SEB uuring: kingituste edasikinkimine kogub populaarsust
Kui möödunud aastal arvas iga teine Eesti elanik, et kingituste edasikinkimine on jätkusuutlik valik, siis tänavu leidis nõnda 57 protsenti eestimaalastest, selgus SEB korraldatud tarbijauuringust. Uuskasutuskeskuse kinnitusel on pühade järel märgata enam jõulukaunistuste, mänguasjade, sokkide ja kodukaupade annetamist.
Kingituste edasi kinkimisesse suhtutakse kõigis Balti riikides positiivselt. Enam kui pool Eesti elanikest leiab, et kingi edasikinkimine on jätkusuutlik valik. Ka Läti elanikest pooled arvavad, et pühadekink on mõistlik edasi kinkida, kui see ei peaks sobima või ei leia kasutust.
SEB Baltikumi jätkusuutlikkuse kommunikatsioonijuht Anna-Liisa Villmann märkis, et võrreldes möödunud jõuludega on kasvanud nii kingituste edasikinkimine kui ka suhtumine sellesse, kas tegemist on jätkusuutliku valikuga. „Tänavu on kingitusi edasi kinkinud 34 protsenti eestimaalastest, kusjuures 2023. aastal tegi seda 28 protsenti. Veidi agaramad kinkide edasikinkijad on aga leedulased, sest endale mitte rõõmu toova kingi on edasi andnud 39 protsenti,“ ütles Villmann.
Edasikinkimist seostavad jätkusuutlikkusega enam just nooremad. „Lausa 65 protsenti 18- kuni 29-aastastest noortest leiab, et kingi edasikinkimine on kestlik valik,“ lisas Villmann.
Ringluspoodidesse viidavate kinkide hulk kasvab
Uuskasutuskeskuse turundus- ja kommunikatsioonijuhi Jaanika Mirtel Aasa kinnitusel on taaskasutusse minevate asjade annetamine Eestis aasta-aastalt liikunud tõusvas trendis. „Kui kaks aastat tagasi oli Uuskasutuskeskuse aastane annetuskordade arv ligi 163 000, siis aasta hiljem juba rohkem kui 169 000, ehk tõus oli märkimisväärsed 3,5 protsenti,“ lausus ta.
Jõulude järel on Aasa sõnul märgata enam mänguasjade, sokkide, küünalde, kruuside ja salvrätikute annetamist. „Enam tuuakse esemeid, mis võisid jõulupaki sees olla, ent tegelikult kasutust ei leidnud. Samuti tuuakse jõulukaunistusi,“ märkis ta.
„Taaskinkimise mõte on kiiduväärt. Eelkõige on see ökoloogilist jalajälge vähendav, sest selle asemel, et ese satuks prügimäele või jääks kasutuna seisma, saab see teha rõõmu uuele kasutajale. Kindlasti tasub aga kinki edasi kinkides läbi mõelda, kas kingitav ese teeb uuele omanikule päriselt rõõmu,“ lisas Aasa.
SEB jõulueelse ostukäitumise uuring viidi läbi koostöös uuringufirmaga Norstat 2024. aasta hilissügisel. Uuringus osales 1000 Eestis, 1003 Lätis ja 1000 Leedus elavat inimest vanuses 18-74 aastat.