Rahvusvahelise turvalise interneti päeva fookuses on nutiseadmed
Täna tähistatakse rahvusvahelist turvalise interneti päeva Nutipäevaga Solaris Keskuses. Päeva eesmärk on juhtida tähelepanu nutiseadmete turvalisele kasutamisele ja anda lihtsaid juhiseid. Nutipäeva korraldavad SA Vaata Maailma koos NutiKaitse 2017 partneritega ja MTÜ Lastekaitse Liit.
Vaata Maailma SA juhi Kristi Kivilo sõnul näitas hiljutine EMORi poolt läbiviidud uuring, et kuigi inimesed on teadlikud nutiseadmete turvalisuse olulisusest, ei kajastu see nende igapäevases käitumises. “Nutiseadmeid kasutades tuleks turvalisust jälgida nagu näiteks liikluses olles. Kui autoga sõites paneme turvavöö peale või ratta selga istudes kiivri pähe, siis nutiseadmele kasutamisel tuleks kindlasti näiteks ekraanilukk peale panna.” toob Kivilo paralleeli.
Uuringu kohaselt kasutatakse nutiseadmeid igas teises Eestimaa peres. Kui nutitelefon on pigem isiklikus kasutuses, siis tahvelarvutit jagatakse pere peale. See tähendab, et kasutajanimed ja ligipääsuparoolid on sageli mitme inimese kasutuses. Mitme kasutajakonto tegemist erinevatele kasutajatele ei peeta üldiselt vajalikuks ning ühe ja sama konto kasutamises mingit ohtu ei tajuta.
Nutiturvalisuse teemal kõige vähemteadlikumad on 6-8-aastased, kellest koguni 38% omab isiklikku nutitelefoni. Kui küsida lastelt nutiseadme turvalise kasutamise kohta, siis pigem öeldakse, et nutiseadmeid ei tohi jätta järelvalveta (89% sihtgrupist) kuna kardetakse vargust. Samuti teavad 6-8-aastased lapsed, et nutiseadmed rikuvad silmi. Sisulisi ohte ei osata välja tuua.
Uuring näitab, et lastele on jäetud üsna vabad käed, mida nad oma nutiseadmetega teevad. “Vanemate kontroll enamasti kas puudub üldse või on väga harv - tõenäoliselt ei teagi vanemad, mida täpsemalt ja kuidas nad jälgima ja kontrollima peaksid. Nooremad nutikasutajad vajaksid enam infot selle kohta, milline käitumine on õige ja mis võib juhtuda, kui neid käitumismustreid ei järgita,” lisas Kivilo.
“Lapsevanemad saavad toetada oma laste heade käitumistavade kujunemist, online keskkonnas toimuvat selgitada ning julgustada last küsimuste ja probleemide puhul enda poole pöörduma. Nutipäeva korraldajate veebilehtedel on üleval teavitusmaterjalid nutiseadmete turvaliseks kasutamiseks. Soovitame lapsevanematel nendega kindlasti tutvuda,” lisab projekti “Targalt internetis” koordinaator Malle Hallimäe.
Üldistades võib öelda, et keskmiselt kasutavad erinevaid tegevusi on nutiseadmete kaitsmiseks umbes pooled (50-60%) ja iga toimingu juures on 35-45% nutikasutajaid, kes turvalisust oluliseks ei pea. “Tõenäoliselt on igal kasutajal välja kujunenud teatud harjumused ja üksikud käitumismustrid. Kuni ei ole antud selgeid juhiseid õigete käitumismallide osas ja miks ühe või teise toimingu tegemine on vajalik, ei saa ka loota, et nutiseadmete kasutajate käitumine muutub,” lisas Kivilo.
Taustinfo päeva kohta:
Tasuta kogupereüritus toimub kell 14.00-19.00 Solaris Keskuse aatriumis.
Nutipäeval räägivad noored oma nutiseadmete kasutamise harjumustest. Veebikonstaabel Andero Sepp toob näited, milliseid nutiseadmete ebaturvalisest kasutamisest tulenevaid probleeme on ta pidanud lahendama. Nutiturvalisuse vestlusringis on lapsevanemad. Lisaks näitavad oma saavutusi Eesti tublid äpimeistrid. Päeva juhib IT ajakirjanik Henrik Roonemaa.
Kohapeal on: SEB, Swedbank, Baltic Computer Systems, Tallinna Keskraamatukogu, Microsoft, Lastekaitse Liit, Targalt internetis, Lasteabi telefon, NutiKaitse 2017.
Nutiturvalisuse 5 kuldreeglit:
1. Panen seadmetele luku peale
2. Mõtlen, enne kui enda infot või paroole jagan
3. Soetan äpid ametlikust poest ja kontrollin äppide tausta
4. Uuendan tarkvara
5. Kasutan sisselogimiseks ja digiallkirja andmiseks Mobiil-ID võimalusi
Allikas: Nutiseadmete kasutajate turvateadlikkuse ja turvalise käitumise esinduslik uuring valmis 2014. aasta detsembris Riigi Infosüsteemi Ameti ja Vaata Maailma sihtasutuse tellimusel EL struktuurifondide programmist „Infoühiskonna teadlikkuse tõstmine” Euroopa Regionaalarengu Fondi rahastusel. Uuringu viis läbi TNS Emor.
Nutiturvalisuse ja nutipäeva lisainfo: www.nutiturvalisus.ee
Lisainfo:
Rica Williams
Vaata Maailma SA
kommunikatsioonijuht
581 99805
skype: cosmicri
rica@vaatamaailma.ee
www.vaatamaailma.ee