Investeerimiseks on mitmeid võimalusi, mistõttu peaks alustav investor esmalt omale selgeks tegema erinevate instrumentide olemuse ning riskitasemed. Selleks, et erinevate võimaluste vahel oleks lihtsam orienteeruda, avame börsil kaubeldavate fondide (ingl. exchange-traded funds, lühendatult ETF-id) olemust.
Mis on ETF-id?
ETF-id sarnanevad investeerimisfondidega, sest kujutavad endast väärtpaberite või mõne muu alusvara kogumit. Erinevalt tavalistest investeerimisfondidest kaubeldakse ETF-idega, nagu ka aktsiatega, börsil.
ETF-id on efektiivne viis investeerida konkreetse regiooni või sektori aktsiatesse või hoopis mõnda toorainesse. ETF-ide alusvaraks võivad olla konkreetsed indeksid, sektorid, spetsiifilised aktsiad, võlakirjad, tuletisinstrumendid jms. ETF-i osakute väärtus on tavaliselt seotud teatud indeksiga (nt S&P 500, FTSE, energiaressursid, tehnoloogia, muud kaubad või toorained) ning seetõttu varieerub osakute hind vastavalt. Näiteks kui oled investeerinud naftatööstuse indeksiga seotud ETF-i, siis indeksi väärtuse muutumisel (tõusul või langusel) muutub vastavalt ka Sinu poolt investeeritud ETF-i osakute väärtus.
Esimesed ETF-id loodi Kanadas 1980. aastatel. ETF-id on investorite seas populaarsust kogunud just viimastel aastatel. Eestis on ETF-idesse investeerimisel veel kasvuruumi.
Kuidas ETF töötab?
Investeeringute valitsemise järgi jagunevad ETF-id passiivselt ja aktiivselt juhitavateks.
Passiivselt kaubeldavad ETF-id ei oma fondijuhti, kes fondi aktiivselt haldaks. Sellised ETF-id järgivad teatud indekseid, näiteks 500 suurima USA ettevõtte S&P 500 indeksit või mitut indeksit korraga, näiteks MSCI Emerging Markets Index, mis koosneb 24-st areneva turu aktsiaindeksist. Osa ETF-e püüab järgida teatud sektorite, näiteks tööstus või kaubandus, indeksite väärtuste muutusi.
Aktiivselt juhitud ETF-id ei ole seotud ühe indeksi või sektoriga. Selleks, et maksimeerida investeeringute tasuvust, juhtakse neid fondijuhi poolt aktiivselt – see tähendab, et fondijuht haldab investeeringuid ning otsustab muuhulgas, millistesse varadesse ja piirkondadesse ETF investeerib.
Erinevalt tavalistest investeerimisfondidest ei ole börsil kaubeldavatel fondidel väljalaske- ega tagasivõtmistasusid ja neile kohalduvad aktsiatehingute teenustasud, samuti on börsil kaubeldavatel toodetel võrreldes fondidega madalam üldine kulude suhe.
ETF-idesse investeerimiseks tuleks SEB internetipangas avada investeerimis- ja väärtpaberikonto ning sisestada korraldus valitud ETF-i osakute ostmiseks.
Millised on ETF-idesse investeerimise eelised?
- Hajutatud investeerimisrisk – ETF võib koosneda erinevatest finantsinstrumentidest, näiteks võlakirjad, aktsiad, kaubad, valuutad, indeksid. ETF-e saab valida ka sektori, piirkonna jm järgi.
- ETF-id on läbipaistvad, sest nende portfelli koosseis on alati selge – ETF-i portfelli koosseisu teadasaamiseks piisab, kui investor vaatab indeksi koosseisu, mille järgimiseks fond on valinud.
Millised on ETF-idesse investeerimise riskid?
- ETF-idesse nagu ka teistesse finantsinstrumentidesse investeerimisel peab olema valmis negatiivseks hinnaliikumiseks väärtpaberiturul. Ebasoodsaid hinnaliikumisi võivad põhjustada näiteks konkreetse riigi või majandusharu kehvad majandusnäitajad, ebastabiilne majanduskeskkond või väärtpaberiturg jms.
- Kuna ETF-idega kaubeldakse välisturgudel, siis võivad investeeringu tasuvust mõjutada valuutakursi kõikumised.
- ETF-ide rohkuse tõttu võib algajal investoril olla keeruline endale sobivat valida.
- Vaatamata alusvaradele ja likviidsustele võivad ETF-id mõnes olukorras muutuda mittelikviidseks ning seetõttu võib müümine, ostmine või tagasivõtmine olla keeruline või võimatu.
- ETF-idesse investeerimisel tuleks arvesse võtta ka poliitilisi, maksu-, indeksite jälgimise, süsteemseid ja muid riske.
Tegemist on AS SEB Pank pakutavate investeerimisteenuste reklaamteabega ning seda ei tohi tõlgendada investeerimisnõustamise, -soovituse või muu investeerimisteenusena. Investeerimine on seotud riskidega, investeeringu väärtus võib tõusta või langeda, väärtpaberi varasem positiivne tootlus ei garanteeri sarnaseid tulemusi tulevikus, võite kaotada algselt investeeritud rahasumma. Teenustele kohalduvad tasud.
Palume enne investeerimisotsuse tegemist hoolikalt tutvuda väärtpaberi kohta käiva detailsema teabega ja teenuse tingimustega. Lisainfot roboinvestori kohta on kodulehel https://www.seb.ee/roboinvestor. Vajadusel palume pidada nõu meie spetsialistiga.