Victoria Tkatš: miks on oluline seada oma rahaasjade korraldamiseks eesmärk?
Oluline on välja mõelda, miks soovitakse rahalist sõltumatust saavutada. Lihtsalt öeldes, et on soov teha “mida tahad ja millal tahad”, on liiga üldine. Täpsema eesmärgi seadmine aitab kujundada selge ja isikupärase plaani. SEB eraklientide segmendi projektijuht Victoria Tkatš selgitab, kuidas eduka rahaasjade korraldamisega alustada ja püsida motiveerituna.
Kuidas alustada?
Tuleks üle vaadata oma igakuised kulutused. Kulutusi aitavad kontrolli all hoida erinevad eelarvestamise reeglid, millest üks on täna populaarne 50-30-20 reegel, mis ütleb, et vajadustele ja vältimatutele kohustustele võiks kuluda kuni 50% sissetulekust. Ülejäänu tuleks jagada järgnevalt: 30% soovide ning 20% säästmise ja investeerimise vahel.
Esialgu võib sissetulekust säästetav summa olla väiksem, kuid järjepideva kogumisega saab selle suurendada kuni 20%-ni igakuistest sissetulekutest. Eesmärgiks võiks olla koguda vähemalt kolme kuu sissetulekute suurune rahaline tagavara, sest isegi tänases hinnatõusu keskkonnas on mõistlik hoida väikest rahatagavara, mitte inflatsiooni hirmus säästudeta elada. Isegi kui ootamatute kulude katteks, nagu pesumasina rike või auto parandamine, on kogutud vaid mõnisada eurot, võib sellestki olla suur abi, et vältida eelarve ületamist ebameeldivate üllatuste tõttu.
Edu tagab õppimine ja harjutamine ning järjekindlus
Sarnaselt treenimisele, nõuab ka rahaasjade eduka korraldamise õppimine aega ja pühendumist. Lugeda tasub raamatuid, jälgida valdkonna ekspertide tegemisi ja arendada oma teadmisi. Üks tund päevast annab juurde väga palju väärtust ning enamasti leiame me kõik oma päevast tunni, kasvõi telefonis surfamise asemel. See on hea võimalus, kuidas proovida aega otstarbekalt sisustada. Oma plaani järgimine ja sellest kinni pidamine on võtmetähtsusega. Võib-olla on vahepeal vaja teha teel väikeseid kohandusi, kuid peamine on püsida rajal.
Kuidas püsida motiveerituna?
Motivatsiooni ja keskendumise säilitamiseks on hea oma rahalisi eesmärke visualiseerida. Kasutada võib näiteks Pinteresti, kus on võimalik luua silmaga nähtav pilt eesmärkidest, mida on soov saavutada. Visuaalid aitavad oma eesmärke meeles pidada ning motiveerivad ka nende poole liikuma.
Regulaarne ülevaade oma finantsplaanist ja edusammudest aitab näha, kui kaugel ollakse eesmärkidest ja millised muutused võivad olla vajalikud. Finantside jälgimine mitte ainult ei aita säilitada motivatsiooni, vaid annab ka võimaluse teha vajadusel korrektuure. Iga kord, kui mõni väike eesmärk saavutatakse, tuleks seda tähistada. Olgu selleks siis väike preemia endale või lihtsalt päeviku täiendamine oma edusammudega – väikeste võitude märkamine hoiab motivatsiooni.
Liituda tasuks rahateemaliste sotsiaalmeedia gruppidega ja arutada rahateemasid sõprade või perega. Toetava kogukonna leidmine pakub lisaks praktilistele nõuannetele ka emotsionaalset tuge ja motivatsiooni. Samuti tuleks järk-järgult teha tööd enesedistsipliini arendamisel. Alustada võib väikeste, kuid pidevate sammudega, nagu eelarve jälgimine või säästmisplaani täitmine. Aja jooksul muutuvad need harjumused osaks igapäevaelust.
Finantsilise mugavuse saavutamine on teekond, mis nõuab nii strateegilist planeerimist kui ka pidevat enesetäiendamist. Oma eesmärkide selge määratlemine ja motiveerituna püsimine on võtmetähtsusega, et jõuda soovitud tulemuseni. Oluline on meeles pidada, et finantsiline mugavus ei ole ainult lõppsiht, vaid pidev arenguprotsess, mis rikastab nii igapäevaelu kui ka tulevikuvõimalusi.
Victoria Tkatš
SEB eraklientide segmendi projektijuht