Ebaühtlaselt jaotatud kulud võivad olla paarisuhtes vaikiva pinge tekkimise põhjuseks
Raha ja kulutuste jaotamine on paaride jaoks sageli tundlik teema. Tihti lepitakse paarisuhtes olles ühine eelarve ja kulude jaotus kokku suhte alguses ning loodetakse, et see toimib igavesti. Elu aga ei seisa paigal – muutuvad hinnad, vajadused ja sissetulekud ning seetõttu võib ühise eelarve haldamise viis ajas muutuda.
SEB eraklientide segmendi projektijuht Victoria Tkatš leiab, et rahateemade vältimine võib tekitada suhtes ebavajaliku pinge. "Selle märgatava, kuid vaikiva pinge vältimiseks on paaril oluline oma rahaasjad regulaarselt üle vaadata ja hinnata, kas majanduslike olude muutudes on ikka kohane maksta ühiste kulutuste eest samades proportsioonides nagu varem otsustati,“ ütles Tkatš.
“Oletame, et kolm aastat tagasi leppis paar kokku, et üks partner vastutab toidukulude ja teine eluaseme ülalpidamise eest. Hinnad on aga viimase kolme aasta jooksul ebaühtlaselt muutunud – toidu hinnad on tõusnud 40 protsenti ning eluaseme üürihinnad ligikaudu 20-30 protsenti sõltuvalt piirkonnast. Selle tulemusena võib üks partner kogeda palju suuremat rahalist koormust kui teine, eriti kui palk sama kiiresti järele ei jõua,” selgitas ta.
Victoria Tkatš jagas meiega 5 nõuannet, et rahaliste kokkulepete tegemine paarisuhtes oleks hõlpsam.
Mõista partneri tausta
Erinevad kasvatused, kultuurilised taustad ja peretraditsioonid võivad tugevalt mõjutada iga partneri suhtumist rahasse. Üks partner võib olla rahaga riskialtim, teine aga konservatiivsem ja säästlikum. Need erinevused võivad igapäevastest rahaasjades tekitada väljakutseid, kuid neid saab tasakaalustada avatud ja ausa suhtlusega. Oluline on mõista, et erimeelsused ei ole isiklikud, vaid tulenevad taustast ja kogemustest. Tausta avamine aitab teineteist paremini mõista ja leida tasakaalu, mis rahuldab mõlemat partnerit.
Arutage rahaasju suhtes regulaarselt
Üks suurimaid vigu on arvata, et rahaasjade üle tuleb arutada ainult erandjuhtudel nagu töö kaotamine, lapse sünd või suuremad investeeringud, näiteks maja renoveerimine. Selle asemel on mõistlik luua harjumus arutada rahaga seotud küsimusi iga poole aasta möödudes või vähemalt iga uue aasta alguses. Regulaarne rahast rääkimine aitab vältida suurt rahalist pinget ja hoiab suhted tasakaalus. Arutelu võib olla lihtne ülevaade, aga kui finantsolukord on muutunud, võib see olla ka põhjalikum analüüs.
Hinnake, kuidas on muutunud teie tulud ja kulud
Selleks, et kokkulepped paari ühiste rahaasjade osas oleksid selged ja õiglased, on oluline partneriga avameelselt jagada infot lisaks ühiste kulutuste muutumisele ka oma sissetulekute suurenemise või vähenemise kohta. Tasub arutada, kas tunnete end endiselt rahaliselt mugavalt praeguseid kulusid tasudes.
Lisaks on mõistlik hinnata, kuidas kummalegi partnerile määratud kulude summa on aja jooksul muutunud ning arutleda, kas kokkulepped on endiselt relevantsed.
On oluline jälgida, et sissetulekud ja kulutuste kandmine oleksid omavahel proportsioonis. Näiteks kui üks partner saab ametikõrgenduse, samas kui teise palk jääb samaks, siis tasub üle vaadata, kuidas jaotatakse panused ühisesse eelarvesse. Nii väldite olukorda, kus ühe partneri rahaline koormus muutub liiga raskeks ja tekib ebavõrdsus ning rahaline pinge.
Rääkige numbritest ja hoiduge eelarvamustest
Finantsteema on tundlik, seega peaks vestlus põhinema faktidel. Kui tunned, et sinu kulutused on mõned valdkonnas oluliselt kasvanud, tasub sellest avameelselt rääkida ning selgitada, et endiste kulude kandmine on muutunud keeruliseks. Partner ei pruugi alati teadagi, kuidas on mõne kategooria kaupade või teenuste hinnad aja jooksul muutunud, kuna ta ei ole neid kulutusi enam ammu tasunud. Seetõttu ei ole vajalik süüdistada, vaid partnerit informeerida. Avatud vestlus aitab tuua selgust ning sõlmida uusi kokkuleppeid.
Seadke ühised eesmärgid
Paarina rahast rääkimise üks suur eelis on see, et saate rääkida mitte ainult väljaminekutest, vaid ka tulevikuunistustest ja edasistest rahalistest eesmärkidest, mida koos saavutada soovite. Võib-olla soovite säästa näiteks maja sissemakseks või plaanite unistuste puhkust? Või äkki peate hakkama raha koguma kasvavate laste jaoks? Iga partner peab tundma end kaasatuna ja mõistma, kuidas nende finantsotsused aitavad kaasa ühiste eesmärkide saavutamisele.
Regulaarselt rahaasjade üle arutledes näitate üles hoolt oma pere heaolu eest, austust ja üksteise usaldamist. Majandusolukorra muutudes on oluline, et mõlemad partnerid tunneksid, et nad panustavad õiglaselt jagatud kulutustesse ja mis kõige tähtsam - et finantsotsused tehakse ühiselt. Seega, ärge kartke rahateemadel vestlust pidada, isegi kui see tundub alguses ebamugav.