Murdosa väärtpaberid – kasutamata potentsiaal investeerimismaastikul
Vaid paar protsenti investeerijatest omab finantsinstrumentidest enim teadmisi murdosa aktsiatest, mis võimaldavad investeerida kõrge osaku hinnaga ettevõtetesse pisikeste tükkide haaval. SEB kogumise, investeerimise ja pensioni valdkonna juht Elisabet Visnapuu avab, millised on murdosa väärtpaberite eelised ning missugusele investorile need sobivad.
SEB korraldatud uuringus selgus, et kõikidest finantsinstrumentidest omavad investeerijad enim teadmisi aktsiate-, kinnisvara- ning kolmanda samba pensionifondide kohta. Viimaste aastate jooksul on tuntud finantsinstrumentide kõrvale tekkinud aga täiendav võimalus – murdosa väärtpaberid (aktsiad ja ETF-id ehk börsil kaubeldavad fondid), millest omab täna teadmisi alla 5% investeerijatest.
Mis on murdosa väärtpaberid?
Murdosa aktsia või ETF on väärtpaberi väike osa, mis sobib investorile, kellel ei ole võimalik osta kõrge hinna tõttu tervet aktsiat või ETF-i osakut. Näiteks, kui mõne ETF-i hind on turul 100 eurot ja see on saadaval ka murdosakuna, saab selle osta ühe euroga, omades sellest ETF-ist vaid üht väikest tükki. Selliselt on investoril võimalik osta maailma suurimate ettevõtete populaarseid kvaliteetosakuid vaid mõne euro eest. Pisikesi investeeringuid on seejuures võimalik enamasti teha regulaarselt ja automaatselt, hajutades seeläbi ostutehinguid pikema perioodi peale.
Miks on murdosa väärtpaberitesse investeerimine vähetuntud?
SEB korraldatud uuringust selgus, et 34% vastajatest ei ole kuulnud varasemalt murdosa väärtpaberitesse investeerimisest ning ligi viiendik tõi välja, et nad sooviksid sellest rohkem teada.
Peamine põhjus, miks murdosa väärtpaberitesse investeerimine ei ole laialt levinud, on nende uudsus - investeerimisvõimalus jõudis Eestisse alles mõned aastad tagasi. Kuigi uued finantsinstrumendid võivad tunduda algselt huvitavad, ollakse neisse veel praeguseni investeerides pigem ettevaatlikud.
Kellele on murdosa väärtpaberid mõeldud?
Murdosa väärtpaberid sobivad nii alustavale- kui ka juba kogenud investorile. Kuna tükikeste haaval väärtpaberite ostmine ei vaja suurt stardikapitali, kusjuures on üldjuhul võimalik alustada juba ühest eurost, on see algajale investorile hea võimalus oma portfelli loomisega alustamiseks. Samuti võimaldab väikeste murdosade lisamine olemasolevasse portfelli investeeringuid hajutada. Alates 2024. aasta maikuust on võimalik murdosadena investeerida ka SEB-s, kasutades mikroinvesteerimist, mille vahendusel saab raha paigutada ETF-ide murdosadesse juba alates ühest eurost.
Millised on murdosa väärtpaberitesse investeerimise riskid?
Murdosa väärtpaberite puhul on riskid seotud üldjuhul samade väärtpaberite riskidega. Täiendavalt tasub samuti arvesse võtta, et murdosakuid ei ole võimalik tavapäraselt teise maakleri või teenusepakkuja juurde ümber viia, vaid need tuleks maha müüa ning teha järgnevad ostutehingud uue maakleri juures.
SEB tarbijauuring toimus 2024. aasta mais ning uuringu viis läbi uuringufirma Norstat. Uuringus osales 1000 Eestis elavat inimest vanuses 18-59 aastat.
Eelnev teave on informatiivse iseloomuga ja seda ei tohi käsitleda investeerimisalase soovituse andmise või nõustamisena ega toote või teenuse pakkumisena. Enne investeerimisotsuse tegemist palume hoolikalt tutvuda väärtpaberi tingimuste ja muu olulise teabega, investeerimisega seotud riskidega ning hinnata investeeringu asjakohasust ja sobivust. Investeerimisega võib kaasneda maksukohustus. Üldine teave investeerimise ja väärtpaberite kohta on kättesaadav AS-i SEB Pank investorkaitse veebilehelt: Investorkaitse | SEB. Küsimuste korral tuleks pöörduda panga klienditeenindaja või oma maksu-, finants- või õigusnõustaja poole.
Lisainfo:
Maarja Kalamas
Kommunikatsioonijuht
Erakliendi valdkond
maarja.kalamas@seb.ee