Kuidas paranda oma elujärge laekuvate pensionisäästudega? Kolm lihtsat soovitust
Septembris laekub II pensionisambast lahkujate arvetele nende kogutud raha. Mida sellega ette võtta? Siin on kolm soovitust, kuidas korraldada oma rahaasju nõnda, et oma elujärge laekuvate pensionisäästude abil parandada.
Pane raha uuesti kasvama
Üldiselt on mõistlik hoida ettenägematute kulutuste katteks pangakontol rahalist puhvrit, mis kataks umbes kolme kuu kulutused. Seda raha võib vaja minna ootamatutes olukordades, näiteks kui on kiiresti vaja osta mõni kallis kodumasin või juhtud töö kaotama.
Kogu pensioniks säästetud raha aga kontol lihtsalt seismas hoida pole kõige mõistlikum, sest elukalliduse tõus haukab summa ostujõust pikaajalises vaates korraliku tüki. Parem oleks leida võimalus raha investeerimiseks, sest see aitab pikaajaliselt säilitada selle ostujõudu ning summat kasvatada. On olemas investeerimistooteid, mis sobivad ka täiesti algatajatele investoritele, kuid ka sel juhul peaksid jälgima, et planeeritav rahapaigutus oleks jõukohase riskiga. SEB mobiilirakenduses hiljuti käivitatud roboinvestor annab personaalse investeerimissoovituse ja aitab mugavalt alustada. Virtuaalse nõustaja abiga on võimalik investeerida erinevatesse SEB investeerimisfondidesse.
Õppimishimulisele investorile, kes soovib ennast turgudel toimuvaga regulaarselt kursis hoida ja sellele aega pühendada, võivad lisaks fondidele pakkuda huvi ka teised finantsvarad, näiteks reguleeritud turul kaubeldavad aktsiad või börsil kaubeldavad fondid (ETF-id).
Tee teoks mõni ammune unistus
Suurema summa laekumisel saab panustada oma elujärje parandamisse, täites mõne unistuse, mis on seni jäänud raha taha. Miks mitte kasutada sääste näiteks maakodu ostu omafinantseeringuks või teha kodus ära ammuplaanitud, kuid rahaliste vahendite nappuse tõttu edasi lükkunud remont.
Vabane kulukatest laenukohustustest
Vaata oma kõrge intressimäära ja kogukuluga laenud üle selle pilguga, kas mõne neist saaks ennetähtaegselt tagasi maksta. Laenu võib ennetähtaegselt tagastada kas kogusummas või osaliselt. Kui maksad laenu tervikuna tagasi, oled sellest kohustusest vaba. Osalisel laenu tagasimaksmisel väheneb edasine igakuine laenumakse.
Ennetähtaegse tagastamise tingimused on laenutoodetel erinevad ning sõltuvad ka intressimäära tüübist, mistõttu soovitame täpsemad tagastamise tingimused lepingust üle vaadata ja selle põhjal teha otsus oma järgmisteks sammudeks ning vajadusel pidada nõu oma laenuandjaga.
Ära lange petturite ohvriks!
Viimasel ajal tuleb järjest rohkem ette juhtumeid, kus telefonipetturid üritavad inimestelt kätte saada nende andmeid, millega saaks konto rahast tühjaks teha või tekitada võlakohustusi. Tüüpiline on, et helistaja väidab end olevat panga esindaja ning küsib peamiselt konto turvalisuse tagamise vajaduse ettekäändel internetipanga kasutajatunnust, isikukoodi, Smart-ID koode või Mobiil-ID PIN-koode.
Tasub teada, et päriselus ei küsi pangatöötaja mitte kunagi telefoni teel neid andmed ning juba selline küsimus iseenesest viitab üheselt pettusekatsele. Tuleks lihtsalt vastata „Ei, aitäh!“ ja kõne kohe katkestada. Kelmid on suurepärased manipulaatorid, kellega ei tasu pikemasse vestlusesse laskuda.
Evelin Koplimäe
SEB erasegmendi müügijuht
Esitatud teave ei ole käsitatav investeerimisnõustamise, investeerimissoovituse ega muu investeerimis- või investeerimiskõrvalteenusena. Investeerimine sisaldab riski, investeeringu turuväärtus võib nii tõusta kui ka langeda, investeeringu väärtuse säilimine ega kasv ei ole garanteeritud. Varasemate perioodide tootlus ei ole tulevikutootluse garantiiks. Enne investeerimisotsuse tegemist palume hoolikalt tutvuda toote tingimuste ja muu olulise teabega, samuti investeerimisega kaasnevate riskidega AS-i SEB Pank kodulehel www.seb.ee. Investeerimisega võib kaasneda maksukohustus. Küsimuste korral tuleks pöörduda panga klienditeenindaja või oma maksu-, finants- või õigusnõustaja poole.