SEB Grupp avaldas 2015. aasta teise kvartali majandustulemused
SEB Grupp avaldas täna 2015. aasta teise kvartali majandustulemused, mille kohta leiab info siit: http://sebgroup.com/ir.
SEB Panga juhatuse esimees Riho Unt kommenteeris SEB üksuste tulemust Eestis järgnevalt:
„Aasta teine kvartal ei toonud Eesti majandusse olulist muutust. Majanduskasvu peamine allikas on endiselt suurenenud sisetarbimine, mida soosivad kasvavad palgad ja madal inflatsioon. Kuigi maailmamajanduses annavad tooni peamiselt negatiivsed uudised Kreeka võimalikust pankrotist, Ameerika Ühendriikide majanduskasvu aeglustumisest ja Vene-Ukraina kriisi jätkumisest, siis Eesti töövõtja jaoks tundub olevat kätte jõudnud mõnevõrra parem ajajärk. Viimastel aastatel kasvanud reaalpalk võimaldab taas hakata parandama nii elamistingimusi kui ka alustada säästmisega rahapuhvrite loomiseks. Küllaltki madala tööpuuduse tingimustes saavad töötajad olla kindlamad ka lähituleviku osas.
Tarbijate ostujõud on stabiilselt paranenud
Hea meel on tõdeda, et suurenenud tarbimise kõrval on eestlased hakanud ka oma säästusid suurendama. Hoiuste head kasvutrendi on märgata olnud alates 2010. aasta lõpust ja näiteks võrreldes eelmise aasta teise kvartaliga kasvasid eraklientide hoiused SEB-s taas 6,2 protsenti. Madalad hoiuse- ja laenuintressid suunavad peresid parandama oma elamistingimusi ja nii kasvas eluasemelaenude väljastamine SEB-s teises kvartalis 35 protsenti võrreldes eelmise aasta sama perioodiga. Pered võtavad kohustusi kinnisvaraturul vastutustundlikult – 70 protsenti tänastest eluasemelaenudest võetakse koos laenukaitse kindlustusega, mis kaitsevad laenuvõtjat makseraskuste tekkimise eest. Eraisikute laenuportfell suurenes aastaga 4 protsenti, mistõttu ei ole veel põhjust rääkida liigkiirest laenukasvust.
Jätkuvalt muutuvad kiirelt ka klientide pangaharjumused, mis peegeldub mobiilipanganduse kiires kasvutrendis ja kontorite külastuste pidevas vähenemises. Viimase aasta jooksul on mobiilipanga kasutamine SEB klientide seas kasvanud 58 protsenti ja seetõttu tõime juunikuus Eesti esimese pangana turule kogu internetipanga funktsionaalsust pakkuva mobiilirakenduse. See peaks paljude klientide suvepuhkuse nautimise tegema veelgi muretumaks.
Ettevõtlust mõjutab kiire palgakasv ja madal välisnõudlus
Kui erakliendid naudivad hetkel küllalt muretut ajajärku, siis ettevõtete jaoks ei ole olukord niivõrd pilvitu. Palgakasv turul on tulnud põhiliselt ettevõtete kasumi arvelt. Ettevõtete kasumlikkus on langustrendis ja see on omakorda sõnumiks, et senine palgakasv ilma lisandväärtuse kasvuta ei ole jätkusuutlik. Siiski võib palgasurve pikas perspektiivis olla ka positiivse mõjuga, suunates ettevõtjat oma äri senisest efektiivsemalt korraldama ning uusi turgusid ja turunišše otsima.
On näha, et ettevõtjad ei soovi madala välisnõudluse ja ebakindla geopoliitika tingimustes tulude jätkuvaks kasvatamiseks investeerida. Lisaks on tunda, et geopoliitilised pinged on Baltikumi majanduskeskkonda, kui uute investeeringute tegemise piirkonda, välisinvestorite silmis vähendanud. Uusi ja suuri pikaajalisi välisinvesteeringuid on Baltikumi piirkonda suunatud vähe ja valdav osa neist tehakse kodumaise kapitali või juba olemasolevate välisinvestorite poolt.
Eesti ettevõtjate jaoks, eriti just transpordi-, majutuse- ja põllumajandusvaldkonnas, on märgata Vene-Ukraina konfliktiga seotud negatiivsete mõjude realiseerumist. Praeguse info põhjal ei ole normaalsete kaubandussuhete taastumiseks lähiajal lootust, mistõttu on ettevõtjad aktiivselt otsimas kliente teistes riikides või on sunnitud mõjutatud valdkondades oma äritegevust reorganiseerima. Paljude ettevõtete kasvu pidurdab ka Soome majandussurutis. Keerulisest majanduskeskkonnast hoolimata püsivad Eesti ettevõtete finantsnäitajad tugevad.
SEB majandustulemused on stabiilselt head
SEB Eesti majandustulemused on mõjutatud madalatest intressimääradest ja madalast investeerimisaktiivsusest, samuti finantsturgu mõjutavatest regulatiivsetest tegevustest. SEB laenukvaliteet püsib väga hea ja seda toetab meie aktiivsus nõustamise pakkumisel klientidele, et olulised majandusotsused oleksid langetatud riske arvestades.
Augustis saab läbi minu viieaastane töö SEB Eesti juhina ning ma asun tööle SEB peakorterisse, et seista seal hea SEB Baltimaade ettevõtetepanganduse arengu eest. Viimased viis aastat on olnud pangale edukad ning SEB on majanduskriisist väljunud väga tugeva pangana. Tänan SEB kliente, koostööpartnereid ja töötajaid koostöö eest. SEB Eesti juhatuse esimeheks on 1. augustist senine SEB Balti divisjoni ettevõtete panganduse juht Allan Parik.“
SEB Eesti üksused lõpetasid 2015. aasta teise kvartali 18,9 miljoni euro suuruse kasumiga. 2014. aasta teise kvartali lõpetas SEB 18,4 miljoni euro suuruse kasumiga. SEB tegevustulud ulatusid teises kvartalis 34,1 miljoni euroni (33,6 mln 2014. aasta teises kvartalis) ning tegevuskulud 15,1 miljoni euroni (15,1 mln 2014. aasta teises kvartalis). Laenukahjumite eraldisi suurendas pank 2015. aasta teises kvartalis 0,1 miljoni euro ulatuses (2014. aasta samal perioodil suurendas pank 0,2 mln euro ulatuses eraldisi).
Täiendav info:
Kristi Jänes
kommunikatsiooni projektijuht
turunduse ja kommunikatsiooni divisjon
SEB
Tornimäe 2, 15010 Tallinn
telefon +372 665 5399
mobiil +372 5569 0616
e-post kristi.janes@seb.ee
www.seb.ee