Jõulud on andmise aeg, ent head saab teha igal ajal
Jõulukuul kogub hoogu heategevus, kuid paljud vabatahtlikud teevad head terve aasta vältel. Nende tunnustamiseks tähistati 5. detsembril rahvusvahelist vabatahtlike päeva. Vabatahtlikku tööd soodustab ka SEB, andes oma töötajatele ühe päeva aastas sotsiaalselt vastutustundlikuks ja vabatahtlikuks tegevuseks. SEB personali ja koolituse divisjoni direktor Margit Pugal selgitab, miks nad seda tööandjana võimaldavad ning kolm panga meeskonda jagavad oma kogemuslugusid.
„SEB-s usume, et iga heategu muudab maailma paremaks paigaks. Seepärast võimaldame töötajatele juba 2018. aastast vabatahtliku töö päeva, mis annab võimaluse ühiskonna arengusse panustada. Meil on hea meel, et seda võimalust kasutab üha rohkem töötajaid. Heategevus ja andmine pakub rõõmu nii saajale kui andjale, sest aidates teisi, teed heateo ka endale ise. Peresõbraliku tööandjana julgustame töötajaid näitama head eeskuju oma lastele. Lisaks toetab heategevuses ja vabatahtlikust tööst osavõtt üldist vaimset heaolu ning töö- ja eraelu tasakaalu,“ selgitab Pugal.
Pugal lisab, et vabatahtliku töö päeva kasutamine kasvas hüppeliselt 2022. aastal, mil paljud töötajad soovisid toetada Ukraina sõja põgenikke ja sõdureid. „Möödunud aasta oli erakordne, mistõttu töötajaid said tavapärase ühe tööpäeva asemel kasutada kaht tööpäeva vabatahtlikuks tööks. Näiteks käidi abiks nii Eesti Punasel Ristil annetatud kaupa sorteerimas kui ka kamuflaaž-varjevõrke punumas,“ meenutab Pugal.
Töö teist laadi pangas
SEB väike ja keskmise suurusega ettevõtete müügijuht Kristi Kartus jagab oma vabatahtliku töö kogemust Toidupangas. „Enamik meist on vabatahtliku töö päevi ka varem kasutanud, küll aga oli Toidupank uudne kogemus. Ja miks mitte proovida tööd ka teist laadi pangas? Peab tõdema, et kuigi töö oli tempokas, siis oli see väga hea vaheldus istuvale kontoritööle ning meie tiimitöö sujus ladusalt. Abivajajate järjekord oli väga pikk, mis näitab, et Toidupanga töö on igati vajalik ja tänuväärne. Inimestele võib olla lihtne toidukott kord nädalas suurem väärtus kui me arvatagi oskame ja meil on hea meel, et saime ka omapoolse panuse anda,” ütleb Kartus.
Jääkaru Frida sai tänu SEB laenuekspertidele puhtama õueala
Kui vabatahtlik töö Toidupangas oli tempokas, siis jääkaru õueala korrastamine Tallinna Loomaias hõlmas endas ka ootamist. „Esmalt tuli ligi 40 minutit aega parajaks teha, kuniks õnnestus jääkaru siseruumi meelitada. Seni tutvustati meile reegleid ja räägiti ohtudest. Esimesed sammud jääkaru aedikus olid kõhedad, kuid saime hakkama,” räägib SEB laenuekspertide grupijuht Reine Lehtaru. "Võtsime maha puuvõsa, mis Frida suplust basseinis segas ning tõmbasime välja suured maltsad, mis vaatevälja piirasid. Õueala sai ilus ja juba viis minutit peale meie lahkumist tuli Frida taas välja päikeselist päeva nautima. Preemiaks ootasid teda porgandid, kuid esmalt nuusutas Frida kõik võõrad lõhnad üle. Seejärel läks ta ujuma ning tegi meile vee-etenduse. Loomaaias käisime vabatahtlikku tööd tegemas teist aastat ning kindlasti lähme veel. Väga eriline kogemus,“ meenutab Lehtaru.
Mõnus päev tiimiga looduses andis väikese panuse maailma puhtamaks saamisele ning preemiaks kotitäie seeni
Septembrikuus toimunud Maailmakoristuspäeva raames otsustasid SEB andmete ja strateegiliste muutuste osakonna töötajad anda oma panuse Pääsküla raba puhastamisele. „Meie ülesandeks oli koristada kahe kilomeetri pikkune lõik ja metsatee ääred. Esimene hämming oli, et kus see prügi nüüd siis on, ning algul tundus, et peamine aur läheb seekord hoopis seentele ja muudele metsaandidele. Peagi selgus, et meie „hirm“ oli asjatu. Tõime välja nii vanu rehve, värvi- ja klaaspurke kui ka madratseid ja mööblijuppe. Suurimaks väljakutseks osutus aga väga suur kogus musta kilet (kahtlustame, et terve rull), mis oli metsa maetud ning mille välja saamiseks oli Saku vald sunnitud meile saatma täiendavat abijõudu,“ kommenteerib kogemust SEB teeninduskvaliteedi juht Anniki Toming. „Päeva tulemusena korjasime kokku pool konteinerit väikeprügi ning lisaks järelkäru täis autorehve. Tiimina saime veeta mõnusa päeva looduses, aidata kaasa maailma puhtamaks saamisele ning kotitäie seeni,“ võtab Toming kogemuse kokku.
Vabatahtlike tööpõld on lai
Pugal sõnab, et need on vaid mõned näited vabatahtliku töö võimalustest. „Vabatahtlikele leidub alati tööd. Aastate jooksul on SEB töötajad istutanud 4000 kuuseistikut Kilingi-Nõmme metsadesse, korrastanud nii Tallinna Loomaaia, Tallinna Botaanikaia, Eesti Vabaõhumuuseumi territooriume kui ka loomade varjupaikasid ja jalutanud nende elanikega. Ühtlasi on nad oma panuse andnud ratsakoolides, lastelaagrites ning erinevate spordisündmuste, laulu- ja tantsupeo ning Baltikumi suurima jätkusuutlikkuse festivali Impact Day korraldusse. Nende kaasabil on puhastatud mitmeid ruutkilomeetreid puisniite ja kalmistuid ning metsa- ja rannaalasid üle Eesti. SEB kolleegid on olulise panuse andnud ka koolides rahatarkuse ning karjääriõpetuse tunde läbi viies ja tegutsedes MTÜ Abi Üksikvanematele juures,“ toob Pugal mitmeid näiteid vabatahtlike tööst.
Lisainfo:
Kristi Jänes
kommunikatsioonijuht
turunduse ja kommunikatsiooni divisjon
SEB
Tornimäe 2, 15010 Tallinn
telefon +372 665 5399
mobiil +372 5569 0616
e-post kristi.janes@seb.ee