Praktilised sammud finantsiliselt edukaks aastaks
Uus aasta ei ole pelgalt järgmine peatükk kalendris, vaid aeg, mil vaadata tagasi möödunud aastale, analüüsida tehtut ning seada sihid uutele eesmärkidele. SEB eraklientide segmendi projektijuht Victoria Tkatš jagab praktilisi nõuandeid, kuidas muuta eesolev 2025. aasta edukaks finantsaastaks.
1. Alusta investeerimist iseendasse
Finantsstabiilsuse saavutamiseks alusta investeerimisest isiklikesse oskustesse ja arengusse. Uute oskuste omandamine, erialase täiendõppe läbimine või isiklike arengueesmärkide püstitamine võivad viia karjääri uutesse kõrgustesse, kuid ei tasu unustada, et kasvu ja arengu saavutamiseks on vajalik panustada nii aega kui ka rahalisi ressursse.
Erinevad kursused ja koolitused, näiteks tehnoloogia, turunduse, juhtimise või mõnes teises valdkonnas aitavad suurendada töötaja väärtust tööandja silmis ja tööturul üldiselt. Esmalt mõtle, millised oskused on sinu erialal hetkel kõige nõutumad ja kas need on kooskõlas sinu huvide ja karjäärieesmärkidega. Üks lihtne viis selleks on uurida töökuulutusi, et näha, milliseid oskusi ja kogemusi tööandjad otsivad, ning suunata oma areng vastavalt turu nõudmistele ja isiklikele eesmärkidele.
2. Kulude jälgimiseks ja planeerimiseks pea eelarvet
Finantsilise mugavuse saavutamine ei tähenda ainult rohkem raha teenimist, vaid ka igapäevast tarka raha haldamist. Raiskamise asemel püüa oma raha mõistlikult kasutada ning panusta aega teadmiste laiendamisesse, et mõista paremini kulude optimeerimist ja võimalusi raha kasvatamiseks.
Väga oluline on arendada rahalist vastutustunnet ja õppida, kuidas koostada eelarvet, jälgida ja planeerida oma kulutusi ning säästa ja investeerida (siinkohal on abiks SEB Eelarve tööriist). Kui mõistad, kuhu raha kulub, kuidas seda juurde teenida, targalt hallata ja kasvatada, on võimalik elada finantsiliselt mugavat elu ning sammuda lähemale oma unistustele.
3. Säästa ootamatuste jaoks
Ootamatusteks ettevalmistumine on oluline samm rahaliselt stabiilseks eluks. Meelerahufond tuleks hoida eraldi kontol, mis on mõeldud ainult ootamatute olukordade katteks, näiteks ajutine sissetuleku kaotus. On oluline, et meelerahukonto oleks likviidne ehk sellele oleks kiire ja lihtne juurdepääs. Meelerahufondi hoiustamiseks sobiv koht on näiteks kõrgema intressiga kogumishoius ning fondi suurus võiks olla kolme kuni kuue kuu sissetuleku summas.
4. Tee samme oma sissetuleku suurendamiseks
Sissetuleku suurendamiseks tasub mõelda ka sellele, kuidas oma olemasolevat raha teenima panna. Investeerimine võib olla pikaajaline strateegia, mis aitab oma raha kasvatada ja teenida passiivset tulu. Olgu selleks aktsiatesse investeerimine, kinnisvara ostmine või muud investeerimisvõimalused – kui teha teadlikke investeerimisotsuseid, võib see avada täiendava rahavoo.
Leia sel aastal ka viise, kuidas oma palganumbrit kasvatada näiteks ettevõtluse, palgaläbirääkimiste või uute töövõimaluste otsimise kaudu - aasta alguses on hea aeg enda plaan läbi mõelda.
Kui oled juba mõnda aega oma ametikohal töötanud ja sinu panus ettevõttele on märgatav, võiksid kindlasti kaaluda palgatõusu küsimist. Kindel ettepanek ja põhjendatud argumentatsioon, miks väärid kõrgemat palka, võivad viia soovitud tulemuseni. Kui oma praegusel töökohal pole palgatõus võimalik, tasub uurida uusi töövõimalusi, mis pakuvad paremat tasu või kõrgema tasemega ametikohti.
On oluline võtta vastutus oma rahaasjade eest ja astuda teadlikke samme. Pidev teadmiste laiendamine, oma oskuste täiendamine ning nutikad investeerimisotsused saavad aidata tagada mitte ainult suurema sissetuleku, vaid saavutada eesmärke ja elada mugavamalt. Tasub avada end uutele ideedele, võtta vastu väljakutseid ja unistada suurelt, sest igaühe finantsteekond on tema enda kujundada.
Lisainfo:
Anna-Leena Rämson
Kommunikatsioonispetsialist
SEB Pank
Telefon +372 53025220
Tornimäe 2, 15010 Tallinn
anna-leena.ramson@seb.ee
www.seb.ee