Kaks kolmandikku Eesti elanikest pooldavad pensionisüsteemi reformimist
71% Eesti elanikest leiab, et praeguste demograafiliste trendide juures ei ole Eesti pensionisüsteem jätkusuutlik ja vajab reformimist, selgus SEB ja Kantar EMORi poolt läbiviidud SEB Pensionivalmiduse uuringust.
SEB Pensionivalmiduse uuringus osalenud leidsid, et pensionisüsteemi reformimise eesmärk peaks olema esmalt inimeste rahaline kindlustunde tagamine tulevikuks. Seejärel saavutada kodanike usaldus süsteemi vastu, selle stabiilsus ja jätkusuutlikkus. Vastanud ei alahinda ka kogumislahenduste paindlikumaks muutmise aspekti.
„Kindlasti ei vaja hetkel Eesti pensionisüsteem lammutamist, vaid pigem fokuseeritud tähelepanu ja pikaajalist vaadet, kuidas muuta süsteem kogujale kasumlikumaks. Viimasel ajal on kõlapinda saanud II samba väljamakse teenus, mis vajaks muutmist selliselt, et see kasvatakse meie pensione vähemalt poole võrra. Uued ideed on alati teretulnud ja näiteks kindlustusseltsid on alates II samba väljamaksete reeglite kehtestamisest tungivalt soovitanud olla paindlikum nii investeerimisriski lubamisel kui ka lisada paindlikust üleelamisriski haldamisse. Kuid kindlasti tuleks kaardistada ka uute ideede riske“, ütles SEB Elu- ja Pensionikindlustuse juht Indrek Holst.
Poliitilised kemplused mõjuvad negatiivselt
SEB Pensionivalmiduse uuring kinnitas, et pensionisüsteemi ümber toimuvad kemplused mõjutavad inimeste usaldust süsteemi vastu negatiivses suunas. Üle poolte vastanutest märkis, et nende usaldus on süsteemi vastu langenud tänu sellele, et poliitmaastikul ei suudeta sel teemal kokkuleppele jõuda.
„Pensionisüsteemi aruteludes on hetkel pigem kõlavad loosungid, kui et faktid, uuringud ja edukate riikide hea tava. Manipuleeriv, populistlik ja õigete faktide vaene poliitiline kommunikatsioon ise juba tekitab meie pensionisüsteemile olulist kahju. Selle tagajärjel inimesed ei usalda ega soovi pühenduda ainukestele reaalsetele pensioniks ettevalmistumiseks loodud lahendustele ja lõppkokkuvõttes kannatavad kõik,“ kommenteerib uuringu tulemusi Holst.
SEB Pensionivalmiduse uuring kaardistab Baltimaade elanike pensioninialaseid teadmisi, usaldust pensionisüsteemi vastu, inimeste käitumist pensioniks kogumisel ja kindlustunnet tulevase pensioni suhtes. 2018. aasta vastanute arv on 1500, sh. Eestis võttis uuringust osa 500 inimest. Selle aasta uuringu fookus oli suunatud elanikkonna eelistustele pensionifondide ja investeerimisvaldkondade vallas ning Eesti pensionisüsteemi reformimisvajadusele.
Lisainfo:
Julia Piilmann
kommunikatsioonijuht
turunduse ja kommunikatsiooni divisjon
SEB Pank
telefon +372 665 5340
GSM +372 5124 808
aadress Tornimäe 2, 15010 Tallinn
e-post julia.piilmann@seb.ee