SEB uuring: 41% eestimaalastest eelistab elusat jõulupuud
SEB jõulueelne tarbijauuring näitab, et 41% eestimaalaste kodusid kaunistavad sel aastal elusad jõulupuud, samas kui ligi kolmandik jääb truuks kunstpuule.
„Sel aastal toob kunstkuuse tuppa 30% eestimaalastest, kusjuures eelmise aastaga võrreldes on neid 6% vähem. Elusa puu kasuks otsustab 41% Eesti elanikest, kellest ligi viiendik toob puu metsast, 12% ostab värske kuuse poest, 5% kaunistab puu looduses kodu lähedal ning 3% kasutab jõulumeeleolu toomiseks potis kasvavat jõulupuud,“ avas SEB jätkusuutlikkuse kommunikatsioonijuht Anna-Liisa Villmann jõulu-uuringu tulemusi.
Jõulupuu metsast toomine on kõige rohkem levinud Saare- ja Hiiumaal, kus vastavalt 47% ja 56% toob jõulukuuse kodulähedasest metsast. Võrdluseks, Tallinnas toob jõulupuu metsast vaid 9% vastanutest ning ülekaalus on kodu kaunistamine kunstpuuga. Eestimaalaste seas eelistatakse kunstpuud kõige enam Ida-Virumaal. Selgelt on näha, et lasterikkamad pered toovad jõulupuu metsast ning teistest enam veedavad pühad jõulupuuta ühe- või kaheliikmelised pered.
SEB uuris kuusetraditsioone ka Balti naabrite seas ning selgus, et Lätis eelistatakse päris jõulupuud teistest enam: 53% Läti elanike kodusid kaunistab jõulu ajal elus puu. Leedukad aga on hoopis suuremad kunstkuuse armastajad (44%) ning päris kuuse toob tuppa vaid 25%.
Jätkusuutlik valik on metsast toodud elus puu
Villmanni sõnul on kunstpuust jätkusuutlikum valik metsast toodud elus puu. „Kuigi kunstkuuske saab kasutada aastaid, näitavad uuringud, et tehiskuuse keskkonnamõju on kolm korda suurem kui looduslikul kuusel. Et kunstkuuse ostmine oleks põhjendatud, peaks seda kasutama vähemalt kümme aastat, tihti aga rändab see pärast paari aastat prügimäele,“ ütles ta.
Kolmandik eestimaalastest lisab igal aastal jõuluehete kollektsiooni mõne uue eseme, samas kui 51% kasutab aasta-aastalt samu kaunistusi. Üldse ei kaunista pühade ajal kodu iga kümnes eestlane.
„Valdav osa ülemaailmsest jõulukaunistustest eksporditakse Hiinast, kusjuures lennutranspordist tulenevad heitkogused on keskmiselt 45 korda suuremad kui meretranspordist. Eestlased paistavad siin silma keskkonnasõbralikuma lähenemisega, kus trendide järgimise asemel hoiavad pered alles vanu kuuseehteid, mida pärandatakse edasi põlvest põlve,“ lisas Villmann.
SEB jõulueelse ostukäitumise uuring viidi läbi koostöös uuringufirmaga Norstat 2024. aasta hilissügisel. Uuringus osales 1000 Eestis, 1003 Lätis ja 1000 Leedus elavat inimest vanuses 18-74 aastat.
Lisainfo:
Anna-Leena Rämson
Kommunikatsiooni praktikant
SEB Pank
Tornimäe 2, 15010 Tallinn
anna-leena.ramson@seb.ee
www.seb.ee