SEB uuring: investeerimisel eelistatakse III samba pensionifonde ja aktsiaid
Eestis investeerimisega tegelevatest inimestest on üle poole oma sääste paigutanud kas III samba pensionifondidesse või aktsiatesse, näitab SEB korraldatud uuring.
Kolmandasse sambasse on investeerinud 56%, aktsiatesse 53% ning investeerimisfondi osakutesse 21% vastanutest. Börsil kaubeldavad fondid ehk ETF-id on oma portfelli valinud 8% ning võlakirjad 7% investoritest.
„Pensioni kolmanda samba investeeringud on viimastel aastatel jõuliselt kasvanud ning samuti on väga paljud investorid sisenenud aktsiaturgudele, nii et uuringu tulemus on selles mõttes ootuspärane. Kasvuruumi on näha börsidel kaubeldavatel ETF-idel,“ ütles SEB jaepanganduse valdkonna juht Ainar Leppänen.
Uuringu kohaselt eelistavad Läti investorid III samba pensionifonde, mida leiab 52% investorite portfellidest. Järgnevad investeerimisega seotud elukindlustustooted (31%) ning aktsiad (17%). Leedus on esikohal elukindlustustooted (43%), millele järgnevad III samba pensionifondid (41%) ning aktsiad (27%).
Leppäneni sõnul näitab Eesti uuring, et ETF-idesse investeerimisel on takistuseks ebapiisavad teadmised – nii arvab ligi kolmveerand investoritest, kes ei ole ETF-idesse veel raha paigutanud. Kakskümmend protsenti ütles, et neil ei ole aega jälgida, mis toimub finantsturgudel ning 19% märkis, et neil ei ole piisavalt sääste ETF-idesse investeerimiseks. „SEB tuleb turule möödunud kevadel väga hea vastuvõtu osaks saanud roboinvestori edasiarendusega - investoritel on nüüd võimalik virtuaalse nõustaja abil paigutada oma raha panga poolt valitsetavasse väärtpaberiportfelli, mis koosneb ETF-idest,“ lisas Leppänen.
Investeerimisega alustamine roboinvestoris võtab vaid 15 minutit. Selle jooksul sisestab klient info oma finantsolukorra kohta, investeerimise eesmärgi ja perioodi, valib jõukohase investeerimisriski ning vastab küsimustele oma investeerimiskogemuse ja -teadmiste kohta. Seejärel hindab virtuaalne nõustaja kliendi olukorda ja annab personaalse investeerimissoovituse.
Roboinvestori personaalne investeerimisnõustamine on klientidele tasuta. ETF portfellidesse saab teha nii ühekordseid kui regulaarseid investeeringuid alates 50 eurost. Neile kohalduvad haldustasu (0,6% aastas) ja jooksvad tasud (0,1-0,17% aastas), mis võivad investeeritud summast moodustada kokku 0,7-0,77% aastas. Kuni juuli lõpuni saavad kliendid paigutada oma raha roboinvestori uutesse ETF portfellidesse haldustasuta.
ETF portfell koosneb börsil kaubeldavatest fondidest, mis sarnanevad tavalisele investeerimisfondile. Peamine erinevus seisneb selles, et ETF-ide tasud on võrreldes tavaliste investeerimisfondidega madalamad ja sarnaselt aktsiatele kaubeldakse ETF-idega börsil.
Lisaks on klientidel võimalik roboinvestoris oma raha paigutada SEB investeerimisfondi osakutesse. Neile kohalduvad haldustasu (0,42% aastas) ja fondi jooksvad tasud (0,53-0,85% aastas), mis võivad investeeritud summast moodustada kokku 0,95-1,27% aastas.
Tänaseks on kolmes Balti riigis roboinvestor nõustanud üle 80 000 kliendi ja investeeritakse keskmiselt ligi 40 euroga kuus.
Roboinvestori kohta leiab lisainfot SEB kodulehelt.
SEB uuring toimus veebruaris 2022. Uuringu viis läbi Norstat ja kokku vastas Balti riikides 3002 inimest vanuses 18-74 eluaastat, neist Eestis 1000. Uuringu valim oli esinduslik vanuse, soo, rahvuse ja regiooni lõikes.
Eelnev teave on informatiivse iseloomuga ja seda ei tohi käsitleda investeerimisalase soovituse andmise või nõustamisena ega toote või teenuse pakkumisena. Enne investeerimisotsuse tegemist palume hoolikalt tutvuda väärtpaberi tingimuste ja muu olulise teabega, investeerimisega seotud riskidega ning hinnata investeeringu asjakohasust ja sobivust. Investeerimisega võib kaasneda maksukohustus. Üldine teave investeerimise ja väärtpaberite kohta on kättesaadav AS-i SEB Pank investorkaitse veebilehelt: Investorkaitse | SEB. Küsimuste korral tuleks pöörduda panga klienditeenindaja või oma maksu-, finants- või õigusnõustaja poole.
Lisainfo:
Maarja Kalamas
kommunikatsioonijuht
SEB Pank
mobiil +372 5304 5743
aadress Tornimäe 2, 15010 Tallinn
e-post maarja.kalamas@seb.ee