Aprilli korrektsioon pulliturgu ei kõigutanud
Üleilmsed aktsiaindeksid tegid aprillis läbi ligikaudu 5% korrektsiooni, ajendatuna peamiselt võlakirjatootluste tõusust ja Lähis-Ida geopoliitilistest pingetest. Prognoositust kõrgemad märtsi inflatsiooninäitajad USA-s seadsid käesoleval aastal oodatavad Föderaalreservi intressikärped järjest suurema kahtluse alla, mis koosmõjus muude uudistega pani investorite kannatuse tõsiselt proovile. Samas jätkub üleilmse majanduse taastumine ja aktsiahindadele pakub järjest enam tuge ettevõtete kasumi paranemine. Aprilli lõpus hakkasid turud juba taastuma ja mai on seni kulgenud väga positiivselt, tõstes üleilmsed indeksid praeguseks uutele kõigi aegade tippudele.
Mis korrektsioon see selline oli? Meie eelmises kuukokkuvõttes kirjeldatud tõenäoline korrektsioon saigi USA-s teoks ja sealsed indeksid andsid aprillis paari nädalaga ära suurema osa selle aasta senisest tõusust. Kuu lõpus võis siiski näha juba paremat meeleolu ja aktsiahindade osalist taastumist. Ilmselt oli languse peamiseks teguriks jonnakalt kiire inflatsioon ja sellest tingitud intressimäärade väljavaate ümberhindamine. Languse lisamõjuriks oli geopoliitilise olukorra teravnemisega kaasnenud riskikartlikkus.
Korrektsioonid võib laias laastus jagada kolme liiki: turu meeleolust tulenevad 5–10% korrektsioonid, mis esinevad pulliturul üks-kaks korda aastas; ajutisest makrokeskkonna nõrkusest tingitud taktikalised 10–20% korrektsioonid, mida juhtub üks kord kahe-kolme aasta jooksul; strateegilise karuturu aegsed üle 20% kukkumised, mis enamasti toimuvad tugeva majanduslanguse ajal, üks-kaks korda kümnendi jooksul. Seekord oli meil tegemist esimese ehk kõige leebema versiooniga, sest makronäitajad püsivad tugevad ja ettevõtete kasumid pööravad kasvule. Samas võib uusi sarnaseid tagasilööke ette tulla veel selle aastanumbri sees.
Makrokeskkonna paranemine jätkub. Suures pildis püsib maailmamajandus heas seisus. Euroopa ja Hiina majanduskasv esimeses kvartalis veidi kiirenes. USA majanduskasv jäi küll prognoosidele alla, kuid sealset kasvunumbrit pisendas väliskaubanduse bilansi nõrgenemine, mis jättis sisemaise nõudluse tugeva kasvu esmapilgul varjatuks. Makropildi paranemisele viitavad ka tööstuslike metallide hinnatõus ja tsükliliste majandussektorite aktsiate keskmisest parem tulemus. Kuigi Lähis-Ida konflikt on kaugel kiirest lahendusest, püüavad sealsed asjaosalised jõuda mingi vaherahuni. See püüdlus on alates aprilli keskpaigast nafta hinda märgatavalt langetanud.
Positiivsemat makropilti kinnitavad ka ettevõtete esimese kvartali tulemused. Praegu, mil üle enamus börsifirmadest on tulemused avaldanud, ületavad kvartalikasumid analüütikute prognoose USA-s keskmiselt 9% ja Euroopas 5%. See on mõlemas regioonis tavapärasest suurem ootuste ületamise määr.
Riskid on endiselt tasakaalus. Kuna üleilmse majanduse tervis paistab tugevnevat, on turud riskide puhul viimastel kuudel keskendunud pigem inflatsioonile, mitte võimalikule majanduslangusele. USA-s ületasid aasta esimese kolme kuu inflatsiooninäitajad prognoose, olles lisaks kõrgemad eelmise aasta neljanda kvartali näitajatest. Loodetust kiirem inflatsioon lükkas intresside langetamise tõenäosuse kaugemale tulevikku ja tõi lauale spekulatsiooni, et Föderaalreserv on järgmise sammuna sunnitud intresse hoopis tõstma. Föderaalreservi viimane, mai alguses toimunud koosolek andis turgudele siiski rahustava sõnumi, et keskpankurite hinnangul inflatsioon endiselt aeglustub ja praegune intressimäär on selle aeglustumise jätkumiseks piisavalt kõrge.
Inflatsioonitempo pidurdumise tõenäosust toetavad USA aprilli tööturunäitajad, mis on oodatust nõrgemad ja iseloomustavad tööturu jahenemist. Me peame kaaluma riske mõlemal poolel: inflatsioon võib küll olla endiselt liiga tempokas ja uuesti kiireneda, kuid pikka aega kõrgel püsivate intresside tõttu ei saa täielikult välistada ka majanduslanguse stsenaariumit.
Pullituru lõppu veel ei paista. Kuigi keskpankade intressikärped on lükkunud edasi, on üleilmse majanduse pehme maandumine endiselt meie põhistsenaarium. Euroopa majandus näitab kosumise märke, kuid on USA-ga võrreldes siiski palju kehvemas seisus. Seetõttu on ka inflatsioon Euroopas tõhusamalt aeglustunud, mis võimaldab Euroopa Keskpangal alustada intressimäära alandamist Föderaalreservist varem (tõenäoliselt juba juunis) ning elavdada sellega majandust. Lisaks kavandab Euroopa Liit majanduse stimuleerimiseks mitmesuguseid poliitilisi meetmeid, sealhulgas ühist energia- ja kaitsekulutuste rahastamist. Ka Hiina kaalub mitmeid eelarvemeetmeid sealse kinnisvaraturu ja majanduse toetamiseks.
Seega on üleilmne majanduse makropilt selgelt paranemas, kuid hoogsam taastumine vajaks esiteks keskpankade leebemat rahapoliitikat ning teiseks täiendavaid eelarvestiimuleid eelkõige Euroopas ja Hiinas. Hea uudis on see, et käesoleva aasta vaates on raske leida põhjust, mis võiks murda 2022. aasta oktoobris alanud pullituru trendi. Riskiteguritest on endist viisi fookuses inflatsioon, intressid ja geopoliitiline olukord.
Sander Danil
SEB privaatpanganduse strateeg