Inflatsioon, tollimaksusõda ning ebakindel majanduskeskkond on suurendanud väärtpaberiturgude heitlikkust ning ei ole harvad juhud, kus investeeringute väärtus langeb. Kuidas oma investeerimisvõimalusi õigesti hinnata ja rahaga targalt toimetada? Järgmised viis printsiipi annavad selleks olulisemad juhtnöörid.
Hinnakõikumised
Finantsturgude hinnakõikumised on tingitud nii investorite emotsioonidest kui ka ettearvamatusest tuleviku suhtes. Juba enne tollimaksusõja algust oli turul tunda ebakindluse märke, mida põhjustasid jonnakalt kiire inflatsioon, keskpankade rahapoliitika ja USA majanduskasvu aeglustumine. Lisaks suurendavad ebakindlust sõda Ukrainas ja Lähis-Idas.
Rahu säilitamine
Hinda olukorda, kuid ära kiirusta oma investeeringuid müüma üksnes hirmust või vastupidi liigsest optimismist. Ebastabiilsetel aegadel tekitab investeerimisportfellides kahjumi nägemine sageli emotsioone, millele paljud investorid alistuvad: hirm, kahtlemine pikaajalistes investeerimisstrateegiates, soov turult taanduda, et naasta, kui turud on rahunenud. Kuid ennustada, millal turud taas tõusma hakkavad, on väga raske ja valel ajal väljudes riskib investor oma portfelli pikaajalise tootluse kaotamisega.
Investoritel, kes ei jälgi pidevalt turu-uudiseid ega analüüsi majandusmuutusi ning ettevõtete tulemusi, oleks mõistlik lühiajalisi kõikumisi ignoreerida. Oluline on meeles pidada, et emotsioonid mõjutavad ka teisi turuosalisi, samas kui turgude rahunedes keskendutakse kõige olulisematele asjadele nagu kasvuväljavaated, ettevõtete majandustulemused ja intressimäärad.
Pikk plaan
Ajalugu on näidanud, et mida pikem on investeerimisperiood, seda suurem on võimalik tulu. Enamik investeerimiseksperte nõustub, et kõige parem on investeerida vähemalt 5, 10 või isegi 20 aastaks. Finantsturud kogevad sellisel perioodil paratamatult nii tõuse kui ka mõõnasid. Lühiajaliselt võivad kõikumised olla väga suured, nagu juhtus näiteks 2020. aastal koroonakriisi ajal, kuid mida pikemat ajavahemikku vaadata, seda väiksemad on ka kõikumised.
USA majandusteadlane ja Nobeli preemia laureaat Eugene Fama on kunagi öelnud, et raha on nagu seebitükk – mida rohkem sa seda puudutad, seda vähem jääb alles. Seetõttu tuleks tehtud investeeringutesse suhtuda pigem strateegiliselt ja pikaajalise visiooniga, mitte reageerida teravalt igale finantsturu sündmusele.
Regulaarne investeerimine, ajaline hajutamine
Ühekordse paigutuse asemel tuleks investeeringuid ajaliselt hajutada ehk investeerida näiteks kord kuus, hoolimata sellest, kas turg tõuseb või langeb. Proovi mitte lõpetada investeerimist isegi siis, kui turud on hakanud pööraselt kõikuma. Sellisel moel regulaarselt investeerides toimub ost eri hinnatasemelt, tänu millele saab vältida valel hetkel ostmist. Ostes stabiilselt tõusval turul, on krahhi hetkeks investeering juba tulu teeninud ning langus ei pruugi mõjutada investeeritud kapitali suurel määral. Jätkates ostmist ka langeval turul, saab iga järgneva investeeringu teha odavamalt tasemelt. Kui hind taas tõusma hakkab, on keskmine ostuhind madalam ja langusest saab kiiremini välja .
Instrumentide vahel hajutamine
Hajutamine on üks viis investeeringutega seotud riske maandada. Hajuta oma investeeringuid varaklasside, tegevusalade ja riikide lõikes, et vähendada suure languse tõenäosust. Ära paiguta kogu raha ainult ühte finantsinstrumenti.
Riskihindamine
Investeerimisel käivad risk ja tootlus käsikäes: mida suurem on potentsiaalne tootlus, seda suurem on risk kaotada oluline osa alginvesteeringust. Seetõttu hinda enne investeerimisotsuse tegemist hoolikalt oma finantsolukorda, rahalist olukorda, riske, mida oled valmis võtma, ja oma võimet juhtida emotsioone rasketel aegadel.
Kokkuvõtteks, isegi kui maailma ja finantsturge raputab ebakindlus, jäävad investeerimise põhiprintsiibid ja reeglid samaks. Seetõttu, nii raske kui see psühholoogiliselt ka ei tundu, on mõistlik järgida neid põhimõtteid: investeerida võiks pikaajaliselt ja regulaarselt, hästi hajutatult ning vältida võiks lühiajaliste emotsioonide põhjal tegutsemist. Head investeerimistulemused saavutatakse alles siis, kui võetakse arvesse kaasnevad riskid ja järgitakse püsivalt kehtestatud strateegiat.
Evelin Koplimäe
SEB eraklientide segmendijuht
Esitatud teavet ei tohi käsitleda AS-i SEB Pank poolt Teile suunatud väärtpaberite pakkumisena, investeerimisnõustamise, -soovituse ega kohustusena osta või müüa väärtpabereid või teha mis tahes muid tehinguid. Enne mis tahes investeerimisalase otsuse tegemist palume Teil hoolikalt tutvuda kõigi pakkumist puudutavate materjalidega ja pakkumises osalemisega kaasnevate võimalike riskidega; samuti soovitame põhjalikult analüüsida tehingu võimalikke finantsilisi, juriidilisi, regulatiivseid, raamatupidamislikke ja maksualaseid küsimusi.