Kaks aastat tagasi, 2019. aasta septembris, allkirjastas SEB vastutustundliku panganduse põhimõtted. Miks seda tehti ja mida see muudab, rääkisid Eesti SEB tegevjuht Allan Parik ja SEB jätkusuutlikkuse panganduse juht Evelin Allas.
Miks on jätkusuutlik pangandus oluline ja miks peab sellest rääkima?
Allan: „Muutused kliimas on ilmselged. Maailma keskmine temperatuur on inimtegevuse tulemusena viimase 150 aasta jooksul tõusnud ligi 1,5 kraadi. Me kuuleme üha sagedamini ekstreemsetest kliimaoludust ja katastroofidest maailma eri paigus (metsapõlengud, üleujutused, kuumalained jms. Pangad on majanduse vereringe ja ühiskonna oluline osa, kes läbi oma finantseerimis- ja laenupoliitika saavad CO2 jalajälje vähendamise progressi toetada või pidurada!“
Evelin: „Peame otsima nutikaid - kestlikke võimalusi ja tehnoloogiaid süsinikujalaljälje vähendamiseks. Kuidas ja millisest tooraines me toodame, kus ja kuidas kasvatame, millega liigume? Millest toodame elektrit? Kuidas me kütame ja jahutame oma elu- ja tööruume? Inimesed saavad oma elustiili ja tegevuste üle ise otsustada, aga pangad saavad suunata ettevõtteid läbi finantseeringute ja investeeringute.“
Kuidas mõjutavad kliimariskid ja muu sellega seotud panga tegevust?
Evelin: „Väga otseselt mõjutavad: milliseid projekte me finantseerima ja nt millistesse fondiesse paigutame klientide pensioniraha. Riskide mõjuanalüüs ja samuti ka kestlikku majandmaist puudutav seadusandlus. Olulised tegevuse hindajad antud küsimuses on meie investorid ja kliendid.“
Allan: „Üks näide. Oleme SEB grupis otsustanud, et me ei finantseeri enam uusi fossiilsetel kütustel baseeruvaid energiatootmise projekte ja samas oleme väga aktiivsed tuule, päikeseenergia projektide finantseerimises.
Milline roll ja mõju on pangal rohepöörde kontekstis?
Evelin: „Otsesed mõjud on kindlasti enda igapäevase tegevuse jalajälje vähendamine: paber, elekter, vesi, transport tööle, komandeeringud. Samuti see, kuidas me suuname teisele ringile kasutatud kontorimööbli, nõustajate kostüümid ja tehnika. Viimasel paaril aastal oleme toetanud paljusid turva- ja asenduskodudes elavaid lapsi IT tehnikaga. Samuti koole üle Eesti - avanud arvutiklasse ja vastanud neid sülearvutitega, ikka selleks, et lastel oleks võrdsemad võimalused koroona ajal kodus õpinguid jätkata.
Lisaks meie tooted ja teenused:
- Paberivaba kontor – teenindus ilma ühegi paberileheta, vaid digitaalne allkirjastamine. 2020 aastal oli see 167 km (kui panna paberipakid üksteise järgi ritta) või ca 3 tonnise auto kaal paberi kokkuhoidu.
- biolagunevast materjalist pangakaart Maisic, pangakaart on valmistatud kokku pressitud söödamaisist, mitte plastikust.
- roheline laen suurettevõtetele, mille toel on Eestis ehitatud mitmeid päikeseparke.
- Roheline liising elektriautodele jne
Allan: „ Kindlasti SEB Rohelised laenutooted. SEB Grupp on selles vallas olnud pioneer – roheline võlakiri, roheline liising, roheline laen ettevõtetest klientidele. Lisaks käivitasime esimesena videonõustamise võimaluse, tänu millele hoiab kokku aega, transpordi arvelt ja mugav teenus kasutada sh väiksem CO2 jalajälg. Kuid siin ei piisa ainult pankadest, vaja on kogu ühiskonna panustamist, ka riigi. Mitmes valdkonnas on vaja kaasajastada seadusandlust võimaldamaks laialdasemat uute, säästlikumate tehnoloogiate ja rohelise energia kasutuselevõttu.“
Evelin: „Hea meel on tõdeda, et tagasiside kohaselt oleme Eestis jätkusuutlike initsiatiividega esirinnas - kuidas nõustame oma kliente ja millisel viisil pakume tooteid ja teenuseid oma klientidele. SEB on jätkusuutliku kuldmärgise omanik ainsana Eestis tegutsevatest pankadest. See on strateegiline ja teadlik liikumine keskkonnasäästlikkuse suunas läbi oma nõustamiste ja toodete-teenuste.“
Kas ja milliseid konkreetseid tegevusi olete rohepöörde kontekstis ette võtnud?
Evelin: „Siinkohal tahakski öelda, et vastutustundlik pangandus on palju enamat kui rohepööre. Me väga selgelt tunnetame oma vastutust ühiskonnas laiemalt:
- Oluline on olla klientidele finantspartner, nõustada investeeringute tegemisel, aga samas ei saa märkimata jätta ka seda kui aktiivsed me oleme sotsiaalsfääris:
- Värskeim projekt, milles SEB kaasa lööb on Kood Jõhvi (3300 kandidaati, vastu võeti 217 õpilast 16 riigist), mille toetaja-partner me oleme;
- Samuti iga-aastane ja väga oodatud rahatarkuse jagamine koolides üle Eesti.
- Samuti on SEB-l juba rohkem kui 15 aastat SEB Heategevusfond, läbi selle tegevuse aitame jooksvalt 1000 Eestimaal elavat last, kes hetkel elevad turva- või asenduskodudes.
Allan: „Oleme aktiivsed ettevõtluse ja innovatsiooni toetajad. Näiteks saab tuua Junior Achivmendi, Ajujahi, Kasvuprogrammi, eAkadeemia, Innovatsioonikeskused Tallinnas ja Tartus. Väike- ja keskmise suurusega ettevõtetele mõeldud Kasvuprogramm ning Master Cardi Lighthouse koostöö projekti.
Evelin: „Samuti ei tohi ära unustada meie suurimat vara, need on meie töötajad. Töötajate seas läbi viidud rahuolu-uuringud on ka kinnitanud seda, et töötajate jaoks on oluline, et ettevõte on vastutustundlik ja jätkusuutlik ning toetab läbi oma tegevuse nii loodust kui kogukondi. Tihti tulevad töötajad ise välja ideedega, mida saaks paremaks või loodussõbralikumaks muuta meie igapäevatöös, et olla keskkonnasõbralikumad – varasemalt mainitud maisic ehk biolagunev pangakaart on samuti üks hea näide ideest, mis reaalseks tooteks vormus.“
Allan: „Tänases konkurentsitihedas keskkonnas, kus võitlus talentide pärast on väga terav ei ole vähetähtis ka konkurentsivõimelise motivatsioonipaketi pakkumine. Ühena vähestest Eesti ettevõtetest pakume oma töötajatele võimalust liituda tööandjapensioni süsteemiga. Sellega on liitunud üle 90% meie töötajatest.
Millega jätkusuutlikkuse valdkonnaga tegelev töötaja igapäevaselt täpsemalt tegeleb?
Evelin: „Meil on hetkel fookuses kõik jätkusuutlikkuse temaatikaga seonduv seadusandluse kaardistus, et olla valmis ise ja nõustada kliente uute seaduste valguses. Samuti vaatame üle oma panga sektori poliitikaid, et need oleks jooksvalt vastavuses ootustega ja võib olla mis on vähem bürokraatlik, on meie uued toodete ja teenuste valik, mida soovime oma era- ja äriklientidele järjest enam pakkuda.
SEB Grupis on jätkusuutlikkuse teemaga tegeletud juba väga pikalt. Teema on integreeritud ettevõtte pangastrateegiasse ja toetab äritegevust väga laiapõhjaliselt. Millistesse fondidesse raha paigutatakse, kas need on eetilised, rohelised või vähem rohelised fondid; kas me pakume klientidele keskkonnasäästlikke pangatooteid, milline on meie laenupoliitika, kas see toetab keskkonda, riskide hindamine sh kliimariskid.“
Kuhu jätkusuutlikkuse valdkond areneb ja mida on oodata 5–10 aasta kontekstis?
Evelin: „See on väga kiirelt kasvav valdkond ja pankadel on siin suur roll nii suuna näitajana kui koordineerijana-toetajana.“
Allan: „Tervikuna on kriitiline esmalt saada pidama ja siis hakata sammhaaval vähendama keskkonda paisatavate kasvuhoonegaaside hulka. Nagu öeldud, see ei saa juhtuma üleöö, aga samme selles suunas on vaja astuda juba täna. Võti on roheline energia, sest see on alussisend kõigele muule.“
Lisainfo:
Katre Kärner
kommunikatsioonijuht
SEB pank
mobiil +372 5304 5743
aadress Tornimäe 2, 15010 Tallinn
e-post katre.karner@seb.ee