SEB uuring: Eesti lapsevanemad on lõunanaabritest altimad igakuiselt lastele taskuraha andma
SEB juulis korraldatud uuringust selgus, et 50% Eestis elavatest lapsevanematest annavad lapsele igakuiselt taskuraha. Leedu vanematest annab lapsele regulaarselt taskuraha 48% ning Lätis 37%. Kõige enamlevinud on anda lapsele igapäevakulutusteks kuni 20 eurot kuus, sellise summa käib välja võrdselt 39% vanematest Eestis ja Leedus ning Lätis koguni 49% vanematest.
Balti riikide lapsevanemate seas läbi viidud uuringust selgus, et Eesti ja Leedu lapsevanemad annavad lastele taskuraha regulaarsemalt kui Läti lapsevanemad.
„50% Eestis elavatest ja 48% Leedus elavatest lapsevanematest vastasid, et annavad lapsele igakuiselt taskuraha, mida nad saavad oma äranägemise järgi kulutada. Läti lapsevanematest teeb seda 37%,“ tõi uuringu tulemused välja SEB eraklientide segmendi projektijuht Victoria Tkatš.
Aeg-ajalt annavad taskuraha 50% Läti vastanutest ning vähemal määral Eesti (35%) ja Leedu (39%) uuringus osalenud lapsevanematest. Ligi kümnendik Baltikumi lapsevanematest ei anna lastele üldse taskuraha (10% Eesti, 7% Läti ja 10% Leedu).
„Uuringu andmed näitavad, et taskuraha mitteandmine või selle ebaregulaarsus on pigem seotud lapse vanusega – Eesti lapsevanemate puhul on näha trendi, et regulaarset saavad taskuraha pigem vanemad lapsed ning mida väiksem on laps, seda ebaregulaarsemalt ka taskuraha antakse. Nii oli 7-10-aastaste laste vanemate hulgas rohkem neid, kes oma lapsele regulaarselt taskuraha ei anna. Regulaarselt annavad taskuraha ligi kaks kolmandikku (60%) 11-14-aastaste ja üle poole (54%) 15-17-aastaste laste vanematest, samal ajal 7-10-aastaste laste vanemates annab regulaarselt taskuraha vaid veidi üle kolmandiku (38%),“ kirjeldas Tkatš uuringu tulemusi.
Ta lisas, et oli ka neid vanemaid, kes vastasid, et laps teenib oma taskuraha ise. Eestis oli selliseid lapsevanemaid 3%, Lätis ja Leedus 4%. 15-17-aastaste laste vanematest 5% kinnitas Eestis, et nende lapsed töötavad ja teenivad ise raha.
Regulaarne taskuraha aitab arendada lapse rahaplaneerimise oskust
Tkatši sõnul on regulaarse taskuraha andmise praktika pigem osa pere finantside planeerimisest ja ka nii-öelda rahakasutamise kasvatusest. “Lapsed saavad esimesed rahaplaneerimise kogemused järjest nooremas eas. Sageli koguvad juba lasteaiaealised lapsed iseseisvalt raha soovitud mänguasja soetamiseks ning tihti tehakse koos vanematega plaane, kuidas soovitud tulemuseni jõuda,” kirjeldas Tkatš.
Tema sõnul näitavad nii uuringu andmed kui ka perekondade huvi näiteks lapsele pangakonto või kogumishoius avada trendi, et lastele õpetatakse rahatarkust järjest nooremas eas. Seda toetavad ka viimasel kümnendil ilmunud temaatilised raamatud ja mängud, mis aitavad lastel mänguliselt rahaga toimetamist õppida.
Taskuraha, mida lapsed saavad oma äranägemise järgi kulutada, on uuringu põhjal kolmes Balti riigis suuruselt üsna sarnased. Pisut vähem taskuraha saavad Läti lapsed. Kuni 20 eurot kuus annavad lapsele igapäevakulutusteks taskuraha ligi pooled (49%) Läti vanematest, samas Eestis ja Leedus käib sellise summa välja võrdselt 39% vanematest.
21-40 euro vahemikku jääb 37% Eesti, 27% Läti ja 34% Leedu lapsevanemate poolt antav igakuine taskuraha. Ligi viiendik (18%) Eesti lapsevanematest annab lapsele igakuiselt taskuraha 41-80 eurot. Lätis ja Leedus annab sellise suurusega taskuraha vastavalt 13% ja 19% lapsevanematest. 5% nii Eesti kui ka Leedu lapsevanemate antav taskuraha jääb vahemikku 81-120 eurot kuus, Lätis antakse sellises vahemikus taskuraha vähem (3% vanematest). Tkatš tõdes, et Eestis on 2% ka neid lapsevanemaid, kes annavad igakuist taskuraha üle 120 euro.
Ka taskuraha suurus on tema sõnul sõltuv lapse vanusest. „Väiksemat, kuni 20-euro suurust taskuraha annavad 48% 7-10-aastaste, 39% 11-14-aastaste ning 27% 15-17-aastaste laste vanematest. 41-80 euro suurust taskuraha annavad 13% 7-10-aastaste, 16% 11-14-aastaste ja 26% 15-17-aastaste laste vanematest. Üle 40 euro suurust taskuraha saavad enamasti üle 15-aastased lapsed,“ tõi Tkatš välja Eesti lapsevanemate vastuseid.
SEB korraldatud uuring toimus 2023. aasta juulis. Uuringu viis läbi Norstat ja kokku vastas uuringu küsimustele Eestis, Lätis ja Leedus 3010 lapsevanemat.
Lisainfo:
Maarja Kalamas
kommunikatsioonijuht
SEB Pank
mobiil +372 5304 5743
aadress Tornimäe 2, 15010 Tallinn
e-post maarja.kalamas@seb.ee