Tulumaksutagastuse saamiseks tuleks kolmanda samba sissemakse teha hiljemalt 27. detsembril
Pühadeaegsete emotsiooniostude asemel tasub raha paigutada oma tulevikku. Kolmandast pensionisambast tulumaksutagastuse saamiseks tuleks sissemakse teha hiljemalt 27. detsembril. Mida tuleks pensionisambasse investeerimisel arvesse võtta, selgitab SEB Varahalduse fondijuht Endriko Võrklaev.
Maksusoodustuse saamiseks jälgi brutopalka
Aasta lõpus on inimestel laekunud tuludest parem ülevaade ning soovi korral saab kolmandasse pensionisambasse teha lisasissemakse, et kogu oma tulumaksulimiit ehk 15% brutosissetulekutest ära kasutada, arvestades seejuures 6000 euro piirmäära aastas.
Investeerides 15% brutotulust, saab järgmisel aastal tulumaksutagastust. 15% piirmäär kehtib maksete peale kokku. Ehk kui tööandja maksab teie eest 2%, saate ise lisada 13%.
Üle piirmäära ei ole mõistlik investeerida, sest kui on plaanis kogutud vara enne pensioniiga või pensionieas korraga välja võtta, tuleb maksta tulumaksu – seda mitte ainuüksi teenitud kasumilt, vaid kogu väljavõetava summa ulatuses.
Lisaks brutopalgale võetakse kolmanda pensionisamba puhul arvesse ka aasta jooksul makstud boonuseid ja preemiad. Samuti tuleks palgale ja preemiatele liita ka muud saadud ja maksustatud tulud, näiteks renditulu ning osaliselt ka dividendid, kui nende pealt on makse tasunud eraisik, mitte ettevõte.
Jooksva aasta sissetulekutest annab ülevaate Maksu- ja Tolliameti e-teeninduse alajaotus Minu sissetulekud, pensionisamba sissemaksete kogusummat saab vaadata Pensionikeskuse lehel. Logige lihtsalt sisse Minu pensionikontole, valige menüüst Raportid ja seejärel Laekumised.
Täna tehtud investeering tuleb tagasi järgmisel aastal
Järgmisel aastal tulusid deklareerides saab kolmanda samba sissemaksetelt 20% tulumaksu tagasi. Kuna tulumaksumäär tõuseb, siis järgmise aasta tulusid deklareerides saab 2026. aastal tagasi 22%.
Kuna aasta lõpp on alati kiire ja vaba raha võib sel perioodil enam kuluda emotsiooniostudeks, ei tasu kolmanda samba täitmist jätta aasta viimasele päevale. Et investeeringuks mõeldud summa jõuaks aegsasti Pensionikeskusesse, tuleks viimane sissemakse teha hiljemalt 27. detsembril.
Mida tasub tähele panna?
Aastane maksimumpiir 6000 eurot on oluline nende jaoks, kes teenivad kuus keskmiselt üle 3300 euro. Kui inimene teenib alla nimetatud summa, tuleks jälgida 15% piirmäära.
Tulumaks tagastatakse ainult siis, kui aasta jooksul makstakse tulumaksu. Kui aga brutosissetulek jääb näiteks alla 800 euro kuus, tuleks kolmandasse sambasse investeerides olla tähelepanelik – sellisel juhul on riigile makstav tulumaksu summa liialt väike, et katta 20% kolmanda samba sissemaksete pealt tagasi saadavat tulumaksu täies ulatuses, ning maksutagastust ei saa.
Viimaste aastate aktsiaturgude märkimisväärse tõusu taustal võib kerkida küsimus, kas praegune aeg kolmandasse pensionisambasse investeerimiseks ei kattu turu tipuga. Ühekordse ja lühiajalise investeeringu korral on selline kaalutlus asjakohane. Pikaajaliste ja regulaarsete investeeringute puhul omandavad aktsiaturgude lühiajalised kõikumised aga vähesema tähtsuse, sest 40–50 aasta pikkuse investeerimisperioodi jooksul on vältimatud nii turubuumi kui ka kriisi perioodid, kusjuures kõrgemat tootlust saadab alati kõrgem risk. Kolmanda samba investeerimisel on võimalik valida ka väiksema riskitasemega fond ning vajadusel hiljem liikuda kõrgema riskiga fondi, tagades paindlikkuse vastavalt turuolukorrale ja isiklikele eelistustele.
Käesolev info ei ole mõeldud maksualase nõustamise, soovituse andmise ega toote või teenuse pakkumisena. Maksustamine võib sõltuda iga kliendiga seonduvatest individuaalsetest asjaoludest ning täpse maksualase teabe saamiseks palume konsulteerida maksunõustajatega või vaadata tulumaksuseadusest. SEB pensionifonde valitseb SEB Varahaldus. Enne investeerimisotsuse tegemist palun tutvuge pensionifondi prospekti, põhiteabe ja tingimustega SEB kodulehel www.seb.ee. Vajadusel pidage nõu asjatundjaga ja registreerige nõustamisele SEB kodulehel www.seb.ee.