SEB: veebruaris asutati kõige enam IT- ja internetikaubandusega seotud ettevõtteid
Veebruaris registreeriti 9% vähem ettevõtteid kui aasta varem. Kuigi tervikuna ilmestas möödunud aastat arvukate elektritootmisega seotud ettevõtete asutamine, suuresti taastuvenergiatoetuste tõttu, siis ka energeetikasektorit arvesse võtmata asutati möödunud aastal 6% vähem uusi ettevõtteid kui 2019. aastal.
Kui varasemalt on kuus keskmiselt registreeritud 250 uut IT-teenuseid osutavat firmat, siis aasta lõpust on see number juba tõusnud 300 ettevõtteni. „Nii nägime kahe aasta veebruarite võrdluses, et tänavu asutati lausa 27% rohkem uusi IT-ettevõtteid. Kaubandusega seotud ettevõtteid registreeriti veebruaris 275, mida on küll ligi 60 võrra vähem kui aasta varem, kuid mitme aasta lõikes on see siiski tavapärasel tasemel, lihtsalt aasta tagasi oli võrdlusbaas ebatavaliselt kõrgel tasemel,“ selgitas SEB Balti kliendianalüüsi ja andmeteaduse juht Lennart Kitt. Küll aga jätkub Kitti hinnangul üha aktiivsem internetikaubandusega seotud ettevõtete asutamine, sest tänavu kahe kuuga on loodud selles segmendis 30% enam ettevõtteid kui mullu samal perioodil.
Kultuuri ja meelelahutusega seotud ettevõtete asutamine on olnud langustrendis juba viimased 12 kuud ning veebruaride võrdluses registreeriti tänavu kolmandiku võrra vähem loometegevusega seotud ettevõtteid. Sarnase suhtarvu võrra kahanes ka uute juuksuri- ja iluteenuste ettevõtete arv.
Aasta esimese paari kuu jooksul on 63% uutest ettevõtetest registreeritud Harjumaal, 9% Tartumaal, Pärnumaal 4%, Ida-Virumaal 3%. Harjumaa ettevõtetest 17% oli seotud IT-ga (seejuures varasemalt on selle osakaal olnud ~15%), 15% kutsetegevustega (sh juhtimis- ja ärinõustamine, disaini ja reklaamitegevus) ja 13% kaubandusega. Sarnaselt on ka Tartumaa uutest ettevõtetest 14% seotud kutsetegevustega, 11% kaubandusega ja ehitusega ning 10% muude teenustega (peamiselt juuksurid ja iluteenused).
On huvitav märkida, et kui Harjumaal oli uute IT-firmade osakaal üle 17%, siis mujal maakondades (Tartu ja Võru erandiga) ei küündi see üle 5%. Põllumajandusettevõtete (sh metsa- ja kalatööstus) loomisel paistavad silma kesk- ja lõuna-Eesti maakonnad, sest kui Eesti keskmine uute põllumajandusettevõtete arv oli 3%, siis Järva-, Lääne-, Põlva-, Viljandi- ja Võrumaal oli nende osakaal üle 10%.
Lisainfo:
Evelin Allas
kommunikatsioonijuht
SEB Pank
mobiil +372 5111 718
aadress Tornimäe 2, 15010 Tallinn
e-post evelin.allas@seb.ee