Hoiustele otsitakse tänavu enam alternatiive
Möödunud aasta näitas, et eestimaalased väärtustavad hoiuseid kui kindlat ja tulusat kogumislahendust. Eraisikute hoiused kasvasid SEB-s aastaga 10 protsenti. Vaatamata sellele, et hoiused on olnud hea vahend raha kaitsmiseks inflatsiooni eest, võivad langevate intressimäärade ja inflatsiooni valguses hakata inimesed üha enam otsima alternatiive.
Hoiused ei ole seni olnud mitte ainult rahaliselt mõistlik valik, vaid ka tulus investeering ja oluline vahend pikaajalise finantsstabiilsuse tagamiseks. Hoiuste populaarsuse peamiseks põhjuseks on madal riskitase ja stabiilsus. Kuna panga hoiused on enamasti kaitstud ka riikliku tagatisfondiga, vähendab see muret raha kaotamise pärast. Lisaks mängivad suurt rolli ka hoiustamisvõimaluse läbipaistvus ja lihtsus.
“Tänu kõrgetele intressimääradele kasvasid aastaga eraisikute hoiused SEB-s 10%, kusjuures oli tähtajaliste hoiuste kasv üle 16%. Äriklientide hoiused vähenesid aga aastaga 2%, mis on märk, et majanduskeskkond on endiselt habras ja osad ettevõtted peavad igapäevategevuses kasutama kõrvale pandud raha. SEB kliendid teenisid hoiustelt eelmisel aastal 103,7 miljonit eurot tulu. Kõige populaarsem summa hoiustamiseks oli 5000 eurot ja enim valitud hoiustamise perioodiks 12 kuud. Arvestades, et keskmine hoiustatav summa on päris lähedane Eesti keskmise palgaga kogutavale kolme kuu meelerahufondile, siis näeme, et inimesed eelistavad ootamatuste tarvis kogutud summat hoida turvalises kohas nii, et see teeniks intressitulu ning oleks seejuures ka igal ajal kättesaadav,” rääkis SEB kogumise, investeerimise ja pensionivaldkonna juht jaepangas Elisabet Visnapuu.
Tänavu võidakse hoiustele hakata otsima enam alternatiive
Hoiused on siiani olnud peamiseks vahendiks raha ostujõu säilitamiseks, kuivõrd atraktiivne instrument vabade vahendite kasvatamiseks. Tänavu prognoositavalt 2,4% ületava inflatsiooni- ja alanenud intressimäärade valguses võib hoiustamine jääda aga tagasihoidlikumaks.
“Hoiuste populaarsust mõjutavad mitmed tegurid, nende seas näiteks majanduslikult ebakindlal perioodil riskiisu vähenemine, kusjuures paigutatakse raha just enam hoiustele. Samas kuna aga intressimäärad on nii viimasel ajal kui ka prognoositavalt sellel aastal langevas trendis, hakkavad paljud tõenäoliselt otsima alternatiive aktsiate, investeerimisfondide, kinnisvara või muude kõrgema tootlikkusega instrumentide näol. Seejuures ei tasuks kindlasti aga unustada, et kogumine ja hoiustamine on järgmiste investeerimissammude vundament, ning neid ei tohiks vahele jätta,” rääkis Visnapuu.