Lapsele väljastatud kaart on samasugune nagu teised pangakaardid: laps saab selle abil osta kauplustes ja internetis, võtta pangaautomaadis raha välja või lisada kontole. Kui lapsel on pangakaart, saavad vanemad talle kiiresti igapäevaste või ettenägematute kulude katteks taskuraha üle kanda.
Tänu pangakaardile saavad lapsevanemad alati jälgida, kuidas laps raha haldab, ja vajaduse korral seada internetimaksete limiidi või keelata viipemaksed. Vanemad saavad lapse konto siduda ka oma internetipangaga ning hallata nii kontot kui ka internetipanka.
Tänapäeval rõhutatakse üha enam finantskirjaoskuse tähtsust juba varases lapseeas.
Lapsed võivad pangakaarti kasutada alates 7. eluaastast. Pangakaardi abil saavad lapsed õppida uusi oskusi ja omandada harjumusi. Lapsevanemad saavad ühelt poolt mugavalt jälgida oma lapse kulutusi ja teiselt poolt asjatult mitte muretseda. Kui kaotatud või varastatud raha on tavaliselt peaaegu võimatu tagasi saada, siis kaotatud kaardi saab alati kiiresti blokeerida, nii jääb raha alles.
Lapsele pakub kaart uusi kogemusi ja oskusi
- Isiklik pangakaart on esimene iseseisev koostöökogemus pangaga.
- Kaardi kasutamine võimaldab õppida tehnoloogia kasutamist, mis on kasulik lapse tulevikus.
- Pangakaart on lapse esimene samm finantsmaailma – on vaja õppida, kuidas hoida kaardi teavet turvalises kohas ja mõista, kus ja millal on mõttekas kaarti kasutada. Samuti õpib laps kasutama internetipanka, kui lepite kokku, et tal on sellele juurdepääs.
- Inimesed ostavad sageli veebis ja peaaegu kõigis kaubandusettevõtetes on maksekaartide lugemise seade. Selle tulemusena on kaardimaksed muutunud tavaliseks ja vajalikuks vahendiks, mis on sama enesestmõistetav kui näiteks nutitelefon. Mida varem laps selle kogemuse omandab, seda sõltumatumaks ja vastutustundlikumaks muutub ta rahaliste otsuste tegemisel.
Eelised lapsevanemate jaoks
- Lapsevanematel ei ole vaja muretseda, et laps jääb mingil olulisel hetkel ilma rahata, sest saavad raha igal ajal mõne sekundiga lapsele üle kanda, olenemata lapse asukohast.
- Lapse rahaliste oskuste järgi saavad lapsevanemad otsustada, kas lubada/keelata kaardi viipefunktsioon või määrata internetis makselimiidid.
- Kui selgub, et lõunasöögiks ette nähtud raha kulub regulaarselt millelegi muule, siis on see põhjus tõsiseks vestluseks lapsega.
- Lapse kaardi kontot võib täiendada näiteks üks kord nädalas, kandes sinna teatud summa, kasutades määratud makset või kandes raha üle internetipanga kaudu.
Kui kaart on hädavajalik
Elus võib esineda olukordi, kus pangakonto osutub hädavajalikuks, näiteks kui teismeline läheb koolivaheajal esimest korda tööle. Eestis on juba mitu aastat korraldatud lastele alates 14. eluaastast õpilasmalevaid ning paljud õpilased kasutavad meelsasti seda võimalust, et teenida raha mõnel oma isiklike soovide täitmiseks. Selleks, et teenitud raha kätte saada, vajab noor inimene oma pangakontot ja kaarti.
Kui teie laps veedab suve mõnes laagris, ei pea te muretsema, kas olete talle piisavalt raha kaasa andnud, või mis veel hullem, hüppama autosse ja sõitma Eesti teise otsa, kui laps äkki teatab, et raha on otsas. Sellisel juhul saate paari minutiga talle lihtsalt vajaliku summa üle kanda. Võite oma lapsele raha elektrooniliselt üle kanda ka muudes igapäevastes olukordades, näiteks kanda üle paar eurot lõunasöögi jaoks või muude kulude katteks, kui olete ise tööl.
Välisreisidel klassi, tantsuringi või spordimeeskonnaga on kaart samuti hädavajalik vahend – laps saab sellega maksta kogu maailmas; sõites riiki, kus eurot ei kasutata, ei pea ta valuutavahetuspunktis raha vahetama, sest sularahaautomaadis saab sularaha välja võtta vastava riigi valuutas. Ja muidugi saate vajaduse korral oma lapse kontot alati kiiresti täiendada.
Turvalisus ennekõike
Lapsel on kindlasti turvalisem, kui tal on sularaha asemel kaasas pangakaart. Kui ta kaardi kaotab, saab selle kiiresti blokeerida ja taskuraha jääb alles. Ärge unustage põhilisi ohutuseeskirju oma lapsega läbi arutada:
- Oma kaardi PIN-koodi ei tohi avaldada mitte kellelegi, isegi mitte oma parimale sõbrale (sularahaautomaadis saab PIN-koodi tasuta vahetada kergemini meeldejääva vastu).
- Sularahaautomaati ei tohiks kasutada, kui on ilmne, et see on kahjustatud või kui läheduses on kahtlaseid isikuid.
Nii nagu iga uut kogemust, omandavad lapsed ka raha haldamist järk-järgult – sammhaaval. Aidake oma lapsel seda teha ja liikuge järk-järgult järgmistele tasemetele, näiteks kulude planeerimise ja raha säästmise küsimuste juurde. Ja pidage kindlasti meeles: peate last alati kiitma edusammude eest raha ja oma esimese pangakaardi haldamise õppimisel.
Maisist toodetud SEB ISIC pangakaardi võimalustega saab tutvuda siin.