Muuda keelt:

Valuutaoptsioon

Paragraphs

Optsioonitehingu alusel saate õiguse (kuid mitte kohustuse) osta või müüa kindla koguse valuutat fikseeritud kursiga kindlaksmääratud päeval tulevikus, makstes selle õiguse eest tehingu tegemise hetkel pangale preemiat.

Preemia sõltub valitud valuutadest, vahetuskursist, tehingu tingimustest ja muudest teguritest ning tuleb tasuda tehingu kuupäeval. Tehing sobib teile, kui te ei tea täpselt, kas plaanitud makse toimub, kuid soovite siiski tulevikuriske maandada

Põhilised tehingutingimused

  • Tehing annab õiguse, kuid mitte kohustuse valuutat vahetada
  • Minimaalne tehingusumma on 40 000 eurot
  • Tasuda tuleb tehingutasu ehk preemiat

Näide

Ettevõte osaleb teenuste pakkumise hankemenetluses. Võitjale tasutakse USA dollarites.

Hankemenetluse tulemusi teadmata sõlmib ettevõte valuutaoptsioonitehingu ehk lepib pangaga kokku, et vahetab kolme kuu pärast USA dollarid eurode vastu kursiga 1,30 USA dollarit ühe euro eest.

Ettevõte maksab teenuse eest preemiat 2% tehingusummast.

Optsioonitehinguga on kolm võimalust:

1. Ettevõte ei võida hanget ja seetõttu loobub valuutaoptsioonilepingust.

2. Ettevõte võidab kolme kuu pärast hanke. Selleks ajaks on USA dollari vahetuskurss 1,35. Ettevõte on sõlminud valuutaoptsioonilepingu ja kasutab oma õigust müüa USA dollareid soodsama kursiga (1,30).

3. Ettevõte võidab kolme kuu pärast hanke. Selleks ajaks on USA dollari vahetuskurss 1,25. Valuutaoptsioonilepingu tingimustel pole valuuta müük (kursiga 1,30) kasulik, seetõttu keeldub ettevõte tehingust ja müüb USA dollarid kursiga 1,25, tehes tehingu valuuta hetkekursiga. Makstud 2% preemiat ettevõttele ei tagastata.

Riskid

Pärast optsiooni ostmist ei tagastata makstud preemiat. Kui optsioon müüakse, tekib tulevikus risk preemiasummast suuremate kahjude tekkeks, sest valuuta väärtus on muutunud kliendile kahjulikus suunas.

Optsiooni müüja kohustub ostma või müüma valuutat kokkulepitud kursiga, mis võib olla müüjale kahjulik ja erineda suuresti antud hetkel kehtivast valuuta turuhinnast. Kui optsiooni müüjal on vastavat valuutat, on tema risk väiksem. Kui müüjal pole vastavat valuutat, võib risk olla suur ning seega peaks ainult valuutaturgudel kogenud osapooled kaaluma selliste optsioonitehingute sõlmimist.

Enne tehingu sõlmimist tuleb hinnata tehingu tingimusi ja kõiki kaasnevaid riske. Optsioonitehingud sõlmitakse börsiväliselt, mistõttu võib olla keeruline määrata optsiooni turuväärtust – optsiooni ostu- ja müügihindu pole alati võimalik leida, samuti ei saa optsiooni turul müüa ega sulgeda optsioonitehingu tasaarveldamisega.

Lisainfo saamiseks võtke meiega ühendust

Helistage:
Klienditugi +372 665 5100
SEB Markets osakond, tööpäeviti kella 9–17, telefonil +372 665 6610

E-posti aadress:
markets@seb.ee

Finantsinstrumentide turgude direktiiv

Finantsinvesteeringute teenuste osutamist reguleeriv finantsinstrumentide turgude direktiiv (MiFID) on Euroopa Liidus ja Euroopa Majandusühenduses (EMÜ) kehtinud 2007. aastast. MiFID-i nõuded on suunatud suurema investorikaitse tagamisele ja finantsturgudel toimuvate väärtpaberitehingute suurema läbipaistvuse edendamisele.

3. jaanuaril 2018 jõustusid finantsinstrumentide turgude direktiivi 2014/65/EL (MiFID) uued nõuded, mis mõjutavad igat väärtpaberitehinguid tegevat investorit


Tuletisinstrumentide kohta toodud andmed, näited ja informatsioon on mõeldud ainult teavitamiseks. Informatsiooni koostamisel pole lähtutud teie teadmistest konkreetsete finantsinstrumentide kohta või kogemustest nendega, samuti ei teata teie investeerimiseesmärke või rahalist riskitaluvust, kui teostate oma investeerimiseesmärkidele vastavat tehingut. Seetõttu ei saa käesolevat pidada isiklikuks investeerimissoovituseks, tuletisinstrumentide alaseks nõustamiseks või investeeringuanalüüsiks, konkreetse finantsinstrumendi ostu- või müügiorderiks ning see ei ole ühegi tehingu aluseks ega osaks.