Raha kogumine nõuab vaieldamatult distsipliini. Mõnikord võib rahavaldkonna tõsidus heidutada ja takistada eesmärkide seadmisel, kartusest endale pettumust valmistada. Hirmust distsipliini puudumise ees lükatakse ambitsioonikamaid plaane edasi. Kuid säästa on võimalik ka mänguliselt ja lõbusalt. Tihti kuluvad väikesed summad juhuostude peale, näiteks kioskist haaratud kohv, müslibatoon või ajakiri, sama hästi võiks need summad minna kogumismänguks.
Inspiratsiooni saamiseks soovitame viit viisi, kuidas säästmine mänguks muuta ja ellu põnevust tuua. Nende mängureeglite abil on aasta lõpuks võimalik koguda kuni 1456 eurot.
1. säästumäng: õhutemperatuur ja sääst
Eesti heitlikus kliimas elades ei pääse me ilma märkamisest üle ega ümber. Ilm on üks levinuimaid lihtsaid vestlusteemasid nii võõrastega kui sõpruskonnas. Mänguliselt lähenedes võib õues valitseva ilma võtta indikaatoriks, kui palju raha säästmiseks kõrvale panna. Nii saab kaks kärbest ühe hoobiga: muutliku ilmaga on tänu mängulisele suhtumisele lihtsam toime tulla ja peale selle koguneb aasta lõpuks kontole tore rahasumma. Üks võimalus ilm kogumiseesmärkide täitmiseks tööle panna on kanda iga kuu säästuarvele summa, mis on võrdne eelmise kuu kõrgeima temperatuuriga, miinuskraadide puhul madalaimaga. Mulluseid temperatuuriandmeid arvesse võttes oleks sel moel õnnestunud aastaga koguda umbes 270 eurot.
2. säästumäng: 52 nädalat ja 1378 eurot
Teise säästumänguna soovitame panna igal nädalal kõrvale rahasumma, mis on võrdne kalendris vastava nädala järjekorranumbriga. Nii tuleb panna aasta esimesel nädalal kõrvale üks euro, teisel kaks eurot, kolmandal kolm eurot ja nii edasi, kuni aasta 52. nädalal saab endale kanda 52 eurot. Kui plaanist õnnestub kogu aasta vältel kinni pidada, aitab see meetod aasta lõpuks koguda 1378 eurot. Meetodi ainsaks puuduseks on see, et maksimaalne summa tuleb kõrvale panna aasta lõpus, mil pühade tõttu on enamasti kulud suuremad. Seetõttu võib kaaluda säästmise vastupidiseks pööramist, pannes aasta esimesel nädalal kõrvale 52 eurot, aasta viimasel nädalal ühe euro.
3. säästumäng: iga nädalapäeva väärtus
Kui aasta viimastel nädalatel üle 50 euro kõrvalepanemise viis tundub rahaliselt liiga keeruline, võib kasutada teist arvutustehnikat, mille puhul iga päev koguneb nädalapäevale vastav summa, nimelt esmaspäeval üks euro, teisipäeval kaks eurot ja pühapäeval seitse eurot. Nii saab nädalas säästa 28 eurot ja järjepidevalt neid mängureegleid järgides on aasta lõpus kogunenud 1456 eurot. Tihtipeale on raske kõrvale panna korraga suurt rahasummat. See mängureegel näitlikustab, et sama tulemuse saavutab ka siis, kui panna kõrvale väike summa, lihtsalt sagedamini.
4. säästumäng: kes senti ei korja…
Veel üks mänguline viis säästa on kanda iga päeva kohta kogumishoiusele summa, mis vastab päeva järjekorrale kalendris. Nii tuleb aasta esimesel päeval panna kogumiskontole üks sent, teisel kaks senti jne. Aasta 365. päeval laekub kogumiskontole nende mängureeglite järgi 3,65 eurot.
Kuigi esialgu võivad summad tunduda naeruväärselt väikesed ja tähtsusetud, näitab see mäng suurepäraselt iga sendi väärtust, sest sellise meetodiga on aasta jooksul võimalik koguda 667,95 eurot.
Iga päev mõne sendi kontole kandmine võib olla tüütu ja ajakulukas, kuid seda mängu saab lihtsustada, kui arvutada välja, mitu senti ühes kuus kõrvale panna, ja teha ülekanne kord kuus.
See meetod sobib suurepäraselt lastele raha väärtuse ja kokkuhoiu eesmärkide õpetamiseks.
Kontole kantavad summad on järgmised:
jaanuar – 4,96 eurot
veebruar – 12,74 eurot
märts – 23,25 eurot
aprill – 31,65 eurot
mai – 42,16 eurot
juuni – 49,95 eurot
juuli – 61,07 eurot
august – 70,68 eurot
september – 77,55 eurot
oktoober – 89,59 eurot
november – 95,85 eurot
detsember – 108,50 eurot
5. säästumäng: ümarda ja säästa
Veel üks tore võimalus säästa on ümardada iga kulutatav summa täisarvuni ja kanda erinevus säästudeks. Näiteks kui lõunasöök maksab 4 eurot ja 54 senti, peaks kogumiskontole kandma 46 senti. Pärast igat ostu võib olla keeruline seda arvutada, kuid appi võib paluda tehnoloogia. Näiteks saab SEB mobiilirakenduses kasutada digikassat, kus summad arvutatakse välja automaatselt: iga kaardiga tasutud summa ümardatakse ja vahe kantakse kogumiskontole. Nii saab aastas sujuvalt koguneda mitusada eurot, lõppsumma oleneb tehingute arvust ja makstud summadest.
Kõigil neil säästumängudel on lisaks kogunevale summale veel üks eesmärk: näidata, et iga sent loeb ja säästmine saab alata näiliselt tühistest summadest. Sea endale unistus, milleks soovid raha koguda, ja lõbusaid mängureegleid järgides täitub unistus justkui võluväel.