Rahatarkuse kuus toimub koolides üle saja külalistunni ja ligemale 4000 koolinoort koguneb virtuaalkonverentsile
Märtsis toimub Eestis traditsiooniline rahatarkuse kuu, mille eesmärk on juhtida tähelepanu sellele, kuidas käia ringi rahaga, et raha ei juhiks inimeste elu, vaid inimesed oma rahaasju. Kuu aja jooksul on Eesti pankade ja rahandusministeeriumi töötajatel kavas anda koolides enam kui sada külalistundi, samuti toimub kolmandat korda virtuaalne rahatarkuse konverents koolinoortele. Lisaks saavad õpilased panna oma teadmised proovile rahaviktoriinil, mille 13-15-aastased võitjad lähevad Eestit esindama Brüsselisse Euroopa Liidu ülesele rahatarkuse võistlusele.
Märtsikuu jooksul jõuavad oma ala tegijatest külalisõpetajad kümnetesse koolidesse kõikjal Eestis. Juttu tuleb nii eelarvestamisest ja säästmisest, ettevõtlusest, investeerimisest kui laenudest. Külalistunde aitab korraldada MTÜ Tuleviku Tegijad (endine Tagasi Kooli), kes juba aastaid on Eesti koolides nii füüsilisi kui virtuaalseid külalistunde läbi viia aidanud. „Õpetajate ja õpilaste huvi rahatarkuse vastu on suur. Eelnevad aastad on näidanud, et koolid tahaksid tunde rohkemgi, kui külalisõpetajad neid anda jõuavad. Seetõttu ootame lisaks pangatöötajatele koolidesse kõiki inimesi, kellel on rahatarkuse vallas kogemusi jagada,“ ütles Tuleviku Tegijate tegevjuht Teibi Torm. „Kui viimasel ajal on olnud väga suur huvi investeerimisteemade vastu, siis tänavune aasta on veidi teistsugune – kiire hinnatõus ja euribori tõttu kerkivad laenuintressid on jõudnud ka koolinoorte argipäeva. Räägime koolides tänavu kindlasti palju sellest, kuidas oma rahaasju juhtida, et ka keerulistel aegadel toime tulla,“ lisas Pangaliidu rahatarkuse toimkonna juht Mari-Liis Jääger. „Kui mullu andsid üle 70 külalisõpetaja märtsikuus 107 rahatarkuse tundi ning jõudsime 61 kooli, siis tänavu tahame jõuda 70 kooli ja anda vähemalt 130 tundi.“ Rahatarkuse kuul toimub gümnasistidele ka neli rahatarkuse e-tundi, millest saab osa võtta reaalajas. E-tundides räägitakse laenamisest, hoiuste tagatusest, finantsinstitutsioonide usaldusväärsuse hindamisest ja makromajandusest. Õpetajad saavad oma klassid tundidesse registreerida siin.
23. märtsil toimub kolmandat korda põhi- ja keskkoolinoortele suunatud virtuaalne rahatarkuse konverents, kus juba praeguseks on end kirja pannud pea 4000 koolinoort. „Koroonaperioodil esimest korda aset leidnud konverents on noorte ja õpetajate seas sooja vastuvõtu osaliseks saanud,“ sõnas Jääger. Tänavu kannab konverents pealkirja „Kas mina juhin raha või juhib raha mind?“. Üritusel saavad sõna investor Marko Oolo, räppar Reket, kohtutäitur Risto Sepp, psühholoog Elina Kivinukk, inspiratsioonikõneleja ja koolitaja Peep Vain ning rahaasjade käitumusliku vaate uurija Leonore Riitsalu. Oma kogemusi jagavad ka mullused edukad õpilasfirmad. Üritust juhib aasta investor ja podcastide Rahareede ja Blondcast saatejuht Katri Teller. Konverents lõpeb virtuaalse viktoriiniga, mille võitjad 13-15-aastaste vanuseklassis esindavad Eestit maikuus Brüsselis toimuval üle-euroopalisel rahatarkuse viktoriinil. Konverentsile saab registreeruda ja selle kohta rohkem lugeda siin.
Rahatarkuse kuu raames toimub ka muid rahatarkuse edendamisega seotud tegevusi. Finantsinspektsioon korraldab koomiksikonkursi „Raharöövlid“, kuhu oodatakse igas eas kooliõpilaste võistlustöid. Konkursi eesmärk on tõsta noorte finantsteadlikkust riskidest, millega nad oma rahaasju ajades täna või tulevikus kokku võivad puutuda. Kindlustusseltside Liit aga etendab koostöös teadusteatriga KVARK esmakordselt kindlustusteemalisi etendusi "Kindlustus põnevaks!" 7.-12. klassi õpilastele üle Eesti. Rahatarkuse kuu jooksul ootavad Eesti Pank, finantsinspektsioon, pangaliit ja rahandusministeerium nominente rahatarkuse edasiviijate tunnustamiseks. 5. aprillini saab esitada kandidaate rahatarkuse õpetaja, edendaja ja aasta rahatarkuse teo kategooriates. Võitjatele antakse auhinnad üle juunikuus. Nominente saab esitada siin.
Lisainfo:
Enn Riisalu
Eesti Pangaliit
Maakri 30, 10145 Tallinn
55 277 47