale panna. Samas on hea mõelda, et ka igakuised kohustused on paljudel väiksemad. Kui oled välja mõelnud, milline sinu tuleviku sissetulek võiks olla, ja eesmärgi paika pannud, siis varakult alustades peab iga kuu eesmärgi täitmiseks vähem raha kõrvale panema. Kuidas nii? Sest pikema aja jooksul hakkab enda kogutule mõju avaldama ka fondis juurde teenitud osa. Nii võib ka väike summa aastate jooksul märkimisväärselt kasvada.
Inflatsiooni hammas pensioni peale ei ole hakanud
Pikalt kogudes võib tekkida kartus, et inflatsioon sööb fondide tootluse ja pensionivara kaotab oma väärtuse. See ei vasta tõele: ehkki viimaste aastate inflatsioon on olnud ülikõrge, oli palju aastaid inflatsioon väga madal ja 20 aasta keskmine on endiselt alla 4% aastas.
Näiteks kolmanda samba SEB Aktiivne pensionifond on turul olnud 18 aastat. Selle ajaga on fondiosaku hind tõusnud umbes 2,5 korda ehk keskmiselt +5% aastas. Eesti hinnad on samal ajal tõusnud keskmiselt 2,1 korda ehk keskmiselt alla 4% aastas. Kui ka teises sambas oleks algusest peale lubatud investeerida ainult aktsiatesse, oleks teises sambas tulemus sarnane.
Pensionifondidesse investeeritakse tavaliselt regulaarselt summade kaupa, sest pidevad sissemaksed aitavad siluda väärtpaberiturgude kõikumisi.
Roboinvestor: investeerida on lihtsam kui kunagi varem
Võimalusi, kuhu ja kuidas investeerida, on palju ja erinevalt levinud arvamusest ei nõua investeerimine tingimata suuri summasid ega erialaseid finantsteadmisi. Näiteks on SEB välja töötanud lihtsa investeerimistööriista roboinvestor, mis on automatiseeritud investeerimislahendus nii algajale kui ka kogenud investorile. Roboinvestoriga investeerimist alustades tuleb umbes 15 minuti jooksul vastata sissejuhatavatele küsimustele. Seejärel pakub roboinvestor personaalse investeerimissoovituse ning kui otsustad seda kasutada, saadki teha esimese sammu. Investeerida saab nelja SEB investeerimisfondi või börsil kaubeldavatesse fondidesse (ETF) ja summad võivad olla väikesed. Investori teekond võib alata kas või ühe euroga.
Kuigi mõne-eurone investeering võib tunduda lootusetult väike, on selle psühholoogiline mõju väga suur: ebakindlus on ületatud, otsus on tehtud ja teekond võib alata. Ka maratoniks treenimine algab esimesest kilomeetrist.
- Uuri järele, kuidas roboinvestor täpsemalt töötab.
- Soovid alustada? Tutvu III samba fondidega.
- Soovid nõu küsida? Registreeru eksperdi juurde (video)kohtumisele, kus saate leida sobiva lahenduse kogumiseks.
- Uuri veel argumente, miks koguda.
- Vaata, mida suudab Sinu pension veel teha.
- Loe rohkem pensionisüsteemi kohta.
Juhime tähelepanu, et eeltoodud teave on üksnes informatiivse iseloomuga ning seda ei tohi ühelgi juhul tõlgendada investeerimisalase nõustamise, investeerimissoovituse ega toote või teenuse pakkumisena ega soovituse või kutsena osta või müüa väärtpabereid või teha muid tehinguid. Ühtegi investeerimisotsust ei tohiks teha üksnes siin esitatud teabele tuginedes. Investeerimistoodete eelmiste perioodide tootlus ega senine tegevuse ajalugu ei tähenda lubadust ega viidet järgmiste perioodide tootluse või tegevuse eesmärkide täitmise kohta. Iga investeerimisotsusega kaasneb risk.
SEB pensionifonde valitseb SEB Varahaldus. Investeerimisteenuse pakkuja on AS SEB Pank. Enne lepingu sõlmimist palun tutvu tingimuste, fondide prospekti ning muu avaldatud teabega, samuti investeerimisega kaasnevate riskidega SEB kodulehel www.seb.ee. Vajaduse korral pea nõu ja registreeru nõustamisele.