SEB Ettevõtlusbaromeeter: Valgamaa ettevõtted võtavad käesoleval aastal ettevaatlikuma, kuid samas tulevikku suunatud positsiooni
Viiendik Valgamaa ettevõtetest plaanib 2015. aastal eksporditurgudel laieneda, näitab SEB poolt 2014. aasta oktoobris ja novembris läbiviidud uuring „Ettevõtlusbaromeeter 2015“. Valgamaa ettevõtjate optimism käibekasvu osas on aastaga langenud, samuti valmisolek teha suuremaid investeeringuid.
Uuringus liigitati optimistideks ettevõtted, mis kavatsevad 2015. aastal kasvatada käivet vähemalt 15 protsenti. Eesti ligi 3000 väikese ja keskmise suurusega ettevõtte (VKE) seas läbi viidud uuring näitas, et Eesti keskmine ettevõtluse optimism kahanes 25-lt 20 protsendile.
Valgamaal on optimistliku käibekasvu väljavaatega ettevõtete arv vähenenud 28 protsendilt 19-le.
Sektorite lõikes hoiavad optimistlikumat meelt kaubandus- ja tööstussektor, millele lisandus ka ehitussektor, mis kuulus eelmisel aastal kõige pessimistlikumalt meelestatud sektorite hulka.
„Valgamaa ettevõtete ootusi alanud äriaasta osas iseloomustavad erinevalt teistest Eesti piirkondadest muutumatuks jäänud eksportturgudele laienemise plaanid ja rohkem kui 7 korda vähenenud plaanitavate investeeringute maht. Tõlgendades neid näitajaid eeldan, et ettevõtted plaanivad realiseerida ka muutuste ajal oma uusi ärivõimalusi, kuid ise oma ressursside või uute kohustustega ei riski ja pigem ootavad olukorra stabiliseerumist,“ ütles SEB Lõuna regiooni juht Indrek Lass.
Eksporditurgudest olulisem on siseturg, ettevõtete investeerimisplaanid on märgatavalt vähenenud
Olemasolevatel eksporditurgudel laieneda või uutele siseneda plaanivate Valgamaa ettevõtete arvus aastaga muutusi pole toimunud: eelmisel aastal 22, nüüd 21 protsenti vastajatest. Eesti ettevõtetest plaanib keskmiselt 28 protsenti siseneda uutele või laieneda olemasolevatele eksporditurgudele, mis on 3 protsendipunkti vähem kui eelmisel aastal.
SEB poolt läbi viidud uuring näitab, et Valgamaa väike- ja keskmise suurusega ettevõtete plaanid üle 30 000 euro suuruste investeeringute osas on aastaga vähenenud 67 protsendilt 9-le. Eesti ettevõtete keskmine investeerimisplaanide näitaja on aastaga langenud 41 protsendilt 16-le. Kuid Eestis on endiselt näiteid aktiivselt investeerivatest ettevõtluspiirkondadest, milleks on juba teist aastat järjest Ida-Virumaa ja Järvamaa, kus investeeringuid planeerib teha iga viies ettevõte.
Vähem uusi töökohti, jätkub toodete ja teenuste uuendamine
Küsitletud ettevõtted kokku plaanivad Eestisse sel aastal luua ligi 1500 uut töökohta, mis on tänast majanduslikku olukorda arvestades kõrge näitaja. Töötajate arvu vähenemist näeb ette ainult 4 protsenti Eesti ettevõtetest. Kui aasta tagasi plaanis 22, siis nüüd plaanib 19 protsenti Valgamaa ettevõtetest värvata uusi töötajaid. Eesti keskmine näitaja on 23 protsenti, mis on 4 protsendipunkti madalam kui aasta varem.
Innovatsiooni plaanivate ettevõtete arv on Eestis aastaga kasvanud 59 protsendilt 73-le.Valgamaa ettevõtete jaoks on panustamine innovatsiooni aastaga muutunud olulisemaks: kui aasta tagasi vastas 56, siis nüüd 79 protsenti ettevõtetest, et plaanib 2015. aastal tooteid ja teenuseid uuendada.
Uuringu kohaselt 36 protsenti Eesti ettevõtjatest planeerib toote või teenuse innovatsiooni, 24 protsenti panustab töötajate arendamisesse ning oma ärimudeli muutmist planeerib 11 protsenti vastanud ettevõtetest. Aastaga on Eestis oluliselt kasvanud ehitussektori huvi innovatsiooni vastu, mis paistab silma keskmisest kõrgema sooviga panustada just töötajate koolitusse ja arengusse. Kõige uuendusmeelsemaks valdkonnaks on jätkuvalt tööstus, kus on tihe konkurents ning tegutsetakse väga suures ulatuses eksporditurgudel.
„Nii innovatsiooniplaanid kui ka uute töökohtade loomise plaanid selles piirkonnas viitavad ettevõtetes aktiivse äritegevuse „ooterežiimile“ panemisele ja sellele, et võrreldes viimaste aastatega suunatakse arendusprotsessid pigem sissepoole. Omalt poolt tervitame sellist lähenemist ja meil on hea meel, et ka majanduse kõikuvatel perioodidel ei istu meie ettevõtted “käed rüpes“,“ kommenteeris Lass.
UURINGUST:
SEB viis 2014. aasta oktoobris-novembris kolmandat korda läbi nõustamisprojekti, mille raames toimus Eesti VKE-de seas uuring Ettevõtlusbaromeeter 2015, kus kaardistati ettevõtete ootusi järgmiseks äriaastaks. Uuringust võttis osa 2837 väikest ja keskmist ettevõtet. Valgamaalt osales uuringus 75 ettevõtet. Enam esindatud valdkonnad Valgamaal olid teenindus ja haldus, millele järgnesid põllumajandus ja metsandus ning haridus ning kultuur.
Lisainfo:
Julia Piilmann
kommunikatsioonijuht
turunduse ja kommunikatsiooni divisjon
SEB Pank
telefon +372 665 5340
mobiiltelefon +372 512 4808
aadress Tornimäe 2, 15010 Tallinn Estonia
e-post julia.piilmann@seb.ee
www.seb.ee