SEB pensionifondide raha investeeriti muuseas kurgede ning hääbuvate kalaliikide kaitse- ja monitooringusüsteemidesse
Juba täna investeerivad Eesti inimesed SEB II ja III samba pensionifondide kaudu 320 miljoni euro ulatuses ettevõtetesse, mis vastavad kõrgeima taseme vastutustundlikkuse nõuetele. Nende seas on näiteks taastuvenergia projektideks mõeldud Latvenergo, Lietuvos Energija ja Altumi rohelised võlakirjad ning SG Capitali ja Baltic Horizoni jätkusuutlikud kinnisvarafondid, tänu millele viidi Euroopas ja Baltikumis ellu mitmed keskkonna seisukohalt väga olulised projektid.
Projektide näiteks võib tuua Latvenergo võlakirju, mille arvelt ettevõte poolt juurutati kurgede pesitsemise kaitse- ja monitooringu süsteem vältimaks elektrisüsteemide rikkeid ja lindude ohu seadmist. Monitooringu raames on ainuüksi 2018. aasta jooksul ohtlikest asukohtadest eemaldatud ligi 1000 kurepesa. Teiseks näiteks on sama ettevõte 2013. aastast kestev ning 2017. aastal korraldatud jätku-uuring kohalike kalaliikide (k.a lõheliste) migreerimisest ja paljunemisest Daugava jões ja selle piirkonnas. Projekt hõlmas samuti jõe puhastamist sodist, maha kukkunud puudest ja kobraste tammidest, lisaks aga uute kalade lisamist veekogudesse.
SEB Varahalduse fondijuht Endriko Võrklaev: „Nüüdseks näeme, et vastutustundlikkus muutub investorite jaoks aina suuremaks prioriteediks. Näiteks SEB pensionivalmiduse uuringu tulemuste kohaselt* soovib 58% Eesti elanikkonnast, et nende pensioniraha investeeritaks vastutustundlikult. Lisaks hoolivad 75% küsitletuist tulevastest põlvkondadest ja tahavad oma investeeringute kaudu nende heaolu toetada. Elanikkonna huvid ulatuvad ka pensioniinvesteeringutest väljapoole – 61% vastanutest kinnitasid, et nad tegelevad prügi sorteerimisega, ning 30% eelistavad oma igapäevaostudes vastutustundlikumaid tootjaid. Seega eelistame nii praegu kui ka edaspidi oma investeeringutes sotsiaalselt ja keskkonnaalaselt head tööd tegevaid ettevõtteid ja eriti väärtustame võimalusi panustada heaoluprojektidesse Balti riikides.“
Vastutustundlikkus on võrdlemisi suurem prioriteet naiste ja kõrgema haridusega inimeste jaoks. Üle 50% SEB pensionivalmiduse uuringus osalenutest, sõltumata haridustasemest, soovivad saada täpset infot selle kohta, millise osa nende pensioniinvesteeringutest moodustab vastutustundlik investeerimine. 23% Eesti vastanutest on valmis kohe oma pensionifondi muutma, kui turule peaks tulema 100% eetiline fond. Roheline eluviis on enam leidnud toetust nooremate vastajate seas.
„Fondijuhi töö üks osa on arvestada muutuva maailmaga ja klientide muutuvate ootustega. Lisaks arvame, et vastutustundlikkuse kõrgendatud tähelepanu alla toomine toob pikaajaliselt ka parema investeerimistulemuse,“ võttis uuringu tulemused kokku Võrklaev.
*SEB korraldas pensionivalmiduse uuringut viiendat aastat järjest koostöös turu-uuringute firmaga Kantar Emor ja see toimus märtsis 2019 kõigis kolmes Balti riigis. Kokku osales 1500 tööealist eraisikut (sh 500 Eestist).
Lisainfo:
Julia Piilmann
kommunikatsioonijuht
turunduse ja kommunikatsiooni divisjon
SEB Pank
telefon +372 665 5340
GSM +372 5124 808
aadress Tornimäe 2, 15010 Tallinn
e-post julia.piilmann@seb.ee