SEB Life and Pension Baltic SE Eesti filiaali 2023. aasta kokkuvõte
Eesti elukindlustuse turg on jäänud varasemate aastatega võrreldes samale tasemele – 2023. aastal sõlmiti Eestis 28 433 uut elukindlustuslepingut (2022: 29 297). SEB Life and Pension Baltic SE Eesti filiaali statistika kohaselt sõlmiti eelmisel aastal SEB-s 32,7% kõikidest Eesti turul sõlmitud elukindlustuslepingutest ehk 9 304 uut elukindlustuslepingut, seda on vaid protsendi võrra vähem kui aasta varem.
Kuigi lepingute sõlmimine on samal tasemel, valivad kliendid rohkem täiendavaid kindlustuskaitseid – võrreldes 2022. aastaga kasvas täiendavate kindlustuskaitsete arv 2,5%.
Endiselt sõlmitakse enim kindlustuslepinguid laenukohustusega seotud riskide katmiseks: eelmisel aastal vormistasime 6 482 Laenukaitse kindlustuse lepingut (2022: 7 040).
Tegeleme järjepidevalt klientide teadlikkuse kasvatamisega ning panustame teeninduskvaliteedi parendamisesse. Tehtud töö tulemusi ja meie klientide rahulolu näitab turu üldine statistika: nimelt lõpetati SEB kindlustuslepingutest enne tähtaega vaid 5%, mis on tunduvalt madalam kui turu keskmine (8,8%).
Kindlustushüvitised
2023. aastal registreeriti SEB Life & Pension Baltic SE Eesti klientidega 1 198 hüvitatud kindlustusjuhtumit ja kindlustushüvitisi maksti välja kokku üle 1,5 miljoni euro väärtuses (1 535 000 eurot). Aasta varem hüvitati 1 506 000 euro väärtuses.
Kõige rohkem kompenseeriti õnnetustest põhjustatud ajutise töövõime kaotust, kuid suurimad hüvitised maksti välja kindlustatu surma korral.
Kõige rohkem kahjuteateid esitati eelmisel aastal kergete traumade tõttu. Õnnetusjuhtumitest tingitud ajutise töövõimetuse puhul väljamakstud hüvitiste keskmine summa küündis üle 500 euro. Keskmine hüvitis surmajuhtumi korral oli üle 13 000 euro, suurim väljamakstud hüvitis 105 000 eurot. Kriitiliste haiguste keskmine hüvitis oli eelmisel aastal üle 8 000 euro, suurim väljamakstud hüvitis oli 35 000 eurot.
Hüvitasime klientidele 95% kõikidest kahjujuhtumitest. Hüvitise maksmisest keeldumise peamine põhjus oli, et juhtum ei vastanud kindlustustingimustele – näiteks oli lepingus valitud õnnetusjuhtumi kaitse, aga hüvitist taotleti haiguse eest.
Pensioni kogumine
SEB pakub pensioni kogumist läbi teise ja kolmanda samba pensionifondide, mida valitseb AS SEB Varahaldus ja läbi SEB Life and Pension Baltic SE Eesti filiaali kolmanda samba kindlustuslahenduste.
2023. aastal valmistasime ette oma fondipakkumise muudatust. Andsime 2024. aasta alguses pensionifondidele uued nimed, mis lähtuvad vanusest. Fondi valiku saab teha oma vanuse järgi ja nii on ka lihtsam kontrollida, kas juba kogutakse vanusele vastavas fondis. Samuti ühendasime SEB Energilise Pensionifondi fondiga SEB Pensionifond 100, ühendatud fond sai nimeks SEB pensionifond 18+.
SEB pakkumises on alates 2024. aasta algusest teise samba pensionikogujatele viis ning kolmanda samba kogujatele kolm võimalust.
2023. aasta 31. detsembri seisuga kogus 102 060 klienti oma pensioniraha SEB teise samba pensionifondidesse ning 35 237 klienti investeeris täiendavalt oma tulevikku kolmanda samba pensionifondide ja elukindlustuse kogumislahenduste kaudu.
Vaata eelmise aasta SEB pensionifondide kokkuvõtet.
Elukindlustuse kogumislepingute lisakasumi arvestamine
2023. aasta lõpu seisuga oli meil 18 474 pikaajalist kogumislepingut, millest 10 668 olid seotud lisakasumi arvestusega.
SEB Life and Pension Baltic SE otsustas 2023. aasta lisakasumi asjus järgmist:
- Mittevähendatava kasumiosaga lepingutele lisakasumit ei arvestata, kuna investeerimisportfelli pikaajaline investeerimistulem on olnud madalam kui garanteeritud intress.
- Garanteeritud lisakasumiga lepingutele tagame lisakasumi vastavalt kokkulepitule.
- Vähendatava lisakasumiga lepingutel lisakasumit ei arvestata. Investeeringute pikaajaline netotulem on olnud negatiivne ning 2023. aasta kasum katab eelmiste aastate netokahjumit.
Lisakasumi arvestusega seotud info saadame klientidele personaalselt.