Eesti alustavad ettevõtted kasutasid COVID-19 abimeetmeid tagasihoidlikult, kuigi ligi 60% kaotas käivet
Koroonaviiruse tagajärgede leevendamiseks mõeldud abimeetmeid kasutasid Eesti alustavad ettevõtted tunduvalt vähem kui väike- ja keskmise suurusega ettevõtted (VKE-d) üldiselt, näitas SEB poolt läbi viidud uuring. Siiski mõlemas segmendis langes käive ligi 60% küsitletud ettevõtetest.
Kui uuringus osalenud Eesti VKE-dest kasutas abimeetmeid 20%, siis alustavate ehk kuni kolmeaastaste ettevõtete puhul jäi see näitaja 10% peale. Siiski kavatses meetmeid edaspidi kasutada vastavalt 7% ning 10% küsitletud ettevõtetest. Kõige rohkem arvestati töötukassa pakutud töötasu hüvitisega, mida maksti kuni nelja kuu eest.
Eesti VKE-dest kasutasid abimeetmeid kõige rohkem jae- ja hulgikaubandus (21%), millele järgnesid muu teenindussektor (16%) ning töötlev tööstus (15%). Alustavate ettevõtete seas otsisid kõige rohkem tuge muu teenindussektor (22%) ja töötlev tööstus (17%).
Osad ettevõtted kasvatasid käivet
Käibe vähenemist tunnistas VKE-dest 48% ning alustavate ettevõtete seas oli see näitaja 40%. Siia tuleb lisada VKE-d ja alustavad ettevõtted, kelle tegevus pandeemia tõttu täielikult peatus – neid oli vastavalt 17% ja 10%, mis mõlemas segmendis teeb kokku ligi 60% ettevõtetest.
Siiski suutis pandeemia ajal käivet tõsta 8% alustavatest ning 5% VKE-dest.
„Pikemalt tegutsenud ettevõtete seas oli siiski rohkem neid, kes suutsid käibe langusega lihtsamalt hakkama saada ja ei pidanud tegevust täielikult peatama. Lühema tegevusajaloo tõttu on alustavatel ettevõtetel reeglina vähem puhvreid raskemate aegade üleelamiseks. Samas on alustavad ettevõtted tavaliselt veidi paindlikumad ja sõltuvalt sektorist, kus nad tegutsevad, tihti võimelised kiiremini kohanema ning oma tegevuse ja ärimudeli ümber korraldama. Alati pole see loomulikult võimalik,“ kommenteeris SEB Panga juhatuse liige ning jaepanganduse valdkonna juht Ainar Leppänen.
Kolmveerand uuringus osalenud ettevõtetest märkis, et töötajate arv jääb samaks ning palgad neil ei muutu, kuid ligikaudu 20% nägi personali ja palkade vallas kärpeid. Paar-kolm protsenti nii kõigist VKE-dest kui ka alustavatest ettevõtetest kavatses palku tõsta. Tuleb märkida, et kui alustavatest ettevõtetest kavatses üle 30% aasta alguses töötajaid juurde võtta, siis koroonaviirus tegi siin korrektiive ning personali suurendamist kavatses alla 10% uutest ettevõtetest.
Koroonakriisi mõjusid analüüsiv SEB uuring toimus juulis 2020. Kokku vastas Balti riikides 2566 ettevõtet, neist Eestis 1133, millest 189 olid alustavad ettevõtted. Üle 90% küsitluses osalenud ettevõtetes oli kuni 50 töötajat ning rõhuv enamus olid kuni 10 töötajaga ettevõtted.
Lisainfo:
Evelin Allas
kommunikatsioonijuht
SEB
telefon +372 665 5649
mobiil +372 511 1718
aadress Tornimäe 2, 15010 Tallinn
e-post evelin.allas@seb.ee