Tuleviku laenutooted
Millised võiksid laenutooted välja näha aastal 2027 ja millised on need tõukejõud, mis meid muutuste teele viivad? „SEB eesmärgiks on luua tulevikukindlaid tooteid, mistõttu on innovatsioonil meie tootearenduse protsessis suur roll,“ kirjeldas SEB innovatsioonijuht Sander Välk.
„Põhiline, millele keskendume, on see, et liikuda traditsiooniliselt tootekeskselt laenuandmiselt teenuse- ja kliendikesksema lähenemise poole,“ rääkis Välk.
Strategy Think Tank seminari raames külastas SEB Tallinna Innovatsioonikeskust Fredrik Milani, SEB digistrateegia juht ja Tartu Ülikooli dotsent, kes tutvustas laenutoodete võimalikku tulevikku ning rääkis, mis neid arenguid mõjutab ning mida sellega seoses silmas pidada.
Jagame teiega nelja peamist suunda, kuhu nii era kui ettevõtluse laenud võiksid liikuda:
- Laenuprotsessi efektiivsus – tulevikus võimaldavad automatiseeritud protsessid klientidele kiiremaid ja täpsemaid laenupakkumisi. Reaalajas valmivad laenupakkumised annavad klientidele usaldusväärse ülevaate just temale sobivatest teenustest. See lühendab märkimisväärselt laenuprotsessile kuluvat aega ja dokumentide edastamise mahtu.
- Kasutajakesksus – kogu kasutajakogemus, mis ühendab erinevad punktid laenu protsessis muutub läbipaistvamaks. Selle tulemusena on taotlejatel kiirem ning täpsem ülevaade tingimustest, mis kaasnevad laenu võtmisega ning parem ülevaade konkureerivatest pakkumistest.
- Fookus jätkusuutlikkusele – keskkonnasäästlikkus saab laenupakkumiste osas tulevikus veelgi suurema tähelepanu. Uute laenupakkumiste arendamise valguses on väga olulised kõik kolm märksõna: keskkonna-, sotsiaal- ja juhtimistavade (ESG) aspektid. Ennekõike on oodata uusi trende märksõnade sotsiaal (S)- ning juhtimistavasid (G) puudutavate laenutoodete arendamisel ja pakkumisel. Keskkonna fookusega laene näeme turul juba täna, näiteks SEB roheline kodulaen ja rohelaenud ettevõtetele.
- Piirideülene laenamine – uutest Euroopa Liidu direktiividest lähtuvalt võime tulevikus kohalike vajaduste katmiseks võtta laenu pankadest üle kogu EL-i. Selle tulemusena muutub laenuturg veelgi konkurentsile avatumaks, mis loob kliendile lisaväärtust ja suurema valikuvabaduse.
„Tegemist on kolmanda Strategy Think Tanki üritusega Baltikumis, mis sel korral toimus see Tallinnas. Käsitleme regulaarselt erinevaid teemasid, et aidata oma töötajatel paremini mõista asjaolusid, mis järgneva viie kuni seitsme aasta jooksul meie tööviise mõjutavad. Nende seansside kaudu soovime tõsta teadlikkust erinevate läbiviidud uuringute tulemustest ja uurida globaalseid trende, millega peame arvestama, et jätkata oma klientidele kõrge lisaväärtusega jätkusuutlikke lahenduste loomist,“ rääkis Välk.