Uuring: töökohta panevad lisaks palgale vahetama piiratud karjäärivõimalused ja kehv juhtimine
Madal palk ja piiratud karjäärivõimalused on Eestis peamised põhjused, miks töökohta vahetatakse, näitab SEB tellimusel läbi viidud uuring. Tugevalt tõusevad esile ka töökeskkonnast tulenevad surved. Tööandjat on Eesti ettevõtetes valmis vahetama ligi kolmveerand töötajatest ning kolmandik tegeleb sellega aktiivselt.
Viimasel viiel aastal töökohta vahetanud või seda planeerivatest töötajatest 50% tõid peamise probleemina esile madala töötasu. Piiratud karjäärivõimalusi tõi põhjuseks 34%, millele järgnesid halb juhtimine või kehvad suhted juhtkonnaga (32%).
„Kuigi palgaküsimus on töötajatele kõige teravam, selgus uuringust, et väga suurt kaalu omavad ka töökeskkonna probleemid. Lisaks kehvale juhtimisele tõi ligikaudu veerand vastanutest esile halva tööõhustiku, liiga suure töökoormuse, vähese tagasiside ja tunnustamise ning samuti vähese paindlikkuse töö korraldamisel,“ ütles SEB personali ja koolituse divisjoni direktor Margit Pugal. Tema sõnul mõjuvad atraktiivsena kindlasti tööandjad, kelle visioon on inspireeriv, kes pakuvad huvitavaid tooteid ning kus juba töötavad talendid.
Naised vahetavad tööandjat sagedamini, juhul, kui puuduvad paindlikud töötingimused ning koolitus- ja arenguvõimalused. Samuti siis, kui töötajale antav tagasiside on vähene või puudub. Lisaks on naised altimad lahkuma, kui tööõhustik on ebameeldiv, juhtimine kehv ning kogu organisatsioon jätab kaootilise ja ebaefektiivse mulje. Seevastu mehed lahkuvad sagedamini ettevõtetest, kus puudub ligipääs uusimale tehnoloogiale või ettevõtte visioon ja tooted ning teenused neid ei inspireeri.
Nooremad hindavad inspireerivat tööd, vanemad kolleegid efektiivust
Spetsialistid vanuses 20-40 aastat lahkuvad eelkõige siis, kui töö neid ei inspireeri ning kui nad kahtlevad ettevõtte visioonis ja toodetes. Samuti ajendab neid uut töökohta otsima tööandja tehnoloogiline mahajäämus, paindliku töökorralduse puudumine ja vähesed lisahüved. Vanuserühmas 41-50 on töötajatele vastumeelne ebaefektiivne töökultuur ja liiga suur töökoormus. IT-töötajate seas on lahkumise põhjusteks teistest sagedamini kõige uuema tehnoloogia puudumine ja madal palk.
Ligi kolmveerand töötajatest on valmis töökohta vahetama: 40% on avatud uutele pakkumistele, aga ei otsi aktiivselt uut kohta, samas kui seda teeb 32%. Uut tööd otsivad aktiivsemalt mehed, nooremad töötajad ning need, kes on oma praeguses ametis olnud alla viie aasta. Naised ja 41- kuni 50-aastased töötajad ei plaani valdavalt tööandja vahetust.
Eestis osales Civitta läbi viidud uuringus 1025 spetsialisti vanuses 20-50 aastat, kes elavad Tallinnas, Tartus ja Pärnus või nende linnade läheduses. Vastanutest 220 töötavad IT valdkonnas ja ülejäänud erinevates ärivaldkondades nagu turundus ja müük, finants, logistika, teenindus.