SEB Põhjamaade majandusülevaade: tugev ja laiapõhjaline majanduskasv
2017. aastal aset leidnud maailmamajanduse kiire ja laiapõhjaline tugevnemine on ületanud ootuseid. Kõrge tööhõive ja kasvav jõukus sütitab inimestes optimismi, mis väljendub majapidamiste julgemas tarbimises.
2017. aastal aset leidnud maailmamajanduse kiire ja laiapõhjaline tugevnemine on ületanud ootuseid. Kõrge tööhõive ja kasvav jõukus sütitab inimestes optimismi, mis väljendub majapidamiste julgemas tarbimises. Parem nõudlus on tõstnud ettevõtete tootmisvõimsused kõrgele tasemele, mis sunnib neid astuma samme oma tegevuse laiendamiseks ehk tegema investeeringuid. Naftat tootvate riikide jaoks on suureks toeks olnud nafta hinna stabiliseerumine varasemast kõrgemal tasemel. Kuigi majandustsükli jõudmine küpsemasse faasi võib panna pessimiste ehk juba ootama järgmist majanduslangust, jätkub täna maailmamajanduses veel küllalt alakasutatud ressursse, mille arvel saab kindel kasv prognoosiperioodi vältel jätkuda. Eeltoodud soodsate tuulte najal küündib SEB prognoosi kohaselt maailmamajanduse kasv nii tänavu kui järgmisel aastal 4% lähedale.
Pärast aastaid kestnud ülileebe rahapoliitika ajajärku, annab kiirem majanduskasv keskpankadele viimaks põhjust kurssi muuta. Madal inflatsioon pakub küll veel mõtlemisainest, kuid palgakasv näib siiski olevat kiirenemas. Otsuseid intressitõusuks on mõistagi lihtsam langetada Ühendriikides, kus SEB hinnangul kergitab Föderaalreserv peamist intressimäära tänavu koguni neljal korral. Euroalal saavad sammud selles suunas olema palju hillitsetumad, kuid 2019. aastal tehakse intressitõusudega siiski algust. Et kodulaenu võtnud inimene peaks hakkama muretsema kõrge Euribori pärast, näib täna küll veel väga kauge tulevikuna, milleni me jõuda ei pruugigi.
Ameerika Ühendriikides on paljud majandusindikaatorid lähedal oma ajaloolistele tippudele ja maksukärbete toel kiireneb majanduskasv veelgi. Eeldades, et poliitika ei suuda pakkuda väga dramaatilisi üllatusi, suureneb USA sisemajanduse kogutoodang tänavu 2,8% ja 2019. aastal 2,5%. Majanduskasv kiirenes 2017. aastal tuntavalt ka arenevatel turgudel. Kui teiste suurte arenevate majanduste kasv on kiireneb ka edaspidi, siis Hiinas see prognoosiperioodil veidi aeglustub, sest sealsed liidrid on valmis leppima pisut aeglasema majanduskasvuga võlakoorma vähendamise nimel. Vene majandus on kõrgema naftahinna toel leidnud kindlama jalgealuse, kuid ilma reformideta piirdub kasv lähiaastail umbes 2%ga.
Euroala riikide kiiremat kasvu utsitab tagant mitme soodsa faktori koosmõju. Suuremad poliitilised tormituuled on Euroopas praeguseks vaibunud ja tugevnevad tööturud on tõstnud majapidamiste kindlustunde kõrgele tasemele. Seeläbi saavutab Euroala kümnendi kõige kiirema kasvutempo, oodates 2018. aastal 2,5% ja 2019. aastal 2,2% suurust majanduskasvu. Põhjamaade majandusuudistes annab tooni kinnisvara, kuid näib, et Norras on hinnalangus lõppenud ning ka Rootsis piirdub see vaid 10%ga. Küll võib jahtunud optimism piirata senist väga aktiivset elamuehitust, mis mõjutab negatiivselt mitmeid Eesti eksportijaid. Samas on Eestil palju võita Soome majanduse kiirest tõusust, mis jääb tempokaks terve prognoosiperioodi vältel.
Eesti majanduskasv tegi mullu väga kõrge ehitusmahu toel viimaste aastate kõige kiirema tõusu. Prognoosi kohaselt jääb majanduskasv kiireks ka lähiaastail, kuid niivõrd suurte numbriteni siiski ei jõua. SEB prognoosi kohaselt suureneb Eesti sisemajanduse kogutoodang tänavu 3,5% ja 2019. aastal 3,0%. Küll saab majanduskasv olema senisest paremini tasakaalustatud, kuna seda toetab nii suurem eksport, kui kodumaiste investeeringute ja majapidamiste tarbimise tõus. Eesti tööhõive edasine kasv saab olema piiratud, mis annab samas võimaluse parandada nigelat tootlikkust. Pikemaajalises plaanis saab aga aina olulisemaks küsimus, kas suudame oma nappe vahendeid kõige tulusamal moel investeerida, et Eesti majandus suudaks püsida konkurentsis ka 10 aasta pärast.
Mihkel Nestor
SEB majandusanalüütik
Lisainfo:
Evelin Allas
kommunikatsioonijuht
turunduse ja kommunikatsiooni divisjon
SEB
telefon +372 665 5649
mobiil +372 511 1718
aadress Tornimäe 2, 15010 Tallinn
e-post evelin.allas@seb.ee