Sander Danil: Kas USA aktsiaralli hakkab viimaks raugema?
USA aktsiad kerkisid peale presidendivalimiste tulemuse selgumist uutesse kõrgustesse. Tõusu toetasid head uudised USA majanduse kohta ja investorite veendumus, et Donald Trump muudab sealse majanduse veelgi tugevamaks. Trumpi poliitika kohta on praegu siiski selge ainult see, et mitte miski pole selge ja et sama hästi võib uuel presidendil olla hoopis vastupidine mõju. Turg võib praegu ülehinnata USA järgmise aasta võimalikku kasvu ja alahinnata riske. Tõenäoliselt püsib optimistlik meeleolu vähemalt seni, kuni saame Trumpi plaanidest täpsemalt teada. Ootused Euroopa majandusele on samas üpris tagasihoidlikud ja seetõttu on positiivse üllatuse võimalus siin suurem. Selle üheks eelduseks oleks kindlasti Saksamaa ja Prantsusmaa valitsuskriisi lahenemine. Üldjoontes on lähiaja väljavaade hea, kuid uus aasta toob uusi riske.
Maailma majandus näitab taas paranemise märke. Nagu me mõni kuu tagasi eeldasime, on üleilmne intressimäärade alanemine hakanud makropilti nihutama positiivses suunas. Majanduse elavnemise märke võib näha nii USA-s kui ka mujal. Paraku on Euroopa sellest edenemisest seni kõrvale jäänud. Globaalses pildis paistab Euroopa olevat praegu nõrgim lüli ja siin mängivad oma rolli mitme suurriigi poliitilised kriisid.
Globaalne töötleva tööstuse ostujuhtide indeks kerkis novembris teist kuud järjest, jõudes 50 punktini. Kui kõnealune ettevõtete aktiivsuse indikaator on väiksem kui 50 ehk allpool neutraalset taset, siis räägib see sektori langusest eelneva kuuga võrreldes. Indeksi väärtus üle 50 vihjab sektori kasvule.
Vastav globaalne teenuste sektori indeks püsis novembris mõõdukale kasvule viitava 53 punkti juures ja globaalne koondindeks tõusis 52,4-ni. Võrdluseks: USA ostujuhtide koondindeks kerkis novembris 54,9-ni, samas kui euroala oma jätkas juunis alanud langustrendi ja vajus 48,3 peale. Euroopas ei ole siiski kõik ainult mustades toonides. Mitmed tarbijakindluse uuringud ja pankade laenukasv loovad veidi optimistlikuma pildi.
Turud ootavad ja samas kardavad Trumpi. USA valimistele järgnenud hoogne tõus sealsel börsil viitab investorite usule, et Trump kiirendab USA majanduskasvu. Ettevõtete kindlustunne ja tarbijausaldus on pärast valimisi tugevnenud. Trumpi kasvusõbralik maine tuleneb peamiselt tema lubadustest kärpida makse ja dereguleerida majandust. Samas andis ta valimiskampaania ajal palju erinevaid lubadusi ja mitmed neist ei ole kasvu soosivad.
Praktikas sõltub poliitika kogumõju sellest, milline tasakaal valitseb ühel poolt maksukärbete ja vähesema regulatsiooni ning teiselt poolt tariifide, migratsioonipoliitika ja eelarvekulude kärpimise vahel. Kui uus administratsioon viib päriselt ellu plaani langetada föderaaleelarve puudujääki praeguselt 6% tasemelt poole võrra, siis on majanduskasvu kiirenemisele raske panustada.
Erinevalt aktsiaturust paistab võlakirjaturg olevat kasvu suhtes palju skeptilisem. Kui vaadata Trumpi kokku pandud meeskonda, siis võib eeldada, et reaalne poliitika saab olema võrreldes kampaania ajal lubatuga vähem radikaalne. Erinevad sammud hakkavad tõmbama USA majandust mitmes suunas korraga. Koondmõju loodetavasti soosib kasvu, kuid riske ei tasu alahinnata.
Mida teevad muud turud? Tundub, et investorid on veendunud USA aktsiaturu ülimuslikkuses ja kõik muud turud on jäetud vaeslapse rolli. Seda kinnitavad USA aktsiate tavapärasest suurem osakaal investorite portfellis ja muu maailmaga võrreldes erakordselt kallid hinnad. Arvestades aga USA head majanduskasvu, tootlikkuse tõusu ja innovatsiooni edusamme, on see investorite veendumus valdavalt ka õigustatud.
Euroopas seevastu on ootused majandusele ja ettevõtete kasumikasvule väga ettevaatlikud, sest probleeme siin jagub. Lisaks struktuursetele hädadele, mis tulenevad rahvastiku vananemisest ja ettevõtete madalast tootlikkusest, pärsivad majanduse edenemist ka poliitilised pinged. Valitsuskriisi on paisatud nii Saksamaa kui ka Prantsusmaa. Mõeldes võimalike USA-ga peetavate kaubandusläbirääkimiste peale, on poliitilise stabiilsuse puudumine tõsine riskifaktor. Siia tuleb lisada veel Ukraina sõda ja muud geopoliitilised konfliktid.
Kuna USA turg on hinnastatud kõrgete ootuste najal, aga Euroopa maadleb mudaliigas, siis tõenäosus positiivselt üllatada on Euroopal suurem. Eriti kui peaks tekkima lootuskiir, et Ukraina sõda leiab jätkusuutliku lahenduse. Ootusi võib kergemini ületada ka Aasia turg eesotsas Hiinaga. Sealses majanduses on näha paranemise märke ja üllatusmomenti võivad pakkuda Trumpi plaanitust leebemad tariifid.
Ootame jõulurahu. Trumpi võiduga kaasnenud USA aktsiate tõusulaine võib kesta veel mõnda aega, kuid me ei pane suuri lootusi aastalõpu ralli peale. Arvame endiselt, et Trumpi mõjust olulisem on lähiajal see, mil määral kajastuvad senised rahapoliitilised sammud majandusnäitajate paranemises. Seetõttu keskendume aasta lõpus majanduse olukorrale ja keskpankade tegevusele: detsembris kogunevad oma aasta viimast intressiotsust tegema kõik tähtsamad keskpangad. Euroopa Keskpank juba alandas intressimäära veel 0.25% võrra ja sama oodatakse ka Föderaalreservilt järgmisel nädalal. Hea uudis on see, et ajalooliselt on detsember olnud USA aktsiatele suurima tõenäosusega positiivne kuu. Samas poleks saabuva aasta ebakindluse valguses ka jõuluaegne hingetõmbepaus halb lahendus.
Sander Danil
SEB privaatpanganduse strateeg