SEB: umbes kolmandik Eesti inimestest ei tea, kui palju on neil pensioniks kogutud
Ligi pooled II sambasse kogujatest ei tea, millisesse pensionifondi nende igakuine pensioniinvesteering läheb ning vaid 7 protsenti oskab nimetada oma pensionifondi aastatootlust, selgus SEB pensioniuuringust. Samas väitis 68 protsenti vastanutest, et nad on viimase aasta jooksul vaadanud, kui palju on nende II sambasse raha kogunenud.
SEB on läbi uuringute kaardistanud Eesti elanike pensionialast teadlikkust juba mitmeid aastaid ning on murettekitav, et II pensionisamba vabatahtlikuks muutumise eel on inimeste teadlikkus pensionisüsteemist jätkuvalt liialt madal.
”Investeering, mida II samba koguja igakuiselt oma pensionifondi teeb, on inimese enda isiklik vara ning sissetulek pensionieas sõltub vägagi palju sellest, kas ollakse sobivaimas pensionifondis ja kas pensioni kogumisel on seatud õige eesmärk tulevase pensioni suuruse osas. Tavaliselt tuntakse muret, kas arvelduskontol on järgnevaks kuuks piisavalt raha, aga kaugemat perspektiivi ei osata näha ning hoolivus oma pikaajalisest rahalisest investeeringust on kaduvväike,” kommenteeris tänast olukorda SEB Life and Pension Baltic Eesti filiaali juht Triin Messimas.
“Vähene teadlikkus oma II pensionisamba hetkeseisust ei tule kindlasti tarbijaile kasuks. Pahatihti loetakse meediast Eesti keskmisi andmeid ning arvatakse, et ka endal on vähe raha kogunenud, mille eest ei ole võimalik oma pensionipõlve finantseerida või palju räägitud negatiivne tootlus mõjutab ka minu pensioniinvesteeringuid. Nii nagu iga pensionikoguja on unikaalne oma sissetuleku ja kogumisperioodi osas, on ka tema isiklik investeerimistulemus ja varade maht unikaalsed. Eesti keskmiste näitajate põhjal ei saa iga inimene enda jaoks õiget otsust teha,” lisas Messimas.
Pensionireformi valguses tuleks kindlasti esmalt üle vaadata oma teise samba kogumise hetkeseis. Seejärel kriitiliselt läbi mõelda, millise stsenaariumi abil enda tulevik kindlustada – kui palju on teadmisi, et ise investeerimisotsuseid teha, ning mis on sel puhul kulud või kas leidub teisi alternatiive, mille abil tulevikus enda pensionit suurendada.
SEB uuringu kohaselt üle poole vastanutest leidis, et neil tuleb ise oma tuleviku kindlustamiseks täiendavalt vahendeid koguda ning vaid 11% nentis, et kasutaks kohe II sambasse kogunenud raha igapäevaste elamisvajaduste rahuldamiseks.
Oktoobris 2019 korraldatud küsitlusele vastas üle 800 SEB II samba pensionifondide kliendi.
Lisainfo:
Julia Piilmann
kommunikatsioonijuht
turunduse ja kommunikatsiooni divisjon
SEB Pank
telefon +372 665 5340
GSM +372 5124 808
aadress Tornimäe 2, 15010 Tallinn
e-post julia.piilmann@seb.ee