Kokkuvõte
Selle finantstootega edendatakse keskkonnaalaseid või sotsiaalseid omadusi, kuid selle eesmärk ei ole jätkusuutlik investeerimine.
„Uue põlvkonna pension“ aitab kaasa mitmetes rahvusvahelistes kohustustes seatud eesmärkide ja lubaduste täitmisele, edendades teatud keskkonna- ja sotsiaalseid omadusi.
„Uue põlvkonna pensioni“ vara investeeritakse ülemaailmsetesse indekseid järgivatesse investeerimisfondidesse. Alusvaras olevates investeerimisfondides edendatakse keskkonna- ja sotsiaalseid omadusi, kasutades tavaliselt selleks peamiselt välistavat jälgimist, aga ka muid meetodeid.
„Uue põlvkonna pension“ investeerib vähemalt 95% oma varadest investeerimisfondidesse, mis edendavad keskkonna- ja sotsiaalseid omadusi.
Toote poolt edendatavaid keskkonna- ja sotsiaalseid omadusi jälgitakse jooksvalt vastavalt Ettevõtte poolt kehtestatud sisemistele protsessidele. Olulisi muutusi jätkusuutlikkuse indikaatorite töös käsitletakse iga juhtumi puhul eraldi.
ESG andmed hangitakse välistelt andmetarnijatelt, praegu kasutatakse ISS ja Sustainalytics (Morningstari ettevõte) teenuseid. Väljastpoolt saadud ESG-andmeid töödeldakse SEB-s keskses andmekeskuses, eesmärgiga tagada nende kvaliteet.
Mõned ettevõtted ei avalda veel asjakohaseid jätkusuutlikkuse andmeid ja seetõttu võib andmetarnijatel esineda teatud piiranguid, kuid see ei mõjuta toote alusvara portfelli juhtimist. Samuti rakendame meetmeid andmekvaliteedi tõstmiseks.
Kõiki toote alusvara portfellis olevaid investeeringuid analüüsitakse jätkusuutlikkuse vaatenurgast, keskendudes teatud konkreetsetele teemadele.
Ühtegi konkreetset indeksit ei ole võrdlusaluseks määratud.
Selle finantstootega edendatakse keskkonnaalaseid või sotsiaalseid omadusi, kuid selle eesmärk ei ole jätkusuutlik investeerimine.
„Uue põlvkonna pension“ aitab kaasa rahvusvahelistes kohustustes, nagu ÜRO säästva arengu eesmärkides ja Pariisi kokkuleppes seatud eesmärkide ja lubaduste täitmisele, edendades järgmisi keskkonna- ja sotsiaalseid omadusi:
- Keskkonnaalased: kliimamuutuste leevendamine, ressursitõhusus, energiatõhusus.
- Sotsiaalsed: inimõigused, tööalased standardid ja töötajate heaolu ning tugevad institutsioonid.
„Uue põlvkonna pensioni“ poolt edendatavate keskkonnaalaste või sotsiaalsete omaduste saavutamise jälgimiseks ei ole määratud võrdlusalust.
„Uue põlvkonna pensioni“ vara investeeritakse ülemaailmsetesse indekseid järgivatesse investeerimisfondidesse. Alusvara indekseid järgivatesse investeerimisfondidesse investeerimise eesmärk on investeerida võimalikult madalate kuludega, järgida investeeringute struktuuriga finantsturgude poolt pakutavaid võimalusi ning edendada keskkonnaalaseid ja sotsiaalseid omadusi.
Investeerimisfondid, kuhu investeeritakse, rakendavad erinevaid kontrollimeetmeid välistades emitendid, kes on seotud vastuoluliste sektoritega (näiteks tuumarelvad, tubakas, hasartmängud ja teised vastuolulised sektorid). Alusvaras olevates investeerimisfondides võidakse edendada keskkonnaalaseid ja sotsiaalseid omadusi kasutades ka positiivset jälgimist (suurem osakaal investeeritakse kõrgema jätkusuutlikkuse reitinguga ettevõtetesse) või muid meetodeid. Lisaks peavad alusvaras olevad investeerimisfondid järgima head juhtimistava, välistades ettevõtted, millel on täheldatud vastuolusid või mis ei järgi rahvusvahelisi standardeid ja konventsioone.
Keskkonnaalaseid, sotsiaalseid ja juhtimisalaseid (ESG) põhimõtteid järgivad investeeringud võivad anda teistsuguseid tulemusi kui tavalised, mitte-ESG-le suunatud investeeringud. Siiski, tänu heale hajutatusele üksikute emitentide vahel, leiame, et nimetatud erinevuse mõju investeeringu väärtusele on väike. Oleme veendunud, et jätkusuutlikkuse riskide arvestamist oma tegevusse integreerivad ettevõtted on pikemas perspektiivis edukamad ja suudavad seeläbi oma klientidele tuua aja jooksul kõrgemat investeeringu tootlust.
„Uue põlvkonna pension“ investeerib vähemalt 95% oma varadest investeerimisfondidesse, mis edendavad keskkonna- ja sotsiaalseid omadusi. Võimalikku lubatud raha osakaalu ei ole täpselt määratletud, kuid hinnanguliselt võib olla rahas kuni 5% varadest, kuid erakorraliste asjaolude tõttu (nt toote turule toomine, finantsinstrumentide klassifikatsiooni muudatused jne) võib osakaal olla suurem kui 5%.
Toote poolt edendatavad keskkonna- ja sotsiaalsed omadused ning jätkusuutlikkuse näitajad on investeerimisotsuste ja fondi juhtimisprotsessi lahutamatu osa. Need näitajad on:
- Keskkonnaalastele ja sotsiaalsetele omadusi edendavate varade osakaal
- vastuoluliste sektorite osakaal
- investeeritavate ettevõtete süsiniku intensiivsus
Neid jälgitakse regulaarselt toote kogu elutsükli vältel vastavalt ettevõtte poolt kehtestatud sisemistele protsessidele.
Selleks, et mõõta sotsiaalsete või keskkonnaomaduste täitmist, jälgitakse regulaarselt toote alusvara portfellis olevate investeerimisfondide jätkusuutlikkuse näitajate vastavust seatud eesmärkidele. Olulisi muutusi jätkusuutlikkuse indikaatorite töös käsitletakse iga juhtumi puhul eraldi.
ESG andmed hangitakse välistelt andmetarnijatelt, kes tegelevad andmete pakkumisega ettevõtte tasemel. See hõlmab heitkoguseid ja muid keskkonnanäitajaid, aga ka hinnanguid sotsiaalsetele ja juhtimisnäitajatele. Praegu kasutatakse andmetarnijate ISS ja Sustainalytics (Morningstari ettevõte) teenuseid. Andmetarnija(d) koguvad andmeid kas otse ettevõtte aastaaruannetest või jätkusuutlikkuse aruannetest või hindavad neid ise.
Väljastpoolt saadud ESG-andmeid töödeldakse SEB-s keskses andmekeskuses, kus neid korrastatakse ja tagatakse nende kvaliteet tihedas koostöös andmetarnijatega. Mitmelt andmetarnijalt samade andmeühikute saamine võimaldab ristkontrolli ja rohkem võimalusi andmete kvaliteedi hindamiseks.
Hinnangulised andmed, mida kasutatakse, on peamiselt heitkoguste andmed ja hinnanguliste andmete osakaal sõltub konkreetsest finantsinstrumendist.
Metoodika ja andmeallikate peamiseks piiranguks on andmete puudumine üldiselt, kuna ettevõtted ei avalda veel asjakohaseid jätkusuutlikkuse andmeid. Piirangud ei mõjuta toote alusvara portfelli juhtimist. Andmete kvaliteedi parandamiseks tehakse mõningaid hinnanguid ning rakendatakse katvuse suurendamiseks muid meetmeid, suheldes samas pidevalt andmetarnijatega.
Kõiki toote alusvara portfellis olevaid investeeringuid analüüsitakse jätkusuutlikkuse vaatenurgast. Hoolsuskohustuse täitmise käigus määratakse järgmised sisekontrollid:
- välistamispoliitika järgimine
- emitendi või välise fondijuhiga seotud vastuolud
- keskkonna- ja sotsiaalsete omaduste edendamine
- vastavusse viimine fondi jätkusuutlikkuse näitajatega
Väliseid kontrollimehanisme ei rakendata.
Analüüsi tulemused on osa investeerimisotsuste tegemise protsessist ja neid vaadatakse regulaarselt üle.
Ettevõte ei investeeri otse üksikute emitentide väärtpaberitesse. Seetõttu ei ole Ettevõttel otsest kokkupuudet jätkusuutlikkuse algatustega. Ettevõte kasutab kolmandate osapoolte investeerimisfonde toote alusvara portfellis ja nende investeerimisfondide valitsejatelt eeldatakse sekkumist nimetatud initsiatiividesse vastavalt nende fondivalitsejate sekkumise poliitikatele.
Emitendi või välise fondivalitseja jätkusuutlikkusega seotud vastuolude hindamine on osa hoolsuskohustuse täitmise protsessist.
Ühtegi konkreetset indeksit ei ole võrdlusaluseks määratud.
See avaldus kestlikkusteguritele avalduva põhilise negatiivse mõju kohta (edaspidi PAI avaldus) hõlmab aruandlusperioodi alates 1. jaanuarist kuni 31. detsembrini 2023.
Vastavalt Ettevõtte sise-eeskirjadele võeti PAI näitajate teavet, kui selline teave oli kättesaadav, alusvara investeeringute analüüsis ja investeerimisotsuste tegemise protsessis arvesse lähtudes vastava finantstoote ESG strateegiast. Ettevõte kogub ja jälgib PAI näitajaid kord kvartalis ning koostab ja avaldab igal aastal PAI avalduse. Ettevõte avalikustab lepingueelses teabes ja perioodilistes aruannetes, kuidas vastava finantstoote puhul on arvestatud kestlikkusteguritele mõju avaldavate PAI näitajatega. Ettevõte kogub ja vaatab teavet PAI näitajate kohta üle vastavalt allolevatele tabelitele, kuid hoolsuskontrolli ja investeerimisotsuste tegemisel on prioriteediks järgmised PAI näitajad:
- Investeerimisobjektiks olevate äriühingute kasvuhoonegaaside heitemahukus (süsiniku intensiivsus),
- kokkupuude fossiilkütuste sektoris tegutsevate äriühingutega,
- ÜRO üleilmse kokkuleppe (UN Global Compact) põhimõtete ning Majanduskoostöö ja hargmaiseid ettevõtteid käsitlevate Arengu Organisatsiooni (OECD) suuniste rikkumine,
- kokkupuude vastuoluliste relvadega.
Käesolev PAI avaldus on kestlikkusteguritele mõju avaldavate PAI näitajate koondaruanne, võttes arvesse kõiki Ettevõtte hallatavaid varasid.
Avaldus (PDF) investeerimisotsuste põhilise negatiivse mõju kohta kestlikkusteguritele