Nõuanded puhkuse planeerijale: hea puhkus on see, kui tööle naastes ei mäleta oma arvuti parooli
Töölepingu seaduse järgi peavad puhkuste ajakavad olema koostatud ja kinnitatud hiljemalt 31. märtsiks. Personali ja koolituse divisjoni direktor Margit Pugal tuletab meelde, mida võiks puhkuse võtmise ja planeerimise kohta teada.
„Erinevates organisatsioonides võib puhkuste planeerimine ja kasutamine olla paindlikum kui teistes. Sellegipoolest soovitan aasta esimeses kvartalis mõelda läbi terve aasta puhkuste plaan. See ei ole ainult formaalne nõue, vaid tagab ka organisatsiooni töö sujuva korraldamise ning nii töötaja kui ka tööandja soovide ja vajadustega arvestamise,“ selgitab Pugal.
Üks osa puhkusest peab olema vähemalt 14 päeva
Töölepingu seadusest tulenevalt tuleb võtta iga aasta üks põhipuhkuse osa järjest 14-kalendripäevasena. Seega jääb sinna sisse ka vähemalt kaks nädalavahetust, mida Pugali sõnul seaduse tõttu puhkusest maha võtta ei saa. „Kui töökorraldus võimaldab, soovitan aga veelgi pikemat järjestikust puhkust, sest see aitab töömõtetest eemale saada ja paremini hoolitseda nii oma vaimse kui ka füüsilise tervise eest.“
Vaata üle oma puhkusejäägid ja koosta terve aasta puhkuste plaan
Mis võiks olla mõnusam, kui võtta ette aasta kalender ja kogu aasta puhkused ära planeerida. Puhkamine ei ole midagi, mis tuleks lihtsalt ära teha, vaid on väga oluline pikaajalisse töövõime hoidmiseks, seda nii füüsilises kui ka vaimses mõttes.
„Puhkusest loobumine või selle edasi lükkamine toob suurema tõenäosusega kaasa kurnatuse, motivatsiooni languse, madalama töö tulemuslikkuse ja suurendab läbipõlemise riski. Piisav puhkus seevastu kindlustab hea unekvaliteedi, suurema tööga rahulolu ja motivatsiooni ning paremad töötulemused," rõhutab Pugal.
Seega igal juhul on hea meeles pidada, et parimaid töötulemusi saavutavad need, kes on saanud piisavalt puhata.
Tööandja võib pakkuda ka täiendavaid tasustatud vabu päevi
Üha rohkem organisatsioone on mõistnud, et täiendavad lisapuhkused toovad organisatsioonile nii efektiivsuse kui tulemuslikkuse osas rohkem tagasi võrreldes kuludega, mis nendega kaasnevad ning pakuvad täiendavalt tasustatud vabu päevi.
„Erinevad organisatsioonid tegutsevad erinevalt, mistõttu võiks töötaja uurida juba tööle asudes, kas tööandja pakub ka lisapuhkust ning mis tingimustel neid kasutada saab. Näiteks SEB-s saab lisapuhkuse päevi lähtuvalt tööstaažist. Samuti on kõigil töötajatel igal aastal võimalik kasutada vabatahtliku töö päeva ja personaalset päeva, mil säilib töölepingujärgne tasu. Samuti oleme oma organisatsioonis loonud süsteemi, et kui meie töötajatel hakkavad puhkusepäevad aeguma, tuletame neile meelde ning soovitame puhkusepäevad kindlasti ära kasutada,“ räägib Pugal.
Töötaja võib puhkust planeerida erinevatele aastaaegadele
Kui 14-päevane pikem puhkus on paigas, tasub mõelda, millistel perioodidel soovid puhata ülejäänud aastal. Üks võimalus on võtta kogu puhkus korraga välja, kuid teine võimalus on jagada see aasta peale nii, et oleks võimalik puhata erinevatel aastaaegadel.
„Puhkuste ajakavasse märkimata jäetud puhkuseid võib võtta endale sobival ajal, teatades sellest tööandjale ette enamasti 14 kalendripäeva. Lühike etteteatamine võib tööandjale kaasa tuua väljakutseid töö korraldamisel, kuid see ei anna tööandjale õigust puhkusest keeldumiseks. Puhkuste pikem etteplaneerimine on kasulik nii töötajale kui tööandjale. Töötaja saab puhkuse stressivabamalt planeerida ja teha selleks vajalikke ettevalmistusi ning tööandja tagada stabiilse töökorralduse ajal, kui töötaja puhkab,“ ütleb Pugal ning märgib, et mis tahes on töötaja eelistus oma puhkuse planeerimisel, tööandjal pole õigust puhkuse andmisest keelduda.
Töölepingu seaduse järgi peavad puhkuste ajakavad olema koostatud ja kinnitatud hiljemalt 31. märtsiks.
Kui puhkad, siis puhka päriselt
Kiire elutempo, kõrged nõudmised enda suhtes ja ka mõningate ettevõtete organisatsioonikultuur on kaasa toonud olukorra, kus töötajad puhkuse ajal päriselt ei puhka.
„Kuulen aeg-ajalt teistes ettevõtetes töötavatelt tuttavatelt, et inimesed kontrollivad puhkuse ajal töö kirju või osalevad koosolekutel ning võtavad sülearvuti puhkusele kaasa, et siiski kiiresti mõni tööülesanne täita. Selline puhkus ei aita inimestel välja puhata ning oma töövõimet piisavalt taastada,” mõtiskleb personali ja koolituse divisjoni direktor.
Soovitused puhkuse eel, ajal ja pärast
- Planeeri puhkused pikemalt ette ja mõtle läbi, kes sind asendab ning vii oma asendaja vajaliku infoga kurssi.
- Märgi puhkusel viibimine varakult kalendrisse ja delegeeri või tühista puhkuseaegsed koosolekud. Kui puhkuse ajal toimub mõni oluline koosolek digitaalses kanalis, siis palu see enda jaoks salvestada.
- Enne puhkust planeeri vähem koosolekuid ja rohkem aega selleks, et lõpetada vajalikud tööülesanded.
- Paar päeva enne puhkust anna oma lähimatele kolleegidele ja koostööpartneritele teada, mis perioodil puhkad, kes sind asendab ja kuidas vajadusel sinuga ühendust saab.
- Puhkusele minnes märgi e-kirjadele “Kontorist väljas” teavitus koos puhkuse kestuse ja asendaja infoga ning anna teada, et puhkuse ajal puudub kirjadele ligipääs.
- Puhkuse ajal hoia piirid paigas - ära loe kirju ega osale koosolekutel. Anna kolleegidele teada, kuidas sinuga n-ö hädaolukorras ühendust saab, kuid ära luba, et igal ajal võib helistada.
- Planeeri puhkusele järgnevad päevad nii, et on aega tutvuda saabunud kirjadega ja ennast toimunuga kurssi viia.