Uuring: kolmandik II sambast lahkujatest tahab ise investeerida
Teisest pensionisambast lahkujad põhjendavad oma plaani kas sooviga ise investeerida või lihtsalt vajadusega maksta arveid ja teisi kohustusi, näitab SEB pensioniuuring.
Teisest sambast lahkujatest kavatseb 33% raha ise investeerida. Oodatult kõige kõrgem on investeerimisvalmidus nooremates vanuserühmades, ulatudes üle 50% vastajatest, ning väheneb vanuse kasvades. Pensionisüsteemi välisele investeerimisele mõtlevad teistest rohkem II sambast lahkujad, kellel on suurem sissetulek.
„Ise oma pensioniraha investeerida on teretulnud mõte, kuid seda saab teha ka II sambas jätkates. Pensionireform annab väga hea võimaluse avada II samba soodustusi kaotamata spetsiaalne pensioni investeerimiskonto (PIK) ning nii ise oma pensionivara juhtida. Nii ei kaota inimene tulumaksu tõttu 20% II sambasse kogutud summast ning mis peamine, riik jätkab sissemakseid ka PIK-i kasutamise korral. Seega ei tasu raha väljavõtmise avalduse esitamisega kiirustada ning tuleks oodata ära aprillikuu. Siis saab avada PIK, millesse edaspidi suunata II samba sissemaksed ning soovi korral ka kogunenud II samba vara. Siis saab asuda ise oma investeerimisotsuste eest vastutama,“ selgitab SEB Life and Pension Baltic Eesti filiaali juht Triin Messimas.
Paljud kavandavad II samba raha laenude ja igapäevakulude katteks
Vastanutest 29% ütles, et nad peavad katma oma rahalisi kohustusi ja igapäevakulusid, kusjuures eestikeelsetest vastajatest nimetas seda põhjust 23% ja muukeelsetest 52%.
„Tänase finantsstressi vähendamine on üks võimalus, kuid see võib olla ajutine, mitte jätkusuutlik lahendus. Pigem võiks mõelda, kuidas tagada endale rahaline turvatunne nii täna kui ka pensioniajaks, mil sissetulekud märgatavalt vähenevad. Juhul kui klient soovib II samba rahast maksta tagasi oma laene ja liisinguid, siis tasub pöörduda panga poole, kes aitab välja arvutada sellise tehingu kasulikkuse, sõltuvalt kohustuse intressimäärast jm teguritest ning pakkuda nõu,“ lisas Messimas.
Inimesed teavad varasemast paremini, kui palju neil II sambas raha on
Kui 2019. aastal toimunud SEB uuringus teadis 68% vastanutest, kui palju nad II sambasse olid raha kogunud, siis nüüdseks oli see näitaja tõusnud 81%. Rohkem teatakse ka, mis fondi investeeritakse: varasema 52% asemel on valitud fondiga kursis 64%. Oma fondi tootlust teab vaid 10% vastanutest (2019. aastal 7%).
Pensioniuuringu viis SEB läbi detsembris 2020. Lisainfot pensionikogumise võimaluste kohta leiab siit: https://www.seb.ee/pension.
Lisainfo:
Julia Piilmann
kommunikatsioonijuht
turunduse ja kommunikatsiooni divisjon
SEB Pank
telefon +372 665 5340
GSM +372 5124 808
aadress Tornimäe 2, 15010 Tallinn
e-post julia.piilmann@seb.ee