Kui on kogutud piisavalt rahalisi puhvreid, et tulla toime ootamatute olukordade ja kulutustega, siis madalate intresside ja hinnatõusu keskkonnas on sobiv hetk kaaluda oma tuleviku kindlustamiseks teisigi alternatiive peale rahatagavara kogumisele pangakontol. Investeerimine võib aidata oma sääste paremini inflatsiooni ja sellega kaasneva ostujõu languse eest kaitsta ning kasvatada vara väärtust tulevikus. Endale sobivaima lahenduse leidmiseks tuleks esmalt tutvuda erinevate finantsinstrumentidega.
Müüdid
Investeerimist ümbritseb rida müüte, mis sageli heidutavad alustavaid investoreid. Neist enamlevinud – investeerimine nõuab laialdasi erialaseid teadmisi, aga ka märkimisväärset stardikapitali. SEB eraklientide segmendi müügijuhi Evelin Koplimäe sõnul on aga tänu kaasaegsetele tehnoloogiatele investeerimine nüüd palju lihtsam kui varem.
Investeerimisega alustamiseks on esmalt oluline teha ära kodutöö ehk viia ennast kurssi turul pakutavate finantsinstrumentide ja nendega kaasnevate riskidega. Pärast seda on lihtsam otsustada, kuhu ja kuidas investeerida.
Väärtpaberite liigitamine
SEB-s on finantsinstrumendid jaotatud viide riskikategooriasse - väga madalast kuni väga kõrgeni. Finantsinstrumentide liigituse aluseks on väärtpaberite olemus, üldine keerukus ning nendesse investeerimisega seotud riskid. Väga madala riskitasemega finantsinstrumendid on üldjuhul kõige vähem keerukamad ning kõige vähem riskantsemad, kuid neil on tõenäoliselt ka madalam tootlus. Väga kõrge riskitasemega finantsinstrumendid on vastupidiselt kõige keerukamad ning kõige riskantsemad. Rohkem infot finantsinstrumentide ja nendega seotud riskide kohta leiate Väärtpaberite liigitamine (PDF).
Investeerimisfondid
Investeerimisfond on investoritelt kogutud raha arvelt moodustatud ühiste investeeringute portfell, mida juhib fondivalitseja, kes paigutab varad erinevatesse varaklassidesse, näiteks aktsiatesse, võlakirjadesse, hoiustesse või teistesse finantsinstrumentidesse.
Investeerimisfondid sobivad nii algajale kui ka kogenud investorile. Fondiosakute ostmiseks ei pea tingimata olema suuri summasid ja investeerida võib nii ühekordselt kui ka regulaarselt. Minimaalne investeeritav summa on vaid 1 euro.
SEB investeerimisfonde juhivad SEB Investment Management AB spetsialistid, järgides fondi prospektis toodud investeerimisstrateegiat. Kliendil on võimalus investeerida mitmekümnesse fondi , Lisaks tavapärastele võlakirja- ja aktsiafondidele on SEB valikus fondid, mis investeerivad valuutasse, toorainesse, erakapitali ja teistesse varaklassidesse.
Rohkem infot Investeerimisfondid (PDF).
Roboinvestor
Roboinvestor on SEB automatiseeritud investeerimislahendus nii algajale kui ka kogenud investorile.
Investeerimist on võimalik alustada 15 minutiga:
• Valige teenus, mida soovite kasutada
• Vastake mõnele küsimusele
• Saate personaalse investeerimissoovituse
• Vaadake esitatud soovitus üle, määrake maksed ja allkirjastage lepingud
Roboinvestoris on võimalik valida kahe investeerimislahenduse vahel – osta investeerimisfondide osakud või investeerida panga poolt valitsetavasse ETF-ide portfelli.
Lahendus võimaldab investeerida ETF-idesse alates 50 eurost ning soetada seeläbi ETF-ide murdosakuid. ETF-ide tasud on võrreldes tavaliste investeerimisfondidega madalamad.
Börsil kaubeldavad fondid (ETF-id)
Börsil kaubeldavad fondid ehk ETF-id (Exchange-Traded Funds) sarnanevad investeerimisfondidega, sest kujutavad endast väärtpaberite või mõne muu alusvara kogumit. ETF-ide alusvaraks võivad olla näiteks konkreetsed indeksid, finantsinstrumendid ühest sektorist, spetsiifilised aktsiad, võlakirjad või tuletisinstrumendid. Erinevalt tavalistest investeerimisfondidest kaubeldakse ETF-idega, nagu ka aktsiatega, börsil.
ETF-idel puuduvad erinevalt tavafondidest sisenemis- ja väljumistasud ning tehingutele kehtivad SEB hinnakirjajärgsed aktsiatehingute teenustasud. ETF-i osakutega on võimalik kaubelda üksnes vastava börsi lahtiolekuajal.
Rohkem infot ETF-ide kohta leiate Börsil kaubeldavad tooted (PDF).
Võlakirjad
Võlakirjad on võlainstrumendid, millega investor laenab ettevõttele kindlaks perioodiks raha, kas ujuva või fikseeritud intressimääraga. Võlakirju kasutavad ettevõtted, kohalikud omavalitsused, riigid ja riikide keskvalitsused raha kaasamiseks ning mitmesuguste projektide ja tegevuste rahastamiseks.
Fikseeritud intressimääraga võlakirjad on mõeldud klientidele, kelle jaoks on oluline, et investeeringu tulutase oleks ette planeeritav - intressimaksed on fikseeritud ning neid makstakse võlakirjade tingimustes kindlaks määratud sagedusega. Ujuva intressimääraga võlakirjadel toimuvad intressimaksed samamoodi regulaarselt, kuid intressimakse täpne summa ei ole ette teada.
Võlakirju saab müüa ka enne nende lunastustähtaega – sel juhul sõltub võlakirjade hind müügihetke turuolukorrast ja intressimäärade tasemest. Ostetavate võlakirjade tingimustega saab tutvuda võlakirjade emissiooniprospektist või muust seotud dokumendist.
Rohkem infot Võlakirjad (PDF).
Aktsiad
Aktsia on väärtpaber, mis esindab proportsionaalset osa ettevõttest ning annab aktsia omanikule ehk aktsionärile teatud õigused, näiteks osaleda aktsionäride üldkoosolekul ja võimaluse saada osa ettevõtte väärtuse kasvust ja jaotatavast kasumist ehk dividendidest. Aktsiad sobivad kogenud investoritele, kes on valmis võtma endale suuremat finantsriski.
Aktsiate omandamine võib olla nii pikaajaline investeering, et saada tulu ettevõtte välja makstud dividendidelt, kui ka lühiajaline investeering, et saada tulu aktsiahindade kõikumisest.
Rohkem infot Aktsiad (PDF).
Esitatud teavet ei tohi käsitleda AS-i SEB Pank poolt Teile suunatud väärtpaberite pakkumisena, investeerimisnõustamise, -soovituse ega kohustusena osta või müüa väärtpabereid või teha mis tahes muid tehinguid. Enne mis tahes investeerimisalase otsuse tegemist palume Teil hoolikalt tutvuda kõigi pakkumist puudutavate materjalidega ja pakkumises osalemisega kaasnevate võimalike riskidega; samuti soovitame põhjalikult analüüsida tehingu võimalikke finantsilisi, juriidilisi, regulatiivseid, raamatupidamislikke ja maksualaseid küsimusi.