SEB Ettevõtlusbaromeeter: Hiiu- ja Saaremaa ettevõtted keskenduvad uuel aastal siseturule
Hiiu- ja Saaremaa ettevõtted on käibekasvu osas vähem optimistlikud kui aasta eest, näitab SEB poolt 2014. aasta oktoobris ja novembris läbi viidud uuring „Ettevõtlusbaromeeter 2015“. Eksporditurgudel laienemise asemel keskenduvad Hiiu- ja Saaremaa ettevõtted siseturule.
Uuringus liigitati optimistideks ettevõtted, mis kavatsevad järgmisel aastal kasvatada käivet vähemalt 15 protsenti. Hiiumaal on optimistide arv aastaga langenud 25 protsendilt 17-le, Saaremaal 22 protsendilt 15-le.
Eesti ligi 3000 väikese ja keskmise suurusega ettevõtte (VKE) seas läbi viidud uuring näitas, et Eesti keskmine ettevõtluse optimism kahanes 25 protsendilt 20-le. Maakondade lõikes on jätkuvalt kõige optimistlikumad Harjumaa ettevõtted. Sektorite lõikes hoiavad optimistlikku positsiooni kaubandus- ja tööstussektor, millele lisandus ka ehitussektor, mis kuulus eelmisel aastal kõige pessimistlikumalt meelestatud sektorite hulka.
„Ettevõtete tagasihoidlikud arenguplaanid ja madalad ootused kasvu osas on täiesti terve reaktsioon kõikuvatele majandustingimustele,“ kommenteeris uuringut SEB Lääne regiooni juht Tiina Ormisson. „Meie jaoks on antud tulemuste juures kõige tähtsam aru saada, kas siin piirkonnas kasvanud ettevaatlikkus markeerib pikemat majandusseisu või on tegu lühiajalise trendiga, mida 2015. aastal õnnestub positiivses suunas muuta,“ jätkas Ormisson.
Ettevõtted keskenduvad siseturule, suuremaid investeeringuid plaanib teha vähem kui viiendik
Aastaga on suurema languse teinud nii Hiiu- kui Saaremaa ettevõtete eksporditurgudel laienemise plaanid. Hiiumaal kahanes uutele turgudele siseneda või olemasolevatel eksporditurgudel laieneda planeerivate ettevõtete arv aastaga 33 protsendilt 28-le, Saaremaal 31 protsendilt 13-le. Eesti keskmine näitaja on 28, mis on 3 protsendipunkti eelmisest aastast vähem.
Üle 30 000 euro väärtuses investeeringuid plaanib Hiiumaal teha 17 protsenti ja Saaremal 13 protsenti vastajatest. Eelmise uuringu ajal omas sama kavatsust üle 40 protsendi nii Hiiu- kui ka Saaremaa ettevõtetest. Küsitluse keskmine näitaja on aastaga vähenenud 25 protsendipunktilt 16-le. Kuid Eestis on endiselt näiteid aktiivselt investeerivatest ettevõtluspiirkondadest, milleks on juba teist aastat järjest Ida-Virumaa ja Järvamaa, kus investeeringuid planeerib teha iga viies ettevõte. Kõige väiksema investeerimisvalmisolekuga on Valgamaa ettevõtted, kus investeeringuid planeerib teha vaid iga kümnes ettevõte.
„Kõikidel majanduskriisidel või muutuste ajal on omad omapärad, oma konkreetsed sektorid ja piirkonnad, mis saavad suurema või väiksema löögi. Kui tahta iseloomustada kogu saarte ettevõtlust ühe trendiga, siis eelkõige oleks see ettevaatlikkus ja tulevikku suunatud ootus. Eks alanud aasta arengud näitavad, millised piirkonnad suutsid paremini muutuvate oludega kohaneda – kas aktiivsed arenejad, kelle plaane muutuste aeg ei kõigutanud või ettevaatlikumad planeerijad, kes ei julge tänases olukorras arenguplaane pidada,“ märkis Ormisson.
Uusi töökohti luuakse vähem, innovatsioon on keskmes
Küsitletud ettevõtted kokku plaanivad Eestisse järgmisel aastal luua ligi 1500 uut töökohta, mis tänast majanduslikku olukorda arvestades on üle ootuste kõrge näitaja. Töötajate arvu vähenemist näeb ette ainult 4 protsenti Eesti ettevõtetest. SEB uuringust selgus, et Hiiumaal plaanib 17 protsenti ettevõtetest värvata 2015. aastal uusi töötajaid (eelmisel aastal 50 protsenti), mis on väiksem Eesti keskmisest näitajast (23 protsenti). Saaremaa vastav näitaja on sarnane Eesti keskmisega (24 protsenti) ning on aastaga vähenenud 12 protsendipunkti.
Innovatsiooni planeerivate ettevõtete arv on Eestis aastaga kasvanud 59 protsendilt 73-le. Nii Hiiu- kui ka Saaremaa ettevõtted on pidanud innovatsiooni oluliseks juba aasta varem. Selleaastase uuringu tulemustes ületavad mõlema maakonna näitajad Eesti keskmist (Hiiumaal 83 ja Saaremaal 78 protsenti).
Uuringu kohaselt 36 protsenti Eesti ettevõtetest planeerib toote või teenuse innovatsiooni, 24 protsenti panustab töötajate arendamisesse ning oma ärimudeli muutmist planeerib 11 protsenti vastanud ettevõtetest. Aastaga on Eestis oluliselt kasvanud ehitussektori huvi innovatsiooni vastu, mis paistab silma keskmisest kõrgema sooviga panustada just töötajate koolitusse ja arengusse. Kõige uuendusmeelsem valdkond on endiselt tööstus, kus on tihe konkurents ning tegutsetakse väga suures ulatuses eksporditurgudel. Kõige vähem innovatsiooni plaanitakse teha põllumajanduses.
UURINGUST:
SEB viis 2014. aasta oktoobris-novembris kolmandat korda läbi nõustamisprojekti, mille raames toimus Eesti VKE-de seas uuring „Ettevõtlusbaromeeter 2015“, kus kaardistati ettevõtete ootusi järgmiseks äriaastaks. Uuringust võttis osa 2837 väikest ja keskmist ettevõtet. Hiiumaalt osales uuringus 18, Saaremaalt 72 ettevõtet. Enamiku vastajatest moodustasid mõlemas maakonnas teeninduse ja halduse, põllumajanduse ja metsanduse ning kaubandussektori ettevõtted.
Lisainfo:
Julia Piilmann
kommunikatsioonijuht
turunduse ja kommunikatsiooni divisjon
SEB Pank
telefon +372 665 5340
mobiiltelefon +372 512 4808
aadress Tornimäe 2, 15010 Tallinn Estonia
e-post julia.piilmann@seb.ee
www.seb.ee