Ettevõtetel on hea aeg raha kaasamiseks
Suve algusest alates on Euroopas nii lühi- kui ka pikaajalise raha hind oluliselt langenud. Kui Saksamaa kahe aastase võlakirja tootlus oli viis kuud tagasi üle kolme protsendi, siis nüüd kaubeldakse teda kahe protsendise saagikusega. Mõnevõrra väiksema languse on teinud 10 aastase noteeringu tootlus.
Eeldusel, et ettevõtete riskipreemia on samaks jäänud, võiks madalama kapitali hinna tõttu ka ettevõtted soodsamalt laenu saada. Aasta keskpaigast alates on ka korporatiivvõlakirjade riskipreemia langenud, mis soodustab raha kaasamist veelgi.
Ettevõtted on head aega ära kasutanud
Need, kellel on lisakapitali olnud vaja ja on saanud selle kaasamist endale lubada, on võimalust ka kasutanud. Kui aasta esimeses pooles olid investeerimisjärgu ratinguga eurodes arveldavad ettevõtted kaasanud rahvusvahelistelt kapitaliturgudelt 12.7 miljardi euro väärtuses investeeringuid, siis juba praeguseks on teise poolaasta jooksul võetud 27% rohkem laenu, kui varasema kuue kuu jooksul.
Soodsat aega on kasutanud ära ka Baltimaade ettevõtted. Ainuüksi viimase kolme kuu jooksul on SEB vahendanud 11 jaeinvestoritele kättesaadavat võlakirjade emissiooni, mille käigus on soovitud kaasata kokku 103 miljonit eurot. Kuna kõik emissioonid on olnud edukad ja üle märgitud, siis on korduvalt ka algset emissiooni mahtu suurendatud.
Soov kõrget intressitaset fikseerida
Selle aasta jooksul on raha hind Euroopas langenud keskpanga suunava intressi näol 4% pealt 3.25%ni. Suurele langusele vaatamata oodatakse selleks aastaks veel 0.25% suurust kärbet ning deposiidi määr võiks oma põhja leida 1.75% juures järgmise aasta sügisel.
Viimati olime sarnases olukorras möödunud aasta lõpus. Ka siis nähti järgnevaks aastaks kuut 25 baaspunktilist intresside kärbet ja Saksamaa kümne aastase tootlus oli 2.1% juures. Küll aga on olukord muutunud lühiajaliste võlakirjadega. Saksamaa kahe aasta noteering pole 2022 aasta lõpuust alates kordagi alla 2%st tooltust pakkunud
Erik Laur
SEB kapitaliturgude maakler