Victoria Tkatš: harjumuste teadlik kujundamine aitab saavutada pikaajalise edu
Tihti küsitakse, kuidas olla edukas ja elada õnnelikumalt? James Cleari kirjutatud „Aatomharjumused“ on inspiratsiooniks ja juhiseks neile, kes soovivad oma elu harjumuste kaudu muuta.
Autor keskendub raamatus harjumuste jõule ja sellele, kuidas väikesed, järjepidevad, muutused võivad viia märkimisväärsete tulemusteni. Autor võrdleb harjumusi puudega - halva harjumuse murdmine on nagu suure tamme väljajuurimine, hea harjumuse loomine aga sarnaneb väikese istiku kasvatamisega. See nõuab hoolt, kannatlikkust ja realistlikke ootusi, kuid võib viia meie elus püsivate ja positiivsete muutusteni.
Positiivne identiteet aitab väljakutseid ületada
Raamatus rõhutatakse identiteedi tähtsust harjumuste kujundamisel. Harjumused on tihedalt seotud sellega, kuidas me ennast näeme ja määratleme. Näiteks maratonijooksjad jätkavad treenimist, sest nad näevad end jooksjana. Jõukad inimesed investeerivad, sest nad näevad end investorina. Laulukirjutajad loovad muusikat, sest nad peavad end muusikuteks. Positiivne identiteet aitab meil harjumuste muutmisel väljakutseid ületada ja kursil püsida.
Harjumusi haakides saab edukamalt luua uusi
Raamatus käsitletakse ka eesmärkide ja süsteemide rolli. Üks praktiline tehnika, mida raamatus mainitakse on harjumuste haakimine ehk Habit Stacking - see tähendab, et uued harjumused tuleks integreerida juba praktiseeritavatesse rutiinidesse. Näiteks hommikune rutiin võib olla ideaalne võimalus uute harjumuste loomiseks. Harjumuste haakimine on sisuliselt üksteise järel toimuvate kasulike harjumuste jada.
"Aatomharjumused" rõhutab ka keskkonna tähtsust harjumuste kujundamisel. Autor selgitab, kuidas meie füüsiline ja sotsiaalne keskkond mõjutab meie harjumusi ja kuidas me saame selle teadmise enda kasuks tööle panna.
Kokkuvõtteks võib öelda, et "Aatomharjumused’’ on praktiline juhend harjumuste kujundamiseks, mis aitab lugejal oma elus soovitud ellu viia. Raamatust leiab põhjalikke teadmisi sellest, kuidas meie harjumused mõjutavad meie elu ja kuidas me saame neid teadlikult kujundada, et saavutada pikaajaline edu ja õnnelikum elu.
Victoria Tkatš on SEB eraklientide segmendi projektijuht, kusjuures on ta ettevõttes kasvanud juba üles kuue aasta. Täna seisab ta hea selle eest, et Eesti noored omandaksid baasteadmised rahast ning arendaksid finantskirjaoskust ka teiste noorte seas. Ta usub, et rahatarkus aitab luua kindlama aluse tulevikuks, saavutamakas finantsiline iseseisvus ja enesekindlus.
Loe ka teisi SEB ekspertide soovitusi Rahva Raamatu riiulitelt:
- Maarja-Maria Aljas: "Esmalt küsi miks“ – raamat neile, kes tahavad ettevõtluses edukad olla | SEB
- Endriko Võrklaev: Raha paigutamine – see on rohkem nagu psühholoogia | SEB
- Sander Danil: Investeerimisteekond ise võib pakkuda meelerahu | SEB
- Erik Laur: Instrumendi väärtuse hindamisel on pikk ajahorisont kohustuslik eeltingimus | SEB
- Evelin Koplimäe: õnn ei peitu üksnes materiaalses külluses | SEB