SEB Ettevõtlusbaromeeter: Jõgevamaa ettevõtete optimism on kasvanud
Jõgevamaa ettevõtted on käibekasvu osas optimistlikumad kui aasta eest, näitab SEB poolt 2014. aasta oktoobris ja novembris läbi viidud uuring „Ettevõtlusbaromeeter 2015“. Aastaga on kasvanud Jõgevamaa ettevõtete plaanid eksportturgudel laienemise osas.
Uuringus liigitati optimistideks ettevõtted, mis kavatsevad 2015. aastal kasvatada käivet vähemalt 15 protsenti. Jõgevamaal on optimistide arv aastaga kasvanud 5 protsendilt 11-le.
Eesti ligi 3 000 väikese ja keskmise suurusega ettevõtte (VKE) seas läbi viidud uuringu tulemusel kahanes Eesti keskmine ettevõtluse optimism 25 protsendilt 20-le. Maakondade lõikes on jätkuvalt kõige optimistlikumad Harjumaa ettevõtted. Sektorite lõikes hoiavad optimistlikku positsiooni kaubandus- ja tööstussektor, millele lisandus ka ehitussektor, mis kuulus eelmisel aastal kõige pessimistlikumalt meelestatud sektorite hulka.
„Jõgevamaa piirkonna ettevõtlusprognoosid käesolevaks äriaastaks on Eesti ühed tugevaimad. Maakonna ettevõtted näitasid võrreldes teiste Eesti maakondadega kõige suuremat ettevõtlusoptimismi kasvu – 67%. Tasub märkida, et selle näitaja kasvuga paistis silma ainult 2 maakonda Eestis: Jõgevamaa ja Järvamaa. Piirkonda iseloomustab positiivselt ka ekspordikasvu ootuste paranemine võrreldes eelmise aastaga 10% võrra,“ kommenteeris uuringut SEB Lõuna regiooni juht Indrek Lass.
Huvi ekspordi vastu kasvanud, suuremaid investeeringuid plaanitakse vähem
Aastaga on 5 protsendilt 15-ni kasvanud nende Jõgevamaa ettevõtjate osakaal, kes planeerivad siseneda uutele või laieneda olemasolevatel eksportturgudel. Eesti keskmine näitaja on 28 langedes aastaga 3 protsendipunkti. Võrreldes eelmise aastaga on Jõgevamaa ettevõtete investeerimisplaanid vähenenud: 2014. aastaks kavandas üle 30 000 euro suuruseid investeeringuid 40, sel aastal plaanib seda teha 17 protsenti Jõgevamaa ettevõtetest. Jõgevamaa näitaja on sarnane Eesti keskmisele näitajale, mis samuti langes aastaga 41 protsendilt 16-le. Eestis on endiselt näiteid aktiivselt investeerivatest ettevõtluspiirkondadest, milleks on juba teist aastat järjest Ida-Virumaa ja Järvamaa, kus investeeringuid planeerib iga viies ettevõte. Kõige väiksema investeerimisvalmisolekuga on Valgamaa ettevõtted, kus investeeringuid planeerib vaid iga kümnes ettevõte.
„Kuigi piirkonna ettevõtete investeerimisplaanid jäävad Eesti keskmisele tasemele, on viimase aasta muutused olnud märkimisväärsed. Arvestades seda, et ka teised ettevõtlusnäitajad: aktiivsus sise- ja välisturgudel, huvi innovatsiooni vastu ja plaanid uute töökohtade loomise osas kas kasvasid või jäid suhteliselt samale tasemele, arvan, et võime Jõgevamaa ettevõtetelt oodata käesoleval aastal positiivseid arenguid ja häid äriuudiseid, mis on Eesti majandusruumile hetkel väga vajalikud“, märkis Indrek Lass.
Uusi töökohti luuakse tagasihoidlikult, huvi innovatsiooni vastu kasvab
Küsitletud ettevõtted kokku plaanivad Eestisse sel aastal luua ligi 1500 uut töökohta, mis on tänast majanduslikku olukorda arvestades üle ootuste kõrge näitaja. Töötajate arvu vähenemist näeb ette ainult 4 protsenti Eesti ettevõtetest. Jõgevamaal pole aastaga uusi töökohti planeerivate ettevõtete arvus suuri muutusi toimunud: 14 protsenti ettevõtjatest plaanib palgata uusi töötajaid. Eesti keskmine näitaja on 23 protsenti (eelmisel aastal 27).
Innovatsiooni planeerivate ettevõtete arv on Eestis aastaga kasvanud 59 protsendilt 73-le. Ka Jõgevamaa ettevõtted peavad toodete ja teenuste uuendamist oluliseks ning sel aastal plaanib innovatsiooni 58 protsenti Jõgevamaa ettevõtetest, mis on kaheksa protsendipunkti rohkem kui aasta varem.
„SEB uuringust selgus, et Jõgevamaa ettevõtlusnäitajad on aastaga mõnevõrra kasvanud või jäänud samale tasemele eelmise aastaga, mis annab põhjust arvata, et Jõgevamaalt on oodata 2015. aastal positiivset arengut ning häid äriuudiseid,“ märkis Lass.
Uuringu kohaselt 36 protsenti Eesti ettevõtjatest planeerib toote või teenuse innovatsiooni, 24 protsenti panustab töötajate arendamisesse ning oma ärimudeli muutmist planeerib 11 protsenti vastanud ettevõtetest. Aastaga on Eestis oluliselt kasvanud ehitussektori huvi innovatsiooni vastu, mis paistab silma keskmisest kõrgema sooviga panustada just töötajate koolitusse ja arengusse. Kõige uuendusmeelsem valdkond on endiselt tööstus, kus on tihe konkurents ning tegutsetakse väga suures ulatuses eksportturgudel.
UURINGUST:
SEB viis 2014. aasta oktoobris-novembris kolmandat korda läbi nõustamisprojekti, mille raames toimus Eesti VKE-de seas uuring Ettevõtlusbaromeeter 2015, kus kaardistati ettevõtete ootusi järgmiseks äriaastaks. Uuringust võttis osa 2 837 väikest ja keskmist ettevõtet. Jõgevamaalt osales uuringus 83 ettevõtet. Enamiku vastajatest moodustasid teeninduse ja halduse, põllumajanduse ja metsanduse ning kaubandussektori ettevõtted.
Lisainfo:
Julia Piilmann
kommunikatsioonijuht
turunduse ja kommunikatsiooni divisjon
SEB Pank
telefon +372 665 5340
mobiiltelefon +372 512 4808
aadress Tornimäe 2, 15010 Tallinn Estonia
e-post julia.piilmann@seb.ee
www.seb.ee