Noored küsivad, ekspert vastab: 4 küsimust rahatarkusest
Kuidas oma raha paremini planeerida, investeerimisega alustada või targalt kulutusi teha? SEB eraklientide segmendi projektijuht Victoria Tkatš vastab noorte enim küsitud rahatarkuse teemalistele küsimustele.
Kuidas valmistuda rahaliselt iseseisvaks eluks?
Tasub meeles hoida, et rahaline iseseisvus ei ole ühekordne sündmus, vaid pidev areng, mis algab väikestest teadlikest sammudest ja järjepidevusest. Esimene samm sel teekonnal võiks olla praeguse olukorra kaardistamine ehk eelarve koostamine. Eelarve aitab jälgida, millised on igakuised sissetulekud ja väljaminekud, et seeläbi teha teadlikke valikuid ja ka koguda. Eelarve koostamiseks on mitmeid võimalusi – alustades lihtsatest märkmetest paberil kuni mobiilirakenduste ja valemitel töötavate tabeliteni, näiteks Excel.
Rahaasjade kaardistamisel on võimalik alustada näiteks 50-30-20 reegli rakendamisega, kus maksimaalselt 50% netosissetulekust kulub vajadustele (üür, toit, tervis), 30% soovidele (meelelahutus, hobid, väljas söömine) ja 20% läheb kogumiseks ning investeerimiseks. See tekitab selge raamistiku, mille abil on võimalik oma seniseid harjumusi muuta. Eelarve loomiseks on võimalik kasutada näiteks SEB eelarve tööriista.
Kui tekib selge ülevaade oma raha liikumisest, on lihtsam näha, kus saaksid kulutusi kärpida. Isegi kui saad alguses koguda väikeste summade haaval, oled vähemalt alustanud. Elu ei ole alati etteaimatav, aga kui sul on “meelerahufondi” raha kõrvale pandud, saad tunda end finantsiliselt mugavamalt ka siis, kui peaks tekkima mõni ootamatu kulutus.
Kui on olemas plaan ja suudad juhtida oma raha, on võimalik hakata kasvatama finantsilist kindlustunnet. Alusta täna, tee väikeseid samme ja näed aja jooksul, kuidas iseseisvud.
Kuidas saada rikkaks?
Rikkaks saamine ei tähenda ainult suuri tuluvooge, vaid ka teadlikku raha juhtimist. Üks tee rikkuse poole saab olla ettevõtlus. Noorelt ettevõtlusega alustamine annab kogemuse, enda ideede müümise oskuse ning loomulikult võimaluse teenida tulu. Junior Achievement Eesti programmides, näiteks Õpilasfirma ja Minifirma, saab noor alustada ettevõtlusega juba koolis, õppides äri tegemise aluseid ja arendades ettevõtlikkust.
Ettevõtlus on pidev õppimisprotsess, kus tuleb arvestada turu vajaduste ja klientide ootustega. Samuti on oluline olla järjepidev ja valmis oma vigadest õppima, et luua midagi pikaajalist ja kasumlikku nii endale kui ühiskonnale.
Millised on kõige lihtsamad viisid investeerimisega alustamiseks?
Investeerimine ei pea olema keeruline, eriti kui alustad väikeste summadega. Üks lihtsamaid viise investeerimiseks on investeerimisfondid, kus raha jagatakse mitme ettevõtte aktsiate või teiste varade vahel, et vähendada riske. Paljud pangad pakuvad algajatele sobivaid investeerimisfondide valikuid.
Kui otsustad aktsiatesse investeerida, siis on soovitatav alustada väikeste summadega ja olla valmis, et investeeringud võivad lühiajaliselt kõikuda. Kõige tähtsam on mitte investeerida rohkem, kui saad endale kaotada lubada ja investeerida regulaarselt. Strateegia kujundamisel on oluline välja valida sobivad investeerimisvõimalused vastavalt personaalsetele eesmärkidele.
Kuidas mitte tunda survet, kui teistel on rohkem raha või kallimad asjad?
Vahel võib jääda mulje, et raha ümber käib üks lõputu võistlus, et kellel on rohkem asju või kallimad brändiriided. Tegelikult võiks mõelda, et võidab see, kes suudab oma rahaga teha teadlikumaid valikuid ning oma unistusi ja plaane ellu viia. Kõige tähtsam on teha rahalised otsused vastavalt oma vajadustele, mitte selle järgi, kuidas käituvad teised.
Tasub meeles pidada, et raha on tööriist ning ükski ühiskonnasurvest tulenev uus ost ei tasu end ära, kui see ei vii sind su eesmärkidele lähemale. Oluline on teada, et oma teekonnal on palju toredam mängida oma mängureeglite järgi.
Eelnev teave on informatiivse iseloomuga ja seda ei tohi käsitleda investeerimisalase soovituse andmise või nõustamisena ega toote või teenuse pakkumisena. Enne investeerimisotsuse tegemist palume hoolikalt tutvuda väärtpaberi tingimuste ja muu olulise teabega, investeerimisega seotud riskidega ning hinnata investeeringu asjakohasust ja sobivust. Investeerimisega võib kaasneda maksukohustus. Üldine teave investeerimise ja väärtpaberite kohta on kättesaadav AS-i SEB Pank investorkaitse veebilehelt: Investorkaitse | SEB. Küsimuste korral tuleks pöörduda panga klienditeenindaja või oma maksu-, finants- või õigusnõustaja poole.