Marleen Aasa ja Kristjan Kerese igapäevaseid toimetusi iseloomustab minimalism
Loodussõbralikuma eluviisi suunas liikumine algas ettevõtlike keskkonnaentusiastide ja kodublogijate Marleen Aasa ning Kristjan Kerese jaoks juba 20-ndate alguses. Täna on sellest saanud elu loomulik osa. Kõige paremini iseloomustab nende igapäevaseid harjumusi minimalism, nii toitumisharjumuste, eluaseme, transpordi kui ka ostudega seotud valikutes.
Rääkides oma teekonnast keskkonnasõbralikuma eluviisi suunas, ütles Marleen, et see algas väikeste sammudega. „Mäletan väga hästi seda hetke, kui ma 20-ndate alguses Londonisse kolisin ja sealses toidupoes olnud plastikpakendite hulk tekitas kohe küsimusi, sest tol ajal ma Eestis midagi sellist ei kohanud. Puuviljad olid pakendatud eraldi kiledesse, mõned tooted lausa topelt plastikusse. Minu teadlikkus, märkamine ja vastutus on kasvanud viimase 10 aasta jooksul ja tunnen, et siit on edasi veel palju minna,“ ütles Marleen.
„Minu jaoks oli märgilise tähtsusega film Ebamugav Tõde (An Inconvenient Truth), mida vaatasin esimest korda keskkooliajal. See andis lühidalt ja kriitiliselt edasi sõnumi, et kliimamuutus on reaalne ja ainult inimene ise üksikindiviidi tasandil saab selle vältimiseks midagi reaalselt ära teha. See teema kõnetas mind juba siis ja mäletan siiani, kuidas ühikas elades kohe sportlikust hasardist näiteks kraanivee tarbimist miinimumini üritasin viia. Aja jooksul on lisandunud palju inimesi, raamatuid, reise ja filme, mis kõik on selle teema olulisust minu jaoks ainult kasvatanud,“ lisas Kristjan.
Keskkonnaga arvestamisest on saanud elu loomulik osa
Marleeni ja Kristjani jaoks on keskkonnaga arvestamisest saanud täna elu loomulik osa. „Igal otsusel, liigutusel ja ostul on oma keskkonnajalajälg, millega arvestame. Analüüsime, mida sööme, mida sorteerime, millist transporti kasutame, kuidas veidigi vähem pakendeid kasutada, kuidas kodu mõistlikult kütta, millised ostud sootuks tegemata jätta ning mida saame ise teisele ringile anda,“ sõnas Marleen.
„See kõik on juba nii harjumuspärane, et toimub justkui automaatselt. Minimalism on ilmselt sõna, mis võtab meie harjumused kõige paremini ühe sõnaga kokku, hõlmates endas kõike, mis eeldab optimaalset ressursikasutust: vee- ja elektritarbimine, uute riiete ostmine, taaskasutus ja pakendiringlus,“ täiendas Kristjan.
Mõõtes mobiilirakenduses MinuJalajälg | SEB oma keskkonnajalajälge saab Marleen tulemuseks 2,1 tonni CO2e aastas, mis on võrreldes varasemate aastatega kindlasti oluliselt tagasihoidlikum. „Eelmisel aastal me ei teinud pikki lennureise. Tegin huvi pärast testi ka selliselt, kui oleksin lennanud tavapäraselt nagu enne koroonakriisi, siis oleks jalajälg olnud umbes 15 tonni CO2e aastas - see vahe on üüratu,“ tunnistas Marleen
„Minu jalajälg oli 2,7 tonni CO2e aastas. Kuigi meie harjumused on Marleeniga sarnased, siis minu oma on suurem tänu diiselautole, mis suurendab jalajälge märkimisväärselt. Pean samuti tõdema, kui me oleks ka viimastel aastatel saanud reisida ja lennata sama palju kui varem, siis oleks see jalajälg kohe mitu korda suurem, mis paneb täitsa mõtlema, et milline on üks jätkusuutlik ja keskkonnasõbralik reisimisviis,“ ütles Kristjan.
Kuidas oma keskkonnajalajälge vähendada?
Marleen tõdes, et oma keskkonnajalajälje vähendamiseks saaksid nad astuda üsna konkreetsed sammud. „Pikemas perspektiivis saaksime diiselauto välja vahetada elektriauto vastu ja majale paigaldada päikesepaneelid. Samuti valida endale pensionifondid, mis investeerivad rohefondidesse. Igapäevastest harjumustest võiks eelistada kodumaiseid puhkuseid ja kodumaist toodangut ning kokkuvõttes tarbida veelgi vähem. Oleme juba täna väga minimalistliku elustiiliga ja eelistame taimset toitu, aga kindlasti saab siin väikeseid samme veelgi teha. Tegelikult saab igaüks oma jalajälge märkimisväärselt vähendada, kui ta tarbib kasvõi ühe taimse toidu nädalas,“ rääkis Marleen.
Kristjan nõustus, et nad saaksid eelistada veelgi rohkem kodumaist, vähendada pakendeid ja rohkem taaskasutada, sõita vähem autoga ja rohkem jalgrattaga, eelistada pikematel reisidel rongi, valida taastuvenergia lahendusi ning jagada oma positiivseid harjumusi teistega.
Kokkuvõttes tunnistas Marleen, et kliima soojenemine on nii mastaapne teema ja tihti tundub, et mis siin ikka indiviidi tasandil teha saab, aga saab. „Iga väike samm on parem kui mitte midagi teha! Julgustan kõiki analüüsima enda jalajälge ja tegema kasvõi minisamme, et aastate jooksul head harjumused ja teadlikud valikud kasvaksid. „Iga muutus elus algab ju eelkõige endast!“ lisas Kristjan.
Rohkem näpunäiteid ja nippe selleks, kuidas oma süsiniku jalajälge vähendada ja liikuda keskkonnasõbralikuma eluviisi suunas leiab mobiilirakendusest MinuJalajälg | SEB või MyFootprint | SEB. Uus praktiline tööriist on kättesaadav kõigile – selleks ei pea olema SEB mobiilirakenduse kasutaja ega panga klient. Tasuta rakenduse saab mobiiltelefoni alla laadita Google Play ja App Store platvormidelt. Mobiilirakendus mõõdab elustiilist ja tarbimisharjumustest lähtuvat isiklikku süsiniku jalajälge viies valdkonnas: toitumisharjumused, eluase, liikumine kodust tööle ja tagasi, pikamaareisid ning ostud.
Lisainfo:
Maarja Kalamas
kommunikatsioonijuht
SEB Pank
mobiil +372 5304 5743
aadress Tornimäe 2, 15010 Tallinn
e-post maarja.kalamas@seb.ee