Erik Laur: Trump üllatas taas
Juhtus see, mis juhtuma pidi. Diilide mees Donald Trump istus taaskord oma diivanile, võttis kätte oma Hiinas toodetud iPhone´i ja teatas sotsiaalmeedias: „Mu liitlased! Ma kuulan teid ja teie südikus on taganud teile madalamad tariifid 90-ks päevaks. Olge lahked!“ Reaalsuses oli sõnastus muidugi teine ning peale selle, et iPhone Hiinas toodetakse, ei pruukinud siin kujutluses palju muud õiget olla. Aga mõte oli ja turgudele see meeldis. Lausa väga meeldis.
Parim päev viimase 17 aasta jooksul
Kui nädalalt alustasime teadmisega, et Euroopa futuurid viitasid enne börsi avanemist 10%-sele langusele, siis tänane päev tõotab tuua 7-8%-se tõusu. USA-s tehti juba eile rekord, kui kohalik aktsiaturg tegi parima päeva alates 2008 aastast. Vaadates kus on aga USA valuatsioonid jõudnud, siis on ajaloolises võrdluses maailma suurim aktsiaindeks endiselt väga kallis. Ühe kasumiühiku eest peab USA-s endiselt 50% rohkem maksma, kui mujal maailmas. Samuti pole ka tollid kuhugi kadunud ja kui enne eilset pöördumist oli keskmine tariif USA imporditavatel toodetel ja teenustel 27%, siis nüüd on see teinud röögatu languse ja jõudnud 24%ni. 2024 aasta lõpu seisuga oli keskmine USA tariifimäär 2.3%.
Teadmatus pole kadunud
Samuti tuleb meeles pidada, et kui ühe õhtuga oli võimalik kogu hirm turgudelt ära kaotada, siis kas on võimalik ka vastupidine stsenaarium? Möödunud nädala lõpus näis see olevat võimalik. SEB Grupi hinnangul viiks enam kui 15%-ne keskmine tollimäär ära 2% USA majandusest, 35%-ne tollimäär aga 4.5%. Inflatsioon selliste stsenaariumite korral võiks kasvada vastavalt 1.5 ja 3 protsendipunkti. Sedavõrd halvenevas majanduskeskkonnas on ennatlik oodata, et turud niivõrd kõrgel tasemel püsivad, mistõttu võime turu tasemetest välja lugeda, et ootused järgmisteks diilideks on suured.
Erik Laur
SEB kapitaliturgude maakler