SEB tarbijauuring: aina enam soovitakse jõulukingiks elamusi
55% eestimaalaste arvates on jõulukingist tähtsam tähelepanu ja hoolimine ning 41% eelistab kingikotist leida hoopis elamusi, selgus SEB jõuluteemalisest tarbijauuringust. Elamuste kinkimise ja saamise soov on võrreldes eelmiste jõuludega kasvanud 11%.
SEB Baltikumi jätkusuutlikkuse kommunikatsioonijuhi Anna-Liisa Villmanni sõnul kingitakse elamusi seetõttu, et tarbimiskultuur ei paku pikaajalist rahulolu. „Elamusi kingitakse märgatavalt rohkem kui eelmisel aastal. Kui elamusi soovivad kõigis Balti riikides kingiks iseäranis nooremad inimesed, siis vanuse kasvades väärtustatakse kingi asemel enam ka tähelepanu andmist ja hoolimist,“ lisas ta.
Teistest enam ihkavad jõulukingiks elamusi kõrgema palgaga inimesed, sealhulgas tippspetsialistid, kontoritöötajad ja ametnikud. Samuti on suuremad elamuste pooldajad lapsehoolduspuhkusel olijad ning (üli)õpilased.
Piletimüügistatistika põhjal soovivad elamusi kingiks kõik vanusegrupid. „Kuigi saab teha erisusi, et kes mis elamusi eelistab, on tegelikult huvi erinevate sündmuste vastu aasta läbi väga kõrge,” rääkis Piletilevi Groupi juhatuse esimees Sven Nuutmann.
Viiendiku kingieelistus on raha või kinkekaart
SEB uuring näitab, et 22% Eesti elanikest soovib kingiks saada raha või kinkekaarti. „Kuigi raha võib tunduda vähem tähendusrikas jõulukink, siis vähendab see kindlasti tarbetute asjade ostmist - inimene saab ise soetada seda, mida tal päriselt vaja läheb ning kinki ei osteta lihtsalt kinkimise pärast,“ ütles Villmann.
Piletilevi juhatuse esimehe sõnul on kinkepiletite soetamine väga populaarne, eriti jõulude eel ja ajal. „Aasta jooksul ostetakse kingituseks üle 100 000 Piletilevi kinkepileti, 36% just jõulukingituste ostmise perioodil. Piletilevi kinkepilet pakub mitmekülgset valikut kultuurseid elamusi, tänu millele saab kingisaaja valida aastase kehtivusaja jooksul üle 10 000 sündmuse vahel,“ ütles Nuutmann.
Eelmise aastaga võrreldes eelistatakse rohkem ka ise tehtud või käsitööna valminud kingitusi kohalikelt tootjatelt, kusjuures eestimaalased armastavad Balti naabritega võrreldes enam kinke ise meisterdada. „Ehkki jõuludeks eelistatakse kinkida ja saada ka esemeid, on trendina näha, et vaid 18% eelistavad tavapoodidest või kaubanduskeskustest ostetud kinke,” sõnas Villmann.
„Tihti ei ole kestlik valik see, kui toode kingikotis on väiksema jalajäljega või jäetud pakkimata, vaid see, kui toode jäetakse kingi näol ostmata," lisas SEB jätkusuutlikkuse kommunikatsioonijuht.
SEB jõulueelse ostukäitumise uuring viidi läbi koostöös uuringufirmaga Norstat 2024. aasta hilissügisel. Uuringus osales 1000 Eestis, 1003 Lätis ja 1000 Leedus elavat inimest vanuses 18-74 aastat.